Czy jest wymagane pozwolenie na gruntową pompę ciepła ?
Gruntowa pompa ciepła jako urządzenie nie wymaga uzyskania pozwolenia, pozwolenie takie może być wymagane w przypadku wykonania kolektorów ( odwiertów )
Jeżeli wybierzesz rozwiązanie z kolektorami pionowymi i chcesz zastosować je na obszarach górniczych lub poza nimi o głębokości powyżej 30 metrów, konieczne będzie sporządzenie i zaakceptowanie projektu robót geologicznych.
Przygotowany projekt należy zgłosić staroście. Jeżeli w ciągu 30 dni od zgłoszenia starosta nie wniesie sprzeciwu, można przystąpić do robót geologicznych.
Podstawa prawna ( Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze )
W przypadku tego typu wymiennika wykonuję się studnię która jest urządzeniem wodnym. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę przepisy prawa geologicznego i górniczego, oraz przepisy prawa wodnego. Pozwolenie będzie wymagane jeżeli studnia będzie miała głębokość powyżej 30 m ( lub pobór wody powyżej 5m3 na dobe) Do wniosku o pozwolenie wodnoprawne trzeba dołączyć m.in. operat wodnoprawny.
Pozwolenie wodnoprawne wydaje starosta
Podstawa prawna ( Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze )
Dokumenty - ustawy
Czy na instalację gruntowej pompy ciepła trzeba uzyskać zezwolenie ( pozwolenie )? Na samą pompę ciepła nie, ale na wykonywanie odwiertów geologicznych wymaganych przy instalacji kolektorów pionowych już tak. Dlaczego? Ponieważ wymagane jest wykonanie odwiertów o głębokości przekraczającej 30 metrów, tylko wtedy możliwe będzie wykorzystanie zgodnie z aktualnymi przepisami ciepła znajdującego się w ziemi.
Należy sporządzić projekt robót geologicznych, który musi zaakceptować starosta. Jeżeli nie zgłosi sprzeciwu w ciągu 30 dni od złożenia projektu, nie będzie żadnych przeciwwskazań, aby przystąpić do prac, dzięki którym do budynku zostanie wprowadzony system gruntowej pompy ciepła. Stosując się do przepisów, system uda się zainstalować pompę ciepła w sposób zgodny z przepisami.