Najważniejsze informacje na temat ogrzewania podłogowego
Najważniejsze informacje na temat ogrzewania podłogowego
6 marca 2018
Istota dokonywania zmiękczania wody
Istota dokonywania zmiękczania wody
8 marca 2018
Pokaż wszystkie

Budowa domu na działce rolnej – czy jest możliwa ?

Jesteś rolnikiem i masz wolną działkę rolną? Już teraz możesz rozpocząć budowę swojego wymarzonego domu, jest to możliwe, ponieważ budowa będzie związana bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą, jeżeli jednak chcesz kupić działkę rolną i na niej wybudować dom, musisz spełnić dwa warunki.

Budowa domu zgodna z planem

Aby budowa domu na działce rolnej była możliwa, inwestycja musi odpowiadać zapisom planu miejskiego, mogą się w nim znaleźć różne wymagania i ograniczenia wymuszone przez uwarunkowania terenu, wśród nich może znaleźć się minimalna powierzchnia działki.

Budowa domu zgodna z warunkami zabudowy

Działka rolna musi spełnić kilka wymogów, aby można było na niej postawić dom, przede wszystkim, co najmniej jedna sąsiadująca z nią nieruchomość musi być zgodna z nowymi warunkami zabudowy, czyli warunkami dobrego sąsiedztwa, działka musi mieć również dostęp do drogi publicznej, a uzbrojenie działki musi być wystarczające do rozpoczęcia budowy, pamiętaj że przeszkodzie nie mogą również stanąć przepisy odrębne, dotyczące na przykład ochrony środowiska.

Jeżeli te warunki nie zostaną spełnione, gmina może odmówić wydania zgody na budowę domu na działce rolnej.

Status rolnika

Rolnikiem jest osoba, która ma na własność lub dzierżawi nieruchomości rolne o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 300 ha, powinna to być osoba prowadząca osobiście gospodarstwo rolne, posiadająca kwalifikacje rolnicze, zamieszkała w gminie, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa, kwalifikacje zawodowe uzyskuje rolnik, który ma wykształcenie rolnicze, co najmniej zdobyte w zasadniczej szkole zawodowej lub ma doświadczenie zawodowe większe niż 5 lat.

Kupno działki rolnej a brak statusu rolnika

Jeżeli dana osoba chce kupić działkę rolną, ale nie jest rolnikiem, ma dwa wyjścia, przede wszystkim może zdecydować się na zakup siedliska, czyli działki wraz z budynkiem, który wchodzi w skład gospodarstwa rolnego, zazwyczaj działka taka ma powierzchnię 1 ha, może również zdecydować się na zakup małej działki rolnej i przekształcić ją w budowlaną, musi to być działka mająca przynajmniej 3000 m2.

Budowa domu na działce rolnej – czy jest możliwa? Jesteś rolnikiem i masz wolną działkę rolną? Już teraz możesz rozpocząć budowę swojego wymarzonego domu. Jest to możliwe, ponieważ budowa będzie związana bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeżeli jednak chcesz kupić działkę rolną i na niej wybudować dom, musisz spełnić dwa warunki.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx