Listwy oświetleniowe
4 października 2013
Remont mieszkania w Rzeszowie
9 października 2013

Gres – jednolita w strukturze płytka ceramiczna. Formowana jest z tzw. kamionki szlachetnej, czyli mieszaniny gliny, kaolinu, piasku kwarcowego, skalenia i szamotu, a następnie prasowana, czyli poddawana naciskowi do 800 kG/cm2. Kolejnym etapem jest wypał w temperaturze 1200 – 1300 stopni Celsjusza.

Materiał wyprodukowany w takich warunkach charakteryzuje się bardzo małą porowatością, czego w oczywisty sposób efektem jest gładka i mało porowata powierzchnia materiału.

Gres jest materiałem nisko nasiąkliwym, a tym samym i mrozoodpornym, dzięki czemu może być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Jest materiałem bardzo twardym, odpornym na ścieranie.

Pamiętaj !

Do gresu ze względu na jego niską nasiąkliwość wymagane są kleje o zwiększonych prametrach. 

Rodzaje Gresu:

  1. Gres nieszkliwiony (techniczny)– płytki wykonane z drobno zmielonego kwarcu, skaleni, kaolinu; na powierzchni płytek są minimalne chropowatości, które powodują zatrzymywanie się na nich brudu i „czernienie” powierzchni. Powierzchnia płytek nie jest poddawana żadnym dodatkowym zabiegom, dzięki czemu jest o wiele tańsza i umożliwia zastosowanie wszędzie tam, gdzie są wymagające warunki eksploatacji, a nie jest konieczny elegancki wygląd okładziny. Gres techniczny stosowany jest jako wykończenie posadzki w garażach, warsztatach, oraz w przemyśle, oraz na mało eksponowanych ciągach komunikacyjnych i schodach.
  2. Gres porcelanowy– daje możliwości znacznie bogatszej niż gres techniczny kolorystyki i faktur: płytki zdobione są masami, solami, barwnikami mineralnymi; może być szkliwiony ( pokryty warstwą szkliwa )
  3. Gres polerowany – gres porcelanowy barwiony w masie z powierzchnią szlifowaną na całej płytce do uzyskania połysku. Poprzez polerowanie otwiera się struktura krystaliczna czerepu i taka powierzchnia jest bardzo wrażliwa na zabrudzenia, które mają możliwość głębokiego wnikania głęboko w strukturę otwartych porów.
  4. Gres satynowany – gres porcelanowy barwiony w masie z powierzchnią szlifowaną na całej płytce do uzyskania półmatu
  5. Gres smaltowany – gres porcelanowy z powierzchnią utwardzoną w wyniku krótkotrwałego zwiększenia temperatury w końcowym etapie procesu wypału płytki
  6. Gres półpoler -gres porcelanowy strukturalny (nierówny i z „wżerami”) barwiony w masie z powierzchnią szlifowaną do uzyskania połysku w taki sposób, aby wierzchołki nierównej powierzchni płytki były wypolerowane a wgłębienia miały powierzchnię matową

 
Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx