Najważniejsze informacje na temat ogrzewania podłogowego
Najważniejsze informacje na temat ogrzewania podłogowego
6 marca 2018
Istota dokonywania zmiękczania wody
Istota dokonywania zmiękczania wody
8 marca 2018
Pokaż wszystkie
Budowa domu na działce rolnej – czy jest możliwa?

Budowa domu na działce rolnej – czy jest możliwa?

Jesteś rolnikiem i masz wolną działkę rolną? Już teraz możesz rozpocząć budowę swojego wymarzon

Budowa domu na działce rolnej – czy jest możliwa ?

Jesteś rolnikiem i masz wolną działkę rolną? Już teraz możesz rozpocząć budowę swojego wymarzonego domu, jest to możliwe, ponieważ budowa będzie związana bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą, jeżeli jednak chcesz kupić działkę rolną i na niej wybudować dom, musisz spełnić dwa warunki.

Budowa domu zgodna z planem

Aby budowa domu na działce rolnej była możliwa, inwestycja musi odpowiadać zapisom planu miejskiego, mogą się w nim znaleźć różne wymagania i ograniczenia wymuszone przez uwarunkowania terenu, wśród nich może znaleźć się minimalna powierzchnia działki.

Budowa domu zgodna z warunkami zabudowy

Działka rolna musi spełnić kilka wymogów, aby można było na niej postawić dom, przede wszystkim, co najmniej jedna sąsiadująca z nią nieruchomość musi być zgodna z nowymi warunkami zabudowy, czyli warunkami dobrego sąsiedztwa, działka musi mieć również dostęp do drogi publicznej, a uzbrojenie działki musi być wystarczające do rozpoczęcia budowy, pamiętaj że przeszkodzie nie mogą również stanąć przepisy odrębne, dotyczące na przykład ochrony środowiska.

Jeżeli te warunki nie zostaną spełnione, gmina może odmówić wydania zgody na budowę domu na działce rolnej.

Status rolnika

Rolnikiem jest osoba, która ma na własność lub dzierżawi nieruchomości rolne o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 300 ha, powinna to być osoba prowadząca osobiście gospodarstwo rolne, posiadająca kwalifikacje rolnicze, zamieszkała w gminie, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa, kwalifikacje zawodowe uzyskuje rolnik, który ma wykształcenie rolnicze, co najmniej zdobyte w zasadniczej szkole zawodowej lub ma doświadczenie zawodowe większe niż 5 lat.

Kupno działki rolnej a brak statusu rolnika

Jeżeli dana osoba chce kupić działkę rolną, ale nie jest rolnikiem, ma dwa wyjścia, przede wszystkim może zdecydować się na zakup siedliska, czyli działki wraz z budynkiem, który wchodzi w skład gospodarstwa rolnego, zazwyczaj działka taka ma powierzchnię 1 ha, może również zdecydować się na zakup małej działki rolnej i przekształcić ją w budowlaną, musi to być działka mająca przynajmniej 3000 m2.

Podziel się
Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, specjalista branży budowlano instalacyjnej. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; kotły gazowe, klimatyzatory, pompy ciepła lub rekuperatory.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll Up