Kospel SE Termo - zasobnik c.w.u.
Kospel SE Termo – zasobnik c.w.u.
8 kwietnia 2019
Jakie są opinie użytkowników pomp ciepła
Jakie są opinie użytkowników pomp ciepła ?
11 kwietnia 2019

Czy jest wymagane pozwolenie na gruntową pompę ciepła ?

Gruntowa pompa ciepła jako urządzenie nie wymaga uzyskania pozwolenia, pozwolenie takie może być wymagane w przypadku wykonania kolektorów ( odwiertów )

Jeżeli chcesz zainstalować w swoim domu gruntową pompę ciepła, możesz zdecydować się na trzy rozwiązania:

- Kolektory poziome

- Kolektory pionowe

- Kolektory wodne

1 - zielona

Pozwolenie na kolektory poziome

Uzyskanie pozwolenia w przypadku wymiennika poziomego nie jest wymagane.
2 - zielona

Pozwolenie na kolektory pionowe ( odwiert do pompy ciepła )

Jeżeli wybierzesz rozwiązanie z kolektorami pionowymi i chcesz zastosować je na obszarach górniczych lub poza nimi o głębokości powyżej 30 metrów, konieczne będzie sporządzenie i zaakceptowanie projektu robót geologicznych.

Przygotowany projekt należy zgłosić staroście. Jeżeli w ciągu 30 dni od zgłoszenia starosta nie wniesie sprzeciwu, można przystąpić do robót geologicznych.

Podstawa prawna ( Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze )

3 - zielona

Pozwolenie na wymiennik wodny ( odwiert pod pompe ciepła woda-woda )

W przypadku tego typu wymiennika wykonuję się studnię która jest urządzeniem wodnym. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę przepisy prawa geologicznego i górniczego, oraz przepisy prawa wodnego. Pozwolenie będzie wymagane jeżeli studnia będzie miała głębokość powyżej 30 m ( lub pobór wody powyżej 5m3 na dobe) Do wniosku o pozwolenie wodnoprawne trzeba dołączyć m.in. operat wodnoprawny.

Pozwolenie wodnoprawne wydaje starosta

Podstawa prawna ( Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze )

Do montażu pompy ciepła jest potrzebne pozwolenie na budowę, jeśli roboty są wykonywane w budynku wpisanym do rejestru zabytków.

Do montażu pompy ciepła jest potrzebne pozwolenie jeżeli budynek leży na terenie obszaru Natura 2000

Dokumenty - ustawy

pompa ciepła

Pompa ciepła

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony pompa ciepła i sprawdź dlaczego to właśnie to rozwiązanie grzewcze bardzo szybko zyskuje na popularności

Zobacz

Czy na instalację gruntowej pompy ciepła trzeba uzyskać zezwolenie ( pozwolenie )? Na samą pompę ciepła nie, ale na wykonywanie odwiertów geologicznych wymaganych przy instalacji kolektorów pionowych już tak. Dlaczego? Ponieważ wymagane jest wykonanie odwiertów o głębokości przekraczającej 30 metrów, tylko wtedy możliwe będzie wykorzystanie zgodnie z aktualnymi przepisami ciepła znajdującego się w ziemi.

Należy sporządzić projekt robót geologicznych, który musi zaakceptować starosta. Jeżeli nie zgłosi sprzeciwu w ciągu 30 dni od złożenia projektu, nie będzie żadnych przeciwwskazań, aby przystąpić do prac, dzięki którym do budynku zostanie wprowadzony system gruntowej pompy ciepła. Stosując się do przepisów, system uda się zainstalować pompę ciepła w sposób zgodny z przepisami.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx