Jak przejść z kanału okrągłego na kanał płaski
Jak przejść z kanału okrągłego na kanał płaski
22 sierpnia 2018
Zawór regulacyjny Vasco smiley
Zawór regulacyjny Vasco Smiley – dekoracyjne osłony zaworu
23 sierpnia 2018

Jak działa pompa ciepła

Pompa ciepła, czyli niskotemperaturowe urządzenie grzewcze wykorzystuje energię cieplną z ziemi, powietrza lub wody, aby ogrzewać pomieszczenia i przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Działanie systemu jest oparte na standardowych przemianach fizycznych, takich jak parowanie, sprężanie skraplania oraz rozprężanie.

Zasada działania pompy ciepła

Aby pompa ciepła mogła działać, potrzebuje minimalnej ilości energii elektrycznej, dzięki której sprężarka zostanie uruchomiona. Elementy systemu tworzą zamknięty układ, wewnątrz którego krąży czynnik roboczy przekształcający się z postaci ciekłej na gazową i odwrotnie.

Dolnym źródłem ciepła może tutaj być grunt, w którym umieszczone są kolektory płaskie, spiralne lub sondy, ale także woda lub powietrze. Źródłem górnym jest zawsze instalacja grzewcza.

1-niebieski

Czynnik roboczy w wymienniku ciepła ulega odparowaniu – odbiera energię z dolnego źródła.

2-niebieski

Czynnik zostaje zassany do sprężarki, gdzie wzrasta jego ciśnienie oraz temperatura.

3-niebieski

Czynnik roboczy w postaci gazowej trafia do skraplacza. Energia jest tu oddawana do źródła górnego, co prowadzi do jego skroplenia.

4-niebieski

Czynnik na drodze do parownika natrafia na zawór rozprężny, będący ostatnim elementem zamykającym obieg termodynamiczny. Czynnik krąży w obiegu i zapewnia cykliczną pracę pompy ciepła.

pompa ciepła

Pompa ciepła

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony pompa ciepła i sprawdź dlaczego to właśnie te urządzenia są coraz częściej wybierane jako główne źródło ciepła

Zobacz

Zastanawiasz się, jak działa pompa ciepła ? I bardzo dobrze. Jest to pierwszy krok do tego, aby podjąć decyzję o jej wprowadzeniu do domu. Poznając sposób jej działania przekonasz się, jak jest to nowoczesna maszyna, która jest w stanie czerpać energię cieplną z powietrza, ziemi oraz wody, a następnie przekazywać ją do domu. Tym samym, budynek do którego pompa ciepła jest podłączona zostaje we właściwy sposób ogrzany lub jest w nim przygotowywana ciepła woda użytkowa. Z pozoru wydaje się to proste, ale cały proces jest skomplikowany i wymaga zastosowania najnowocześniejszych technologii, aby mógł mieć odpowiedni przebieg.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx