Sprawność działania kolektorów słonecznych
Sprawność działania kolektorów słonecznych
13 lutego 2016
Jaki rodzaj domu wybrać drewniany czy murowany ?
Jaki rodzaj domu wybrać drewniany czy murowany ?
14 lutego 2016

Dlaczego gazowe kotły kondensacyjne wykazują się 100% sprawnością ?

Z danych, które podają producenci gazowych kotłów kondensacyjnych wynika, że wykazują się one sprawnością w swoim działaniu na poziomie 100%. I zdecydowanie nie jest to żadna pomyłka. Warto zastanowić się, jak udało się osiągnąć tak wysokie parametry działania tych urządzeń ?

Budowa typowego kotła gazowego

Budowa typowego kotła gazowego

Jak kocioł kondensacyjny jest zbudowany ?

Wykorzystywanie ciepła skraplania możliwe jest jedynie w urządzeniach, które są specjalnie przygotowane do tego celu i posiadają odpowiednią konstrukcję. Dlatego, elementy, które będą miały styczność z kondensatem, muszą odznaczać się odpowiednią odpornością na działanie obecnych w nim kwasów. W przeważającej większości, wymienniki ciepła kotłów kondensacyjnych wykonywane są ze stopu aluminium i krzemu albo z łatwiejszej do utrzymania w czystości stali kwasoodpornej. Ponadto, muszą być one na tyle duże pod względem powierzchni, aby były w stanie schłodzić przepływające przez nie spaliny, nawet już poniżej punktu rosy czyli mniej więcej 54 stopni Celsjusza. Takie efekt jest możliwy, ale jedynie wtedy gdy tej wartości nie przekracza temperatura wody wracającej do kotła z instalacji, bo to ona odbiera ciepło ze spalin.

Kocioł kondensacyjny potrzebuje również układu odprowadzania skroplin, który zapobiega trafianiu ich na płomień palnika. Dzięki temu, nie dochodzi do zakłócania pracy kotła. Palniki, które takie urządzenia posiadają, pozwalają na osiągnięcie wysokiej sprawności i niskiego poziomu emitowanych zanieczyszczeń przede wszystkim dzięki zastosowaniu w nich siatki rozgrzewającej się w czasie pracy i emitującej ciepło przez promieniowanie.

Co oznacza termin: kocioł kondensacyjny ?

Większość kotłów gazowych, jakie dostępne są obecnie na rynku, to urządzenia kondensacyjne. Wyjaśnieniem tej nazwy jest o, że wykorzystują ciepło powstające w wyniku skraplania pary wodnej zawartej w spalinach. W takiej sytuacji, mogą osiągnąć sprawność wyższą nawet o kilkanaście procent niż niskotemperaturowe kotły niekondensacyjne. Poza tym, podczas swojego działania spalają również znacznie mniej paliwa, co generuje kolejne oszczędności oraz korzyści.

Jak bardzo sprawne są gazowe kotły kondensacyjne ?

Producenci w swoich wyliczeniach podają, że sprawność kotłów kondensacyjnych przekracza 100%. Jest to efekt odnoszenia sprawności urządzenia do wartości opałowej paliwa. Nie uwzględnia się przy tym obecności prawy wodnej w takim zbiorniku. Dzięki temu, możliwe jest podanie, że kondensacyjny kocioł zasilany gazem ziemnym może osiągać 111% sprawności, a jeśli jest zasilany propanem, to może wykazać się sprawnością na poziomie 109%. Oczywiście, należy do tego doliczyć również starty energii, których producent już nie podaje. Oznacza to, że sprawność jest o kilka procent mniejsza, ale jest to nadal wynik ponad 100%.

Warto tutaj porównać podane wyżej kotły z nowoczesnymi gazowymi kotłami nieskondensowanymi, które odznaczają się jedynie sprawnością na poziomie 94%.

Kotły gazowe

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony kotłom i piecom gazowym i zobacz co warto sprawdzić przed zakupem.
Zobacz

Dlaczego gazowe kotły kondensacyjne wykazują się 100% sprawnością ?

Z danych, które podają producenci gazowych kotłów kondensacyjnych wynika, że wykazują się one sprawnością w swoim działaniu na poziomie 100%. I zdecydowanie nie jest to żadna pomyłka. Warto zastanowić się, jak udało się osiągnąć tak wysokie parametry działania tych urządzeń ?

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx