Cennik Junkers
Cennik Junkers
14 października 2017
Cennik Schlosser
Cennik Schlosser
16 października 2017
Pokaż wszystkie
Ogrzewanie gazowe zalety i wady

Ogrzewanie gazowe zalety i wady

Ogrzewanie gazowe: zalety i wady

Od kilku lat ogrzewanie gazowe cieszy się bardzo dużą popularnością. Osoby, które z niego korzystają uważają je za najlepsze z możliwych, jednak jest także grupa, która sceptycznie podchodzi do takiego sposobu ogrzewania domu. Warto poznać zalety i wady ogrzewania domu gazem.

Ogrzewanie domu gazem – plusy i minusy

Decydując się na ogrzewanie gazowe, można wprowadzić je do swojego domu na dwa sposoby:

- podłączając dom do zewnętrznej sieci gazowej,

- korzystając z gazu płynnego, który będzie przechowywany w zbiorniku na działce.

Obojętnie jaki sposób pozyskiwania gazu wybierzesz, konieczne jest stworzenie instalacji, która będzie w stanie dostarczyć paliwo ze źródło bezpośrednio do domu. Składają się na nią przyłącza oraz instalacja wewnętrzna. Wytwarzane przez kocioł gazowy ciepło przekazywane jest do instalacji centralnego ogrzewania ( ogrzewanie podłogowe lub grzejnikowe, a następnie dystrybuowane na całą powierzchnię domu.

Dlaczego warto wprowadzić ogrzewanie gazowe do swojego domu ?

Wygoda

Instalacja gazowa jest bezobsługowa, w związku z tym, nie stworzy żadnych większych problemów na co dzień, po jej uruchomieniu nie trzeba się nią przejmować, trzeba jedynie pamiętać o corocznym przeglądzie kotła. Praca urządzenia zostaje zaprogramowana przy użyciu specjalnego sterownika, kotły gazowe mogą być wykorzystywane zarówno do ogrzewania domu, jak i podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Wysokiej jakości urządzenia

Praktycznie wszystkie kotły gazowe zaliczane są do grona nowoczesnych, sprawnych i oszczędnych urządzeń, szczególnie popularne są kotły kondensacyjne, które odznaczają się bardzo wysoką sprawnością. Pozwalają uzyskać dużo większą ilość ciepła z jednej porcji paliwa niż inne kotły gazowe, pozwala to zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Instalacja zajmuje mało miejsca

Ogrzewanie domu przy użyciu kotła gazowego jest dogodne również dlatego, że sam kocioł zajmuje bardzo mało miejsca, a przy tym działa bardzo czysto. Nie powoduje takich zabrudzeń, jak na przykład kotły węglowe. Bez trudu można takie piec umieścić w piwnicy lub w garażu, jeżeli nie ma miejsca na ich instalację w kotłowni. Jest to możliwe jedynak tylko wtedy, gdy kocioł będzie miał moc nie większą niż 30 kW, takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w małym domu, w którym nie ma zbędnych pomieszczeń.

Co może się nie podobać w instalacji gazowej ?

Nie wszędzie można podłączyć gaz

Podstawowym warunkiem, jaki trzeba spełnić, jeżeli chcemy korzystać z instalacji gazowej, jest posiadanie działki, do której można doprowadzić zewnętrzną sieć gazową, ze względów technicznych nie wszędzie jest to możliwe. W zabudowie rozproszonej, w dużej odległości od sieci gazowej, Operator Systemu Dystrybucyjnego może uznać, że podłączenie pojedynczego gospodarstwa domowego do sieci jest nieekonomiczne, albo po prostu niemożliwe. Jeżeli nadal chcesz mieć gaz w swoim domu, trzeba kupić zbiornik, w którym paliwo będzie przechowywane. I właśnie z niego będzie pobierany gaz potrzebny do zasilenia instalacji.

Formalności

Decydując się na gaz ziemny, należy udać się do urzędu i złożyć w nim wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej. Zwykle na decyzję czeka się do 21 dni, następnie otrzymujemy rok na zawarcie umowy o przyłączeniu do sieci i na uzyskanie pozwolenia na budowę takiej instalacji, należy również wykonać projekt oraz uzgodnić go w ZUD-zie.

Wysokie koszty inwestycji

Ogrzewanie gazowe nie jest najtańszym sposobem dostarczania ciepła do domu, zakup i instalacja kotła może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych, do tego należy doliczyć projekt instalacji, wykonanie podłączeń, a także szereg dodatkowych kosztów. Choć sama instalacja jest dość droga, już nieco mniejsze koszty będzie się ponosiło w ramach eksploatacji, jeżeli tylko dom jest dobrze ocieplony, a straty ciepła będą małe, rachunki za ogrzewanie domu gazem nie powinny przytłaczać użytkownika.

Lepiej jednak zdecydować się na gaz ziemny niż płynny, to drugie rozwiązanie jest znacznie droższe, można skorzystać z niego jedynie tymczasowo. Nie jest to jednak rozwiązanie stałe, które pozwoli na cieszenie się ze stosunkowo taniego systemu grzewczego.

Kotły gazowe

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony kotłom i piecom gazowym i zobacz co warto sprawdzić przed zakupem.

Zobacz

Ogrzewanie gazowe: zalety i wady

Od kilku lat ogrzewanie gazowe cieszy się bardzo dużą popularnością. Osoby, które z niego korzystają uważają je za najlepsze z możliwych, jednak jest także grupa, która sceptycznie podchodzi do takiego sposobu ogrzewania domu. Warto poznać zalety i wady ogrzewania domu gazem.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx