PROMOCJA Zyskaj kupując pompę ciepła z centralą wentylacyjną
Promocja – Zyskaj kupując pompę ciepła z centralą wentylacyjną
20 lipca 2018
Posadzka dekoracyjna - żywica epoksydowa sikafloor 2540 w wersji z płatkami dekoracyjnymi
Posadzka dekoracyjna – żywica epoksydowa sikafloor 2540 w wersji z płatkami dekoracyjnymi
23 lipca 2018
Pokaż wszystkie
Układ biwalentny – zalety i wady

Układ biwalentny – zalety i wady

Biwalentne systemy ogrzewania pojawiły się wraz z pompami ciepła. Warto poznać układ biwalentny –

Układ biwalentny – zalety i wady

Biwalentne systemy ogrzewania pojawiły się wraz z pompami ciepła. Warto poznać układ biwalentny – zalety i wady rozwiązania, które coraz częściej znajduje zastosowanie w polskich domach jednorodzinnych.

Sama pompa ciepła w naszym klimacie nie jest wystarczająca do ogrzania domu, ponieważ nie ma odpowiedniej wydajności. Ponadto, podwyższając wydajność takiego systemu grzewczego, automatycznie zwiększamy koszty eksploatacyjne. Aby zrównoważyć koszty montażu instalacji pompy ciepła, warto zastosować urządzenie o optymalnej wydajności i energooszczędności, czyli drugi układ grzewczy.

Układ biwalentny do powietrznej pompy ciepła

Jeżeli w Twoim domu znajduje się powietrzna pompa ciepła, obowiązkowo należy wprowadzić także układ biwalentny. Urządzenia te nie są w stanie wypracować odpowiedniego poziomu cieplnego w domu nawet przy kilkustopniowych mrozach. Stosuje się je z powodzeniem, w tak zwanych okresach przejściowych. Przy mrozach, pompa ciepła zastępowana jest natomiast innym źródłem ciepła.

Układ biwalentny równoległy. Co to takiego ?

Wprowadzając równoległy układ biwalentny do domu, przede wszystkim rozpoczynamy korzystanie z dwóch systemów grzewczych jednocześnie. Jeżeli temperatura zewnętrzna obniży się do -8 stopni Celsjusza, pompa ciepła nie będzie się włączała, a ogrzewanie domu rozpocznie się poprzez piec gazowy.

Jakie zalety ma układ biwalentny ?

  • Możliwość częściowego ogrzewania domu naturalnymi źródłami ciepła, przynajmniej w okresie przejściowym.
  • Automatyczne przełączanie się systemów, między pompą ciepła a innym systemem grzewczym znajdującym się w domu, gdy temperatura zewnętrzna spadnie poniżej -8 stopni Celsjusza.

Jakie wady ma układ biwalentny?

  • Jeżeli układ zostanie zainstalowany w nieprawidłowy sposób, koszty eksploatacyjne związane z ogrzewaniem domu będą bardzo wysokie. Nie uda się wtedy również osiągnąć odpowiednich parametrów cieplnych.
  • Wybierając układ monowalentny, jednocześnie podnosimy koszty związane z zakupem urządzenia, jak i jego eksploatacją.

Zobacz również:

Kotłownia – Budowa i Remont

Kotłownia – Budowa i Remont

W każdym domu, który jest ogrzewany, musi znajdować się kotłownia. Jest to podstawowe pomieszczenie, w którym instalowane są systemy grzewcze, takie jak kotły. To, jakie możliwości ogrzewania swojego domu masz do wyboru, możesz przekonać się przeglądając artykuły znajdujące się w tej kategorii.

Zobacz: remont.biz.pl/category/kotlownia/

 

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll Up