Garaż przydomowy - posadzka z żywicy epoksydowej w systemie kamiennego dywanu firmy weber - K1
Garaż przydomowy – posadzka z żywicy epoksydowej w systemie kamiennego dywanu firmy weber
7 czerwca 2020
LG Artcool Gallery - klimatyzator jak dzieło sztuki - K1
LG Artcool Gallery – klimatyzator jak dzieło sztuki
11 czerwca 2020
Pokaż wszystkie
akie kanały wybrać w systemie wentylacji mechanicznej – rekuperacji - K1

akie kanały wybrać w systemie wentylacji mechanicznej – rekuperacji - K1

Jakie kanały wybrać w systemie wentylacji mechanicznej – rekuperacji

Planując wprowadzenie do naszego domu systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czyli tzw. rekuperacji często skupiamy się nad wyborem samej centrali wentylacyjnej ( rekuperatora ) często zapominamy o tak ważnym aspekcie naszej wentylacji mechanicznej jakim jest wybór odpowiednich kanałów wentylacyjnych. Prawidłowo dobrane i zainstalowane kanały dadzą nam gwarancję prawidłowego działania całego systemu, zaś źle dobrane mogą powodować szumy na instalacji oraz zaburzenie przepływu powietrza a co za tym idzie spadku wydajności całego układu.

Kanały wentylacyjne podział

Kanały wentylacyjne w domowych systemach wentylacji możemy generalnie podzielić na dwie grupy w zależności z jakiego materiału zostały zbudowane, a mianowicie:
Kanały sztywne typu spiro - K2

Kanały sztywne typu spiro


Kanały wykonane najczęściej z blachy która dodatkowo izolowana jest wełną. Kanały takie charakteryzują się dużymi średnicami oraz wysoką wytrzymałością. Główną zaletą takiego typu kanałów jest bez wątpienia ich cena oraz dzięki zastosowaniu izolacji z wełny ich wyciszenie.Dzięki izolacji kanały takie mogą być układane na nie ocieplonym poddaszu bez dodatkowej izolacji termicznej.

Z wad natomiast należy wymienić większą trudność oraz czasochłonność podczas montażu, dlatego też montaż tego rodzaju kanałów wentylacyjnych należałoby powierzyć instalatorowi z większym doświadczeniem.

Kanały elastyczne typu fleks

Jest to rodzaj kanałów które zostały wprowadzone stosunkowo niedawno oraz w coraz większym stopniu wypierające rozwiązania typu spiro. Kanały te charakteryzują się dzięki zastosowaniu przy produkcji odpowiednio twardego plastiku bardzo dużą wytrzymałością dzięki czemu możemy prace nad wentylacją prowadzić równocześnie z innymi pracami na budowie.

Kanały takie w wersji płaskiej zajmują w granicach 5-6 cm wysokości dzięki czemu mogą być zalane w warstwie stropowej budynku a dzięki prostokątnej budowie można je idealnie wyizolować na etapie prac przy zalewaniu stropu lub posadzki. Kolejna ich zaletą jest czas montażu który w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych jest dużo szybszy. Z wad należy wymienić ich cenę będą niestety trochę droższe niż tradycyjne rozwiązanie oparte na rurach spiro.

rekuperacja

Rekuperacja

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony rekuperacji ( wentylacji mechanicznej ) i sprawdź dlaczego ten system jest montowany praktycznie w każdym nowo budowanym domu.

Zobacz

Jakie kanały wybrać w systemie wentylacji mechanicznej – rekuperacji

Planując wprowadzenie do naszego domu systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czyli tzw. rekuperacji często skupiamy się nad wyborem samej centrali wentylacyjnej ( rekuperatora ) często zapominamy o tak ważnym aspekcie naszej wentylacji mechanicznej jakim jest wybór odpowiednich kanałów wentylacyjnych. Prawidłowo dobrane i zainstalowane kanały dadzą nam gwarancję prawidłowego działania całego systemu, zaś źle dobrane mogą powodować szumy na instalacji oraz zaburzenie przepływu powietrza a co za tym idzie spadku wydajności całego układu.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Igor
Igor
3 lat temu

Ja zdecydowałem się na kanały płaskie od firmy Vasco

Franciszek
Franciszek
3 lat temu
Reply to  Igor

Gdzie kupiłeś ?

Aleksander
Aleksander
3 lat temu

Ja mam zwykłe spiro które zaizolowałem, nie ma co przepłacać za te płaskie od Vasco

Ola
Ola
3 lat temu

Zdecydowanie najtańsze spiro, skoro asy na wynalazki tego typu co Vasco

Karolek
Karolek
3 lat temu

Robił ktoś wentylację na przewodach peflexa ?

Instalator
Instalator
2 lat temu

Takie stalowe kanały to się montuje na przemysłowych systemach wentylacyjnych

6
0
Podziel się swoją opiniąx