Wykorzystanie mozaiki w łazience
24 stycznia 2016
NUOS – system czerpiący energię z powietrza
26 stycznia 2016

Co zyskamy na instalacji podgrzewacza z pompą ciepła ?

Ile zaoszczędzimy ?

Gdy decydujemy się na nową inwestycję, najbardziej zastanawiamy się, ile będziemy mogli w przyszłości na niej oszczędzać. W przypadku podgrzewacza wody z pompą ciepła, oszczędności są wyraźne. 2 osoby mieszkające w domu rocznie potrzebują 1916 kWh energii do produkcji CWU. Jeśli urządzenie takie jak NUOS EVO będzie pracowało ze sprawnością 300%, będziemy zużywali jedynie 639 kWh, czyli rocznie zaoszczędzimy 1616 kWh.

W przypadku podgrzewacza wody, dla takiej samej ilości osób, występuje taki sam pobór energii CWU. Jeśli urządzenie będzie pracowało ze średnią sprawnością 85%, to wygeneruje realnie 2254 kWh, czyli znacznie więcej niż zapotrzebowanie. Jak widać, to się naprawdę opłaca.

Opłaci się jeszcze bardziej, gdy w domu jest więcej osób. Załóżmy, że w domu przebywa 3 osoby, potrzebna wtedy 2874 kWh do produkcji CWU. Jeśli NUOS EVO pracowało będzie ze sprawnością 300%, zużyje zaledwie 958 kWh, natomiast podgrzewacz wody już 3382. Wybierając urządzenie NUOS zaoszczędzimy 2424 kWh.

W przypadku czteroosobowej rodziny, zużycie energii do produkcji CWU to 3833 kWh. Wybierając NUOS EVO, które zużywa 1278 kWh, rocznie zaoszczędzimy 3231 kWh. Jeśli zdecydujemy się na podgrzewacz wody, pobierze on nam aż 4509 kWh.*

Średni koszt 1 kwh to około 50 gr – rocznie więc zaoszczędzimy około 1615 zł

* wewnetrzne badania Ariston Thermo Group ( http://www.ariston.com/pl/Reklama - pompy ciepła 1

Jak szybko zwróci się inwestycja ?

Bardzo szybko. W zasadzie już po 2 latach będziemy mogli mówić o zwrocie kosztów całej inwestycji. Jest to możliwe dzięki świetnemu działaniu pompy ciepła, które wpływa na możliwość szybkiej amortyzacji wydanych na zakup pompy pieniędzy.

Alternatywa dla systemów solarnych

Pompa ciepła jest świetną alternatywą dla osób, które z różnych powodów nie mogą zdecydować się na układ solarny. Warto dodać, że koszty eksploatacji pompy ciepła są naprawdę niewielkie, przez co uzyskamy również niższy koszt całej inwestycji.

Warto podkreśli, że jeśli zdecydujemy się na układ solarny, będziemy mogli liczyć na zwrot kosztów inwestycji dopiero po 5 latach lub nawet dłuższym czasie.

 


Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx