Oczyszczacz powietrza - K1
Oczyszczacz powietrza – ciesz się zdrowiem w swoim domu
27 kwietnia 2017
Test: Sika Posadzka żywiczna Sikafloor Balkon i Garaż – zestaw
Test: Sika Posadzka żywiczna Sikafloor Balkon i Garaż – zestaw
5 maja 2017
Pokaż wszystkie
Budowa ciepłego domu – nowe warunki techniczne w 2017 roku

Budowa ciepłego domu – nowe warunki techniczne w 2017 roku

Co odróżnia rekuperację od ogrzewania i klimatyzacji ?

Rekuperacja z odzyskiem ciepła ma przede wszystkim za zadanie dostarczać świeże powietrze do pomieszczeń, a także usuwać z niego nadmierną ilość dwutlenku węgla oraz wilgoci, a także innych zanieczyszczeń. Co jeszcze potrafi ?

Powietrze, które nawiewane jest do pomieszczeń przy pomocy rekuperacji jest oczyszczane. Może do tego dojść w podstawowy sposób poprzez montaż filtrów w systemie, albo w sposób zaawansowany na poziomie mikrobiologicznym, dzięki jonizacji powietrza nawiewanego.

Oczywiście, rekuperacja z odzyskiem ciepła ma również zdolność do pobierania energii z powietrza. Energia odzyskiwana jest z powietrza wywiewanego. Dzięki temu, w okresie przejściowym system grzewczy nie będzie kompletnie potrzebny, ponieważ rekuperacja wystarczająco ogrzeje budynek. Pozwoli nam to zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet do 50%.

Trzeba jednak pamiętać, że rekuperacja nie jest w stanie w 100% zastąpić ogrzewania budynku, nawet w domu pasywnym. Jest ona w stanie jedynie ograniczyć i zmniejszyć moc grzania.

Rekuperacja nie jest także w stanie zastąpić klimatyzacji w budynku. Może jedynie w znaczący sposób poprawić jego komfort klimatyczny bez znaczącego obniżenia temperatury latem. Komfort jednak można podnieść poprzez montaż gruntowego wymiennika ciepła lub jednostki chłodzącej.
Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx