Stiebel Eltron HPA-O 8CS Plus compact D Set - pompa ciepła typu monoblok
Stiebel Eltron HPA-O 8CS Plus compact D Set – pompa ciepła typu monoblok
19 grudnia 2019
Klimatyzacja do grzania czyli czy opłaca się ogrzewać klimatyzatorem
Klimatyzacja do grzania czyli czy opłaca się ogrzewać klimatyzatorem
22 grudnia 2019

Jaki kocioł gazowy do małego domu lub mieszkania ?

W małym domu lub mieszkaniu często nie dysponujemy wydzielonym pomieszczeniem które moglibyśmy przeznaczyć na kotłownie. Przy tak ograniczonym miejscu na instalację kotła gazowego dlatego też należy rozpatrzyć montaż pieca gazowego dwu funkcyjnego który nie dość że ogrzeje nam dom lub mieszkanie to jeszcze przygotuje dla nas ciepła wodę użytkową nie zajmując przy tym dużo miejsca.

Czym jest kocioł gazowy dwu funkcyjny, który idealnie będzie nadawał się do małego domu lub mieszkania ?

Kocioł taki oprócz wymiennika w którym jest grzana woda używana w centralnym ogrzewaniu posiada jeszcze drugi wymiennik w którym przygotowywana jest na bieżąco ciepła woda użytkowa. Kotły takie mają kompaktową budowę gdzie wszystkie jego elementy mieszczą się w obudowie pieca gazowego ( pompy, naczynia wzbiorcze, zawory, itp. ) Dzięki takiej budowie kocioł można zamontować np. pomiędzy szafkami lub meblami w takim pomieszczeniu jak kuchnia lub łazienka. Należy tylko pamiętać by pomieszczenie to po pierwsze miało odpowiednią kubaturę; 6,5 m3 oraz po drugie było posiadało dostęp do wentylacji grawitacyjnej z umieszczoną pod sufitem kratką wywiewną o wymiarach co najmniej 15 x 15 cm.

Pamiętaj

Dwu funkcyjny kocioł gazowy powinniśmy zamontować możliwie najbliżej kuchni oraz łazienki aby uniknąć strat ciepła na dłuższym odcinku. Podczas remontu instalacji wodnej w naszym mieszkaniu lub domu należy pamiętać też o izolacji rur z wodą za pomocą otuliny.

Warto wiedzieć

W kotłach dwufunkcyjnych podgrzewanie wody użytkowej jest priorytetowe w stosunku do ogrzewania pomieszczeń co oznacza że w przypadku odkręcenia kranu z ciepłą wodą kocioł przełącza się na jej produkcję. Po zakręceniu kranu z ciepła wodą użytkową kocioł z powrotem będzie nam grzał dom lub mieszkanie.

Kocioł i piec gazowy

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony kotłom i piecom gazowym, sprawdź aktualne rankingi najczęściej instalowanych kotłów oraz zobacz co warto sprawdzić przed zakupem.

Zobacz

Jaki kocioł gazowy do małego domu lub mieszkania ?

W małym domu lub mieszkaniu często nie dysponujemy wydzielonym pomieszczeniem które moglibyśmy przeznaczyć na kotłownie. Przy tak ograniczonym miejscu na instalację kotła gazowego dlatego też należy rozpatrzyć montaż pieca gazowego dwu funkcyjnego który nie dość że ogrzeje nam dom lub mieszkanie to jeszcze przygotuje dla nas ciepła wodę użytkową nie zajmując przy tym dużo miejsca.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Iza
Iza
3 lat temu

Ja mam piec gazowy od firmy Ariston 🙂

1
0
Podziel się swoją opiniąx