Czym się kierować przy wyborze zestawu prysznicowego do łazienki?
Czym się kierować przy wyborze zestawu prysznicowego do łazienki?
18 kwietnia 2023
Czy opłaca się zakładanie pompy ciepła bez fotowoltaiki ?
Czy opłaca się zakładanie pompy ciepła bez fotowoltaiki ?
19 kwietnia 2023
Pokaż wszystkie
Jak wybrać ogrodzenia i barierki

Jak wybrać ogrodzenia i barierki

Jak wybrać ogrodzenia i barierki.

Ogrodzenia i barierki mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak metal, drewno, szkło czy tworzywo sztuczne. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, a wybór zależy wyłącznie od Twoich preferencji i oczekiwanego efektu dekoracyjnego. W niniejszym artykule opiszemy materiały, z których produkowane są ogrodzenia oraz doradzimy, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie ogrodzeń i barierek.

projekt, ogrodzenie

Niezbędnym elementem każdej posesji jest ogrodzenie. Służy ono nie tylko bezpieczeństwu, ochronie prywatności i estetyce, ale wyznacza również granice danej działki. Dostępne na rynku ogrodzenia i barierki mają różne formy i wzory i charakteryzują się unikatowymi cechami.

Przy zakupie ogrodzenia warto wziąć pod uwagę metraż działki, który chcemy ogrodzić, jak również budżet. Warto wcześniej wykonać odpowiedni projekt aranżacji terenu. Niezwykle przydatnym uzupełnieniem mogą okazać się również barierki. Świetnie sprawdzą się przy zabezpieczeniu pomieszczeń oraz jako element ozdobny.

Ogrodzenia i barierki pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale także estetyczną. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka czynników które omówimy poniżej.

Rodzaje materiałów na ogrodzenie

Ogrodzenia produkowane są z różnych materiałów, wśród których możemy wyróżnić między innymi drewno, winyl, metal czy beton. Coraz popularniejsze są również tzw. ścianki gabionowe.

  • Ogrodzenia drewniane

    Ogrodzenia drewniane są jednym z najpopularniejszych typów ogrodzeń ze względu na wszechstronność, przystępną cenę i naturalny wygląd. Mogą być używane zarówno do celów dekoracyjnych, jak i funkcjonalnych – świetnie sprawdzą się jako zamknięcie ogrodu, określenie linii własności lub dla zwiększenia prywatności. Do budowy drewnianych ogrodzeń wykorzystuje się różne rodzaje drewna, a najtrwalsze z nich to drewna dębowe, wiązowe i modrzewiowe. Do mniej trwałych zalicza się drewno jesionowe, olchowe, osikowe, sosnowe, świerkowe i jodłowe, a najłatwiej niszczy się drewno z lipy, topoli, wierzby, brzozy czy jaworu.
  • Ogrodzenia winylowe

    Ogrodzenia winylowe to dość popularna alternatywa dla ogrodzeń drewnianych. Są one łatwe w utrzymaniu, trwałe i szybko się je czyści. Występują w różnych stylach i kolorach, co eliminuje potrzebę malowania lub barwienia.
  • Ogrodzenia metalowe

    Ogrodzenia metalowe są solidne i trwałe, a także odporne na warunki atmosferyczne, co sprawia, że nie wymagają dużej konserwacji. Ich trwałość sprawia, że estetyczny wygląd zachowują na długie lata. Standardowa metalowa siatka ogrodzeniowa produkowana jest z drutów, które cynkuje się lub powleka PVC oraz jest pleciona lub zgrzewana punktowo. Coraz większą popularnością cieszą się także ogrodzenia panelowe, w których druty są grubsze i trwalsze niż w przypadku siatki. Do metalowych ogrodzeń zalicza się także ogrodzenia modułowe, gdzie łączy się ze sobą gotowe elementy montażowe (przęsła, słupki, furtki, bramy).
  • Ogrodzenia betonowe

    Na rynku przodują głównie dwa rodzaje ogrodzeń betonowych – wylewane i prefabrykowane. Te pierwsze powstają jak inne konstrukcje betonowe, czyli przy pomocy deskowania. W takim murze tworzy się filary poprzez pogrubienie ogrodzenia w określonym miejscu. Pod filarami wylewa się fundamenty, a pod przęsłami muru, ławy. Aby wyeliminować ryzyko pękania betonu, co około 10m lub 15 m tworzy się pionowe szczeliny, które chronią mur od spękań podczas jego osiadania. W miejscach szczelin najczęściej umieszcza się listwy albo taśmy z tworzywa sztucznego. Ogrodzenia prefabrykowane należą natomiast do bardziej efektywnych pod względem wyglądu. Powstają z gotowych betonowych paneli, a ich powierzchnię można pomalować na dowolny kolor. Sam montaż jest łatwy i szybki i polega na wsunięciu płyt przęsłowych w specjalne wyżłobienia słupa. Następnie miejsce łączenia zalewa się rzadką zaprawą cementową.
  • Ścianki gabionowe

    Ogrodzenie gabionowe to klatka, którą można wypełnić dowolnym materiałem skalnym np. łupanym piaskowcem, kamieniami polnymi, kostką granitową czy pozostałościami po cegłach i wieloma innymi. Ściany gabionowe pozwalają stworzyć jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną konstrukcję, która wzbudzi zainteresowanie niejednego gościa.

Dopełnienie całości – barierki

Barierki zabezpieczające to elementy, które świetnie sprawdzą się przy schodach, na balkonach, czy na tarasach. Ich główną funkcją jest zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony przed upadkiem lub wypadkiem. Barierki zabezpieczające są nie tylko praktyczne, ale również estetyczne i nadają charakter pomieszczeniu.

Barierki, podobnie jak ogrodzenie, mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym drewna, metalu czy nawet tkaniny (barierki sznurkowe). Drewniane barierki należą do najbardziej popularnych i nadają się do wykorzystania zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Barierki wykonane z metalu, takie jak stalowe, aluminiowe czy żelazne, są trwałe i odporne na korozję. Barierki występujące pod postacią sznura są lekkie, łatwo się je transportuje, a ich rozmiar i możliwość dowolnego składania sprawiają, że świetnie się je przechowuje.

Podczas zakupu barierki zabezpieczającej ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim należy dokonać pomiarów pomieszczeń i zastanowić się, czy nowo zakupiona barierka będzie pasowała do stylu pomieszczenia, w którym będzie używana. Następnie należy zastanowić się, czy barierka ma być przymocowana na stałe,, czy ruchoma. Barierki stałe są trwalsze i zapewniają większe poczucie bezpieczeństwa, ale mogą być mniej praktyczne, gdy potrzebujemy je czasem usunąć. Barierki ruchome są praktyczne i łatwiejsze w przenoszeniu, jednak są mniej trwałe i często mniej bezpieczne.

Ogrodzenia i barierki na vidaXL

Ogrodzenia i barierki to elementy, które zapewniają bezpieczeństwo i ochronę prywatności domów i mieszkań. Bogata oferta dostępna na rynku sprawia, że każdy użytkownik znajdzie produkt dopasowany do swoich potrzeb. Wysokiej jakości ogrodzenia i barierki dostępne są między innymi w internetowym sklepie vidaXL.

Marka powstała w 2006 roku i obecnie cieszy się zaufaniem ponad miliona klientów z całego globu. Założycielami firmy jest dwóch przedsiębiorców, których połączyła wspólna wizja rozwoju biznesu. Ich misja polegała na udostępnieniu konsumentom produktów najwyższej jakości, w możliwie najniższych cenach. I tak właśnie działa vidaXL, który obecnie jest sklepem internetowym z bazą ponad 1 miliona zadowolonych klientów. Nie czekaj – odwiedź vidaXL i zamów wymarzone ogrodzenie i barierki do swojego domu już dziś!


Bądź na bieżąco – obserwuj Remont.biz.pl na Google News

Jak wybrać ogrodzenia i barierki.

Niezbędnym elementem każdej posesji jest ogrodzenie. Służy ono nie tylko bezpieczeństwu, ochronie prywatności i estetyce, ale wyznacza również granice danej działki. Dostępne na rynku ogrodzenia i barierki mają różne formy i wzory i charakteryzują się unikatowymi cechami. Przy zakupie ogrodzenia warto wziąć pod uwagę metraż działki, który chcemy ogrodzić, jak również budżet. Warto wcześniej wykonać odpowiedni projekt aranżacji terenu. Niezwykle przydatnym uzupełnieniem mogą okazać się również barierki. Świetnie sprawdzą się przy zabezpieczeniu pomieszczeń oraz jako element ozdobny. W niniejszym artykule opiszemy materiały, z których produkowane są ogrodzenia oraz doradzimy, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie ogrodzeń i barierek.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx