Katalog 2018 Systemy Klimatyzacji Rotenso
Rotenso – Katalog 2018 Systemy Klimatyzacji
5 marca 2018
Budowa domu na działce rolnej – czy jest możliwa?
7 marca 2018
Pokaż wszystkie
Najważniejsze informacje na temat ogrzewania podłogowego

Najważniejsze informacje na temat ogrzewania podłogowego

Najważniejsze informacje na temat ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe spotyka się z coraz większym uznaniem wśród użytkowników, ze względu na małe zużycie energii i niewidoczność instalacji. Warto poznać kilka najważniejszych informacji na temat tego sposobu ogrzewania domu.

Projekt instalacji i izolacja podłogi

Ogrzewanie podłogowe to betonowa płyta grzewcza z zatopionymi w niej elementami grzejnymi. Stosowany jest również specjalny system do podłóg drewnianych, który pozwala na wykonanie montażu na sucho. Najlepiej, gdy ogrzewanie podłogowe jest zaplanowane jeszcze przed budową domu. Nie będzie wtedy problemu z dopasowaniem wysokości podłóg. Już na etapie planowania podłoża należy brać pod uwagę, że w warstwie posadzki znajdą się rury. Podłoże musi zostać starannie wykonane, aby płyty izolacji termicznej przylegały idealnie, gdy całość zostanie wykonana w nieprawidłowy sposób, może dojść do pęknięć.

Komfort i oszczędność

Ogrzewanie podłogowe może oddawać ciepło albo przez promieniowanie, albo przez konwekcję. Promieniowanie cieplne polega na przenoszeniu energii promieniowania elektromagnetycznego, którego źródłem jest każde ciało o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego. Konwekcja to unoszenie ciepła, a więc wymiana ciepła zachodząca w wyniku poruszania się ciała. Dzięki takiej formie ogrzewania, komfort odczuwania ciepła będzie znacznie wyższy. Gdy podłoga jest ciepła, mniej ciepła potrzeby, aby nie było nam zimno. W pomieszczeniach można dzięki temu ustawić temperaturę o 2 stopnie niższą niż w przypadku ogrzewania tradycyjnego.

Które wybrać: ogrzewanie wodne czy elektryczne ?

Energia elektryczna jest droga, dlatego jeżeli mamy do wyboru ogrzewanie wodne a elektryczne, zawsze warto stawiać na to pierwsze. Jeżeli jednak nie zważamy na koszty eksploatacyjne, lepszym wyborem będzie system elektryczny, ponieważ jeżeli wodne ogrzewanie zostanie wykonane nieprawidłowo, może dojść do poważnej awarii związanej z zalaniem mieszkania. Ogrzewanie elektryczne wykonuje się w znacznie prostszy sposób, dzięki temu awarie i błędy w jego przypadku zdarzają się znacznie rzadziej.

Ogrzewanie podłogowe

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony ogrzewaniu podłogowemu i sprawdź dlaczego to właśnie ten system ogrzewania jest tak popularny. Zobacz
Zobacz

Najważniejsze informacje na temat ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe spotyka się z coraz większym uznaniem wśród użytkowników, ze względu na małe zużycie energii i niewidoczność instalacji. Warto poznać kilka najważniejszych informacji na temat tego sposobu ogrzewania domu.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx