Czy klimatyzacja roznosi koronawirusa - K1
Czy klimatyzacja roznosi koronawirusa ?
19 maja 2020
Ile kosztuje pompa ciepła typu monoblok - K1
Ile kosztuje pompa ciepła typu monoblok
21 maja 2020
Pokaż wszystkie
Zakup mieszkania - czy to dobry pomysł na inwestycję - K1

Zakup mieszkania - czy to dobry pomysł na inwestycję - K1

Zakup mieszkania - czy to dobry pomysł na inwestycję?

Wiele osób marzy o własnym domu lub mieszkaniu. Jest to cel większości młodych ludzi, którzy chcą się usamodzielnić, jednak nie tylko oni czyhają na nadarzające się okazje i kupno nieruchomości po atrakcyjnej cenie. Również inwestorzy bacznie przeglądają rynek wtórny, jak i pierwotny w celu znalezienie inwestycji, która przyniesie spore zyski, czy to z najmu, czy z dalszej sprzedaży.

1. Rynek pierwotny, czy wtórny?

2. Inwestycja pod wynajem, czy sprzedaż?

3. Czy opłaca się kupować mieszkanie w obecnych czasach?

Zakup mieszkania - czy to dobry pomysł na inwestycję - K2

Rynek pierwotny, czy wtórny?

Od lat najczęściej poruszanym zagadnieniem w związku z zakupem mieszkania, jest pytanie, czy powinno ono być z rynku wtórnego, czy pierwotnego. Zarówno jedno rozwiązanie, jak i drugie mają swoje wady i zalety. Rynek pierwotny Wrocław na Obido.pl obfituje w liczne oferty deweloperów, którzy od lat zajmują się inwestycjami. Ceny za zakup takiej nieruchomości są zazwyczaj niższe w porównaniu do mieszkań, czy domów o takim samym metraży, które znajdują się na rynku wtórnym. Dlaczego tak jest? 

Od dewelopera otrzymuje się mieszkanie praktycznie puste i do wykończenia. Należy więc zadbać o materiały i pracowników, którzy wykończą mieszkanie pod klucz. Należy jednak pamiętać, że niekiedy takie inwestycje oscylują w granicach kilkudziesięciu tysięcy. Wszystko zależy od projektu i założeń inwestora.

 

W przypadku rynku wtórnego inwestor otrzymuje gotowe mieszkanie. Zazwyczaj jest ono wyposażone w meble, a więc pozostają kwestie kosmetyczne, jak przemalowanie ścian, o ile kolor nie odpowiada i ewentualna zmiana aranżacji.

Inwestycje pod wynajem, czy sprzedaż?

Kolejną kwestią bardzo często poruszaną jest to, czy inwestować w mieszkanie dla zysku, czy żeby się w nim „osiedlić”. Zakup nieruchomości zawsze jest opłacalny. Tym bardziej, jeśli znajduje się ona w dogodnej lokalizacji i dużym mieście, a ponadto ma dosyć spory metraż. Należy pamiętać o tym, że ceny mieszkań i domów stale rosną, a składają się na to między innymi wyższe koszty materiałów budowlanych, czy sam popyt na nieruchomości. 

 

Inwestorzy zazwyczaj kupują mieszkania po to, aby je wynajmować z zyskiem. Oznacza to, że nieruchomość jest najmowana za taką kwotę, aby starczyło na miesięczną ratę kredytu hipotecznego i zostało jeszcze do tak zwanej kieszeni. Inwestowanie po to, aby następnie sprzedać nieruchomość jest także opłacalne, ale muszą być spełnione poszczególne warunki, w zależności od tego, kiedy miałaby zostać ona oddana w inne ręce. 

Zakup mieszkania - czy to dobry pomysł na inwestycję - K3

Przede wszystkim kupno i natychmiastowa sprzedaż nie zawsze ma rację bytu. Najczęściej mieszkanie się odświeża, jeśli jest z rynku wtórnego, natomiast z pierwotnego - wykończą się na wysoki standard, co podnosi znacząco cenę za metr kwadratowy.

Czy opłaca się kupować mieszkanie w obecnych czasach?

To zależy. Zależy od tego, w jakim celu jest ono kupowane. Fakt jest taki, że ceny mieszkań dyktowane są sytuacją ogólnoświatową na rynku nieruchomości, jak i lokalną. Obecnie panująca pandemia koronawirusa wymusza niejako obniżanie kwot za metr kwadratowy, co z drugiej strony jest świetną okazją na nabycie nieruchomości po niższej cenie. Z pewnością, gdy całe zamieszanie minie, ceny za mieszkania mocno wywindują w górę, a to oznacza wysoki zarobek z ich sprzedaży. 

 
Jeśli jednak inwestorom nie zależy na szybkim zysku, a chcą cierpliwie budować swój budżet, najlepiej będzie wynajmować mieszkanie. Przez kilkanaście lat mogą oni bowiem spłacić w ten sposób swój kredyt, a do tego mieć mieszkanie, które także można sprzedać z dużym zyskiem. To, jaka opcja zostanie wybrana zależy głównie od właścicieli.

Zakup mieszkania – czy to dobry pomysł na inwestycję?

Wiele osób marzy o własnym domu lub mieszkaniu. Jest to cel większości młodych ludzi, którzy chcą się usamodzielnić, jednak nie tylko oni czyhają na nadarzające się okazje i kupno nieruchomości po atrakcyjnej cenie. Również inwestorzy bacznie przeglądają rynek wtórny, jak i pierwotny w celu znalezienie inwestycji, która przyniesie spore zyski, czy to z najmu, czy z dalszej sprzedaży.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Iza
Iza
2 lat temu

Kupować teraz mieszkanie czy nie ?

Janek
Janek
2 lat temu
Reply to  Iza

Teraz jest drogo, po nowym roku cenny powinny spadać

2
0
Podziel się swoją opiniąx