Ogrzewanie podłogowe w bloku
Ogrzewanie podłogowe w bloku
19 lipca 2019
Izolacja tarasu na gruncie - NK
Izolacja tarasu na gruncie
22 lipca 2019

Jak dobrać właściwe oświetlenie we wnętrzach ?

Oświetlenie jest bardzo ważnym elementem każdego wnętrza. Odpowiednio dobrane powinno nie tylko dobrze się prezentować, ale również spełniać swoje funkcje: budować atmosferę i nastrój lub pozwalać na optymalne doświetlenie miejsca pracy. Jak dobrać właściwe oświetlenie we wnętrzach, by było funkcjonalne i jednocześnie zdobiło przestrzeń?

lampy 2 - K

Oświetlenie dekoracyjne, miejscowe czy ogólne?

Oświetlenie we wnętrzach dzielimy na trzy typy – dekoracyjne, miejscowe oraz ogólne. Odpowiednie rozmieszczenie każdego z wymienionych rodzajów świateł pozwala na uzyskanie unikalnych aranżacji, które nie tylko będą się podobać, ale również zapewnią odpowiedni komfort domowników.

Za oświetlenie całości pomieszczenie odpowiada oświetlenie ogólne. Aby jednak spełniało swoją funkcję, musi być umiejscowione w centrum danego wnętrza. Jeśli pomieszczenie posiada bardzo dużą powierzchnię, warto pomyśleć o symetrycznym zainstalowaniu dwóch lub więcej lamp sufitowych, które będą stanowić oświetlenie ogólne.

Nasza porada

Oświetlenie miejscowe powinno być dobrane tak, by było skierowane punktowo w jedno miejsce wnętrza, np. blat kuchenny, lustro w łazience czy szafkę w przedpokoju.

Jeśli jednak zależy nam na tym, żeby w danym pomieszczeniu zbudować odpowiedni nastrój, warto pomyśleć o oświetleniu dekoracyjnym. Takie rozwiązanie pozwoli wyeksponować niektóre elementy wnętrza, np. rośliny czy obrazy.

lampy - pion -3 - K
lampy - pion -4A - K
lampy - pion -2 - K
lampy - pion -1 - K
Zarówka dekoracyjna - K

Jakie źródła światła dobrać do wnętrza ?

Żarówki tradycyjne są jedną z najczęściej wybieranych opcji, jeśli chodzi o wybór źródła światła we wnętrzu. Białe, przezroczyste czy kolorowe – wybór jest dość szeroki. Są tanie, lecz drogie w eksploatacji.

Lepszym wyborem są jednak żarówki halogenowe, które nie tylko wykazują się niemal dwukrotnie dłuższym czasem świecenie w porównaniu do tradycyjnych żarówek, ale również lepiej doświetlają wnętrze.

Zarówno ciepłą jak i zimną barwę światła możemy uzyskać dzięki oświetleniu pomieszczenia diodami LED. Charakteryzują się one energooszczędnością i większą trwałością niż tradycyjne rozwiązania.

Jak dobrać właściwe oświetlenie we wnętrzach? Prawidłowo wybrane oświetlenie powinno być funkcjonalne. Jednocześnie dobrze się prezentować. Wyróżniamy trzy typy oświetlenia wnętrz: miejscowe, dekoracyjne i ogólne. Każde pozwala uzyskać inny efekt. Źródła światła mogą stanowić: tradycyjne żarówki, żarówki halogenowe lub diody LED. Różnią się one od siebie trwałością, kosztami eksploatacji oraz barwą światła.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx