Wodne ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większą popularnością. Warto jednak poszerzyć swoją wiedzę na jego temat.
Wydajność ogrzewania podłogowego w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób jest zarządzana. Im bardziej będzie nowoczesna instalacja, tym więcej korzyści można będzie uzyskać. Zapewni ona ekonomiczne wykorzystanie energii cieplnej. Warto wzbogacić swoją instalację o system zarządzania. Dzięki temu całość będzie działała bezawaryjnie i można będzie odczuć zupełnie nowe możliwości związane z ogrzewaniem domu.
Klucz w działaniu instalacji podłogowej oraz jej wpływ na nasze zdrowie tkwi w montażu. Jeżeli wszystko zostanie wykonane właściwie, podłoga nie będzie się nagrzewała i nie będzie powodowała dyskomfortu cieplnego. Do tej pory nie udało się znaleźć dowodów na związek między reumatyzmem a ogrzewaniem podłogowym czy potwierdzić tezę o niekorzystnym wpływie podłogówki na osoby cierpiące na żylaki. Nie musimy więc obawiać się negatywnych konsekwencji dla swojego zdrowia.
Jeżeli chcesz mieć pewność, że ogrzewanie podłogowe będzie działało zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, do wykonania jego projektu i późniejszej realizacji zatrudnij fachowców. Sam montaż oczywiście nie jest trudny, ale trzeba zwrócić uwagę na takie czynniki jak jakość podłoża nośnego czy zapewnienie specjalnych szczelin tzw. dylatacji. Doświadczony instalator dokładnie będzie wiedział, co powinien zrobić.
Całkowity koszt wykonania ogrzewania podłogowego jest zależy od wielu czynników. Przede wszystkim zależny od stopnia skomplikowania projektu, jakości wykorzystanych materiałów, a także od powierzchni pomieszczenia. Do tego należy doliczyć koszt samego montażu systemu. W porównaniu do tradycyjnej instalacji grzejnikowej wodne ogrzewanie podłogowe jest droższe w montażu, ale za późniejsze wydatki ponoszone za ogrzewanie wracają się z nawiązką. Warto połączyć ogrzewanie podłogowe z pompą ciepła lub kolektorami słonecznymi. Można będzie jeszcze więcej na takim rozwiązaniu zyskać.
Jeżeli Twój budynek posiada właściwą izolację, z ogrzewaniem podłogowym uda się utrzymać optymalną temperaturę na poziomie 22-24 stopni Celsjusza. Warto jednak pamiętać także o pewnych ograniczeniach. Przykładowo w małej łazience na podłodze może nie być odpowiedniej ilości miejsca, by dogrzać pomieszczenie do odpowiedniej temperatury. W takim wypadku sprawdza się wprowadzenie dodatkowych, drabinkowych grzejników łazienkowych.
Podłoga idealna do ogrzewania podłogowego
Podłoga pod którą będzie instalowane ogrzewanie powinna zostać wykonana z materiałów odpornych na zmiany temperatury. Powinien być to materiał dobrze przewodzący ciepło i odznaczający się dużą bezwładnością. Polecany jest tutaj gres, terakota oraz płytki kamienne. W przypadku posadzki drewnianej zaleca się wybór drewna twardego, takiego jak dąb, akacja, jesion czy gatunki egzotyczne. Nie warto natomiast stosowania grubych dywanów, ponieważ blokują ciepło, a co za tym idzie sprawiają, że instalacja jest nieskuteczna i droga w eksploatacji.