Film montażowy - montaż centrali ComfoAir Q ZEHNDER
Film montażowy – montaż centrali ComfoAir Q ZEHNDER
26 sierpnia 2018
Ogrzewanie i chłodzenie promiennikami
Systemy ogrzewania i chłodzenia sufitowego od marki Zehnder
29 sierpnia 2018

Jakie są koszty ogrzewania domu pompą gruntową i powietrzną?

Jakie są koszty ogrzewania domu pompą gruntową i powietrzną? Poznaj wydatki, na jakie musisz się przygotować wprowadzając do swojego domu pompę ciepła.

Aby obliczyć koszt ogrzewania domu pompą ciepła, należy przyjąć odpowiednie założenia. Przede wszystkim, należy określić powierzchnię domu. Dla przykładu może to być dom jednorodzinny o powierzchni 160 m2 znajdujący się w centralnej części Polski, w III strefie klimatycznej z temperaturą zewnętrzną -20 stopni Celsjusza i średnią temperaturą 7,6 stopni Celsjusza. Jeżeli założymy, że moc cieplna wynosi tam 8 kW, czyli 50 W/m2, przez 10 lat użytkowania systemu, przy cenie energii 0,6 zł/kWh wydamy około 3000 zł rocznie.

Pompa gruntowa czy powietrzna? Które rozwiązanie jest korzystniejsze pod względem cen?

Różnice między ogrzewaniem domu pompą powietrzną a gruntową są znaczne. Jeżeli zależy Wam na niskich kosztach eksploatacyjnych, lepiej wybrać pompę gruntową. Jeżeli tylko są warunki do jej zainstalowania, jak najbardziej warto zdecydować się na to rozwiązanie.

Gruntowa pompa ciepła z kolektorem poziomym kosztuje około 50 tysiący złotych. Za powietrzną pompę ciepła w wersji monoblok trzeba zapłacić 25 tysięcy złotych, a za wersje split 20 tysięcy złotych. Nawet, jeżeli wybierzemy rozwiązanie droższe, czyli pompę gruntową, patrząc na koszty eksploatacyjne, lepiej na tym wyjdziemy, a inwestycja znacznie szybciej się zwróci. Okazuje się, że rocznie możemy wydać nawet 1050 zł więcej korzystając z pompy powietrznej niż gruntowej. Tylko regularne wzrosty cen prądu o 10% rocznie mogłyby wyrównać różnicę między pompą gruntową a powietrzną.

Zróżnicowane ceny pomp ciepła

Trudno jest dokładnie oszacować koszty związane z eksploatacją pomp ciepła, ponieważ są one instalowane w różnych warunkach, a ich działanie zależy od wielu czynników zewnętrznych. W związku z tym, wszystkie podawane dane mogą być jedynie szacunkowe. Nie jest wykluczone, że dla kogoś pompa powietrzna będzie bardziej korzystna pod względem kosztów niż gruntowa.

Zobacz wyliczenia kosztów ogrzewania przygotowanego dla jednego z naszych klientów

( wyliczenia oparte na pompach ciepła Junkers – Bosch )
Jeżeli chciałbyś taką bezpłatna kalkulacje dla siebie, wystarczy że skontaktujesz się z nami a przygotujemy dla Ciebie wyliczenia kosztów ogrzewania za pomocą pompy ciepła
pompa ciepła

Pompa ciepła

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony pompom ciepła i sprawdź dlaczego są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem grzewczym

Zobacz

Jakie są koszty ogrzewania domu pompą gruntową i powietrzną? Aby je obliczyć, trzeba przyjąć odpowiednie założenia i wziąć pod uwagę wszystkie ważne parametry. Podstawą jest określenie powierzchni domu, który ma być ogrzewany. Do powierzchni domu, a także do tego, czy jest ogrzewany, czy nie, trzeba dobrać moc cieplną pompy ciepła. W budynku o powierzchni 160 m2 powinna sprawdzić się pompa ciepła o mocy 8 kW. Koszt ogrzewania nią domu powinien wynieść 3000 zł rocznie, przy założeniu, że cena za energię będzie wynosiła 0,6 zł/kW.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx