Posadzka żywiczna antypoślizgowa na schody zewnętrzne - weber.tec Ergodur + weber.tec PU KV N - K1
Posadzka żywiczna antypoślizgowa na schody zewnętrzne – weber.tec Ergodur + weber.tec PU KV N
23 czerwca 2020
Telewizor i szafka - dobrana para - K4
Telewizor i szafka – dobrana para
25 czerwca 2020
Pokaż wszystkie
Nożyce do żywopłotu – 5 porad, jaki model wybrać - K4

Nożyce do żywopłotu – 5 porad, jaki model wybrać - K4

Nożyce do żywopłotu – 5 porad, jaki model wybrać

Nożyce do żywopłotu – 5 porad, jaki model wybrać - K2
Żywopłot to bardzo ważna część każdego ogrodu. Z reguły wykorzystywany jest jako naturalne ogrodzenie, jednak może również służyć niczym swoista bariera, dzieląca zieloną część gospodarstwa na części. Żywopłot może również chronić przed wiatrem czy pyłem, a także wyciszać dobiegające z zewnątrz dźwięki. Ponieważ jest on doskonale widoczny każdemu przechodniowi czy kierowcy, nie powinien być zaniedbany, a wręcz przeciwnie. Podstawą jego dobrego wyglądu jest regularne przycinanie, dzięki czemu uzyska on odpowiedni wygląd.

Jednym z najchętniej wykorzystywanych narzędzi, służących do tego celu są nożyce do żywopłotu. Niektórzy preferują zwykłe, ręczne nożyce, których odpowiednie wykorzystanie może przynieść zaskakująco pozytywny efekt, inni wolą odmiany zmechanizowane – akumulatorowe i spalinowe. Które nożyce do żywopłotu sprawdzą się najlepiej?

1. Akumulatorowe nożyce do żywopłotu – wady i zalety

2. Spalinowe nożyce do żywopłotu – wady i zalety

3. Ręczne nożyce do żywopłotu – wady i zalety

4. Jak wybrać odpowiednie nożyce do żywopłotu?

5. Na co jeszcze zwracać uwagę?

Akumulatorowe nożyce do żywopłotu – wady i zalety

Nożyce do żywopłotu – 5 porad, jaki model wybrać - K1

Nożyce do żywopłotu akumulatorowe doskonale sprawdzają się w małym lub średniej wielkości ogrodzie, znajdującym się przy domu. Do zasilania mechanizmu uruchamiającego ostrza wykorzystuje się prąd elektryczny, płynący z baterii litowo-jonowych. Zaletą, wyróżniającą te urządzenia z grona innych jest wysoka pojemność baterii, umożliwiająca długie, bezproblemowe działanie, a także umieszczony na korpusie wskaźnik naładowania baterii. Pozwala to na szybką ocenę długości czasu działania nożyc oraz ewentualną konieczność ich naładowania. Sam proces ładowania nie jest długi, jednak zajmuje więcej czasu niż uzupełnienie paliwa w nożycach spalinowych. Nożyce do żywopłotu akumulatorowe nie zaliczają się do najtańszych urządzeń, umożliwiających pielęgnację naturalnego ogrodzenia, jednak rekompensuje to wysoka skuteczność i brak zanieczyszczania środowiska podczas eksploatacji. Kiedy natomiast cena wydaje się podejrzanie niska, warto upewnić się, czy w komplecie znajduje się ładowarka i akumulator, a nie należy dokupić je osobno.

Spalinowe nożyce do żywopłotu – wady i zalety

Nożyce do żywopłotu spalinowe znajdują zastosowanie tam, gdzie do pielęgnacji jest duża ilość krzewów. Dlatego najczęściej używane są w miejscach publicznych lub rozległych ogrodach. Podstawową zaletą jest bardzo wysoka wydajność oraz możliwość błyskawicznego uzupełnienia paliwa, gdy się wyczerpie. Jednak nie należy zapominać, że napęd spalinowy powoduje wytwarzanie niekorzystnych dla zdrowia i otoczenia gazów wylotowych. Również paliwo zasilające nożyce jest droższe niż prąd służący do ładowania. Dodatkowo ze względu na mechanizm napędzający ostrza urządzenie to jest dość ciężkie, a co za tym idzie posługiwanie się nim jest dość niekomfortowe.

W zamian otrzymujemy jednak bardzo wysoką wydajność, a odpowiednio przeszkolony pracownik może osiągnąć zaskakująco dobre efekty, niemożliwe do wykonania w przypadku innych typów nożyc.

Nożyce do żywopłotu – 5 porad, jaki model wybrać - K3

Ręczne nożyce do żywopłotu – wady i zalety

Ręczne nożyce do żywopłotu to najprostsze urządzenia do pielęgnacji. Są stosowane od dawna i po wprowadzeniu kilku udoskonaleń nadal chętnie wykorzystywane w gospodarstwach domowych. Na pewno dzieje się tak ze względu na cenę – najprostsze modele są nieznacznym obciążeniem dla budżetu domowego. Charakteryzuje je także wyjątkowa łatwość obsługi, oraz duża lekkość w porównaniu z innymi typami nożyc. Niektóre udoskonalenia, jak mechanizm zębatkowy, umożliwiający bezproblemowe cięcie niskim nakładem sił, czy teleskopowe rączki, dzięki którym można obcinać nawet dość wysoko położone gałęzie, znacznie ułatwiają pracę. Jednak należy pamiętać, że ten typ nożyc wymaga dość intensywnego, w porównaniu z innymi urządzeniami, wysiłku fizycznego, dlatego też nadaje się raczej do małych żywopłotów.

Jak wybrać odpowiednie nożyce do żywopłotu?

 

Na co należy zwracać uwagę, planując zakup? Przede wszystkim na ostrza – wszak to one pełnią w nożycach funkcję tnącą. Istotną cechą jest długość ostrza – im dłuższe, tym bardziej precyzyjne, a jednocześnie umożliwiające cięcie grubszych i twardszych gałęzi. Trzeba również zwrócić uwagę, czy nożyce mają ostrze jednostronne, czy dwustronne.

Pierwsza odmiana cechuje się dłuższą krawędzią tnącą, nadaje się więc do żywopłotów długich, o prostych krawędziach. Drugi rodzaj z kolei umożliwia precyzyjne docinanie nawet bardzo skomplikowanych kształtów.


Najefektywniejsze ostrza wykonuje się ze stali narzędziowej lub węglowej, wycinane przy pomocy lasera i ostrzone diamentowo. Planując zakup nożyc warto również uwzględnić masę całkowitą urządzenia – ciężar niektórych z nich może powodować szybsze zmęczenie, co – zwłaszcza w przypadku dłuższej pracy – może zaowocować szybszym zmęczeniem organizmu.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Kupując nożyce do żywopłotu trzeba pamiętać, iż urządzenie takie powinno służy nam przez długi czas. Bardzo ważna jest zatem odpowiednia konserwacja urządzenia. Po każdym użyciu należy dokładnie czyścić ostrze z resztek oraz sprawdzić, czy nie uległo ono uszkodzeniu podczas eksploatacji. Jeśli ich nie używamy, powinny być przechowywane w suchym, czystym miejscu, niedostępnym dla dzieci. Należy również zwrócić uwagę, czy urządzenie ma wymienne ostrza – dzięki temu będzie możliwe wykonywanie zróżnicowanych działań. Istotne jest również bezpieczeństwo użytkowania – antypoślizgowa rękojeść, ergonomiczny uchwyt czy specjalne rączki, umożliwiające pracę w pionie i poziomie.

Nożyce do żywopłotu – 5 porad, jaki model wybrać

Żywopłot to bardzo ważna część każdego ogrodu. Z reguły wykorzystywany jest jako naturalne ogrodzenie, jednak może również służyć niczym swoista bariera, dzieląca zieloną część gospodarstwa na części. Żywopłot może również chronić przed wiatrem czy pyłem, a także wyciszać dobiegające z zewnątrz dźwięki. Ponieważ jest on doskonale widoczny każdemu przechodniowi czy kierowcy, nie powinien być zaniedbany, a wręcz przeciwnie. Podstawą jego dobrego wyglądu jest regularne przycinanie, dzięki czemu uzyska on odpowiedni wygląd.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
2 lat temu

git

1
0
Podziel się swoją opiniąx