Kiedy wybrać piec - kocioł gazowy jednofunkcyjny, a kiedy dwufunkcyjny
Kiedy wybrać piec / kocioł gazowy jednofunkcyjny, a kiedy dwufunkcyjny
7 lipca 2019
Ile kosztuje korzystanie z rekuperacji, czyli jaki jest koszt prądu potrzebny do pracy rekuperatora
Ile kosztuje korzystanie z rekuperacji, czyli jaki jest koszt prądu potrzebny do pracy rekuperatora
8 lipca 2019
Pokaż wszystkie
Montaż klimatyzacji - jakie instalacje trzeba doprowadzić

Montaż klimatyzacji - jakie instalacje trzeba doprowadzić

Montaż klimatyzacji - jakie instalacje trzeba doprowadzić ?

Planujesz zakup i montaż klimatyzacji ? Sprawdź jakie instalacje trzeba poprowadzić by urządzenie działało prawidłowo.

Instalacja elektryczna

Do jednostki zewnętrznej musimy doprowadzić zasilanie elektryczne, dla jednostek o mocy do 3,5 KW odpowiedni będzie przewód elektryczny o przekroju 3 x 1,5 mm². Natomiast dla jednostki o większej mocy ( np. 5 KW lub 7 KW ) będziemy musieli poprowadzić mocniejszy kabel elektryczny o przekroju 3 x 2,5 mm².

Pomiędzy jednostka zewnętrzną i wewnętrzną należy poprowadzić przewody sterowania, są to przeważnie kable elektryczne o przekroju 5 x 1,5 mm².

Czynnik chłodniczy

Główna instalację stanowią rury miedziane w otulinie z pianki poliuretanowej. Średnica rur jest uzależniona od mocy klimatyzatora i tak dla urządzeń o mocy 2,5 i 3,5 kW będzie to 1/4" i 3/8" cala. Urządzenia o większej mocy będą wymagały większych średnic i tak dla 5 kW będzie to 1/4" i 1/2" cala. Klimatyzator o mocy 7 kW będzie „potrzebował” rur chłodniczych o następujących przekrojach 3/8" oraz 5/8" cala.

Rurą o mniejszej średnicy z jednostki zewnętrznej do jednostki wewnętrznej doprowadzany jest w stanie płynnym czynnik chłodniczy. Rurą o większej średnicy czynnik chłodniczy w stanie gazowym wraca z jednostki wewnętrznej do jednostki zewnętrznej. Następnie cykl ten powtarza się aż do momentu wyłączenia urządzenia klimatyzacyjnego.

Odprowadzenie skroplin

Pracujące urządzenie wytwarza wodę którą należy odprowadzić za pomocą elastycznego przewodu o niedużej średnicy ( około 10-12 mm ). Należy też pamiętać że w przypadku grawitacyjnego odprowadzenia skroplin musimy zrobić to ze spadkiem który powinien wynosić 2 do 3 cm na każdy metr długości rury ze skroplinami.

Pamiętaj

W myśl obowiązujących przepisów montaż klimatyzacji może przeprowadzić osoba posiadająca uprawnienia F-gaz.

Powyższe dane należy traktować poglądowo i przed przystąpieniu do montażu klimatyzacji należy zawsze zapoznać się z dokumentacją techniczna danego urządzenia.

klimatyzacja 1K

Klimatyzacja

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony klimatyzacji i sprawdź jakie urządzenia warto kupić oraz na co warto zwrócić uwagę podczas montażu

Zobacz

Montaż klimatyzacji – jakie instalacje trzeba doprowadzić ? To pytanie jakie stawia sobie osoba chcąca zakupić i zamontować klimatyzacje u siebie w domu lub mieszkaniu. Do prawidłowego montażu klimatyzacji należy doprowadzić następujące instalacje; elektryczna, chłodnicza oraz odprowadzenie skroplin. Prawidłowo wykonany montaż instalacji klimatyzacyjnej jest gwarancją prawidłowego działania klimatyzatora.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
PawełCH
PawełCH
1 rok temu

Dzięki za wpis, pomógł mi podczas szykowania sie pod instalacje klimatyzacji

1
0
Podziel się swoją opiniąx