ral wzornik 01
Karta kolorów RAL Classic
4 lipca 2018
Kratki wentylacyjne – wybór i rodzaje kratek
Kratki wentylacyjne – wybór i rodzaje kratek
6 lipca 2018

Na czym polega zjawisko kondensacji w kotle gazowym ?

Kotły kondensacyjne mają zdolność do odzyskiwania ciepła ze spalin wytwarzanych w momencie ogrzewania domu gazem. Ciepło pobierane jest z pary wodnej, która powstaje w wyniku reakcji chemicznej łączenia wodoru z tlenem. Po spaleniu 1 m³ gazu ziemnego powstaje 2 m³ pary wodnej, która po skondensowaniu, czyli odebraniu jej ciepła, daje 1,6 litra wody, czyli kondensatu. Takiego efektu nie uda się uzyskać w tradycyjnym kotle, ponieważ spaliny wydostają się z niego posiadając temperaturę 100 stopni Celsjusza. Jest to wartość niezbędna, aby mógł powstać ciąg kominowy. Powoduje to straty ciepła, a także zanieczyszcza środowisko.

W przypadku kotłów kondensacyjnych, straty energii są minimalizowane, ponieważ ciepło odbierane jest spalinom. Cały proces jest niezwykle efektywny, szczególnie wtedy, gdy system ogrzewania działa przy niskich temperaturach. Najlepiej podłączyć kocioł kondensacyjny do ogrzewania podłogowego, dzięki temu uda się zużyć mniej paliwa przy jednoczesnym uzyskaniu korzystnych warunków termicznych w domu.

Korzystając z kotłów kondensacyjnych, można wprowadzić do swojego domu oszczędności na poziomie 20%, jeżeli chodzi o ogrzewanie.

Piec-kocioł-gazowy-De-Dietrich-i-BAXI-NK

Kocioł gazowy

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony kotłom i piecom gazowym i zobacz co warto sprawdzić przed zakupem.

Zobacz

Na czym polega zjawisko kondensacji w kotle gazowym ? Najprościej mówiąc energia zostaje odzyskana przez kocioł z procesu spalania ( pary wodnej ). Dzięki odzyskaniu energii kocioł gazowy kondensacyjny spala mniej gazu powodując realne oszczędności na ogrzewaniu ( około 20 procent )

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx