Na czym polega zjawisko kondensacji w kotle gazowym ?
Kotły kondensacyjne mają zdolność do odzyskiwania ciepła ze spalin wytwarzanych w momencie ogrzewania domu gazem. Ciepło pobierane jest z pary wodnej, która powstaje w wyniku reakcji chemicznej łączenia wodoru z tlenem. Po spaleniu 1 m³ gazu ziemnego powstaje 2 m³ pary wodnej, która po skondensowaniu, czyli odebraniu jej ciepła, daje 1,6 litra wody, czyli kondensatu. Takiego efektu nie uda się uzyskać w tradycyjnym kotle, ponieważ spaliny wydostają się z niego posiadając temperaturę 100 stopni Celsjusza. Jest to wartość niezbędna, aby mógł powstać ciąg kominowy. Powoduje to straty ciepła, a także zanieczyszcza środowisko.
W przypadku kotłów kondensacyjnych, straty energii są minimalizowane, ponieważ ciepło odbierane jest spalinom. Cały proces jest niezwykle efektywny, szczególnie wtedy, gdy system ogrzewania działa przy niskich temperaturach. Najlepiej podłączyć kocioł kondensacyjny do ogrzewania podłogowego, dzięki temu uda się zużyć mniej paliwa przy jednoczesnym uzyskaniu korzystnych warunków termicznych w domu.
Na czym polega zjawisko kondensacji w kotle gazowym ? Najprościej mówiąc energia zostaje odzyskana przez kocioł z procesu spalania ( pary wodnej ). Dzięki odzyskaniu energii kocioł gazowy kondensacyjny spala mniej gazu powodując realne oszczędności na ogrzewaniu ( około 20 procent )