Kiedy wybrać piec - kocioł gazowy jednofunkcyjny, a kiedy dwufunkcyjny
Kiedy wybrać piec / kocioł gazowy jednofunkcyjny, a kiedy dwufunkcyjny
7 lipca 2019
Ile kosztuje korzystanie z rekuperacji, czyli jaki jest koszt prądu potrzebny do pracy rekuperatora
Ile kosztuje korzystanie z rekuperacji, czyli jaki jest koszt prądu potrzebny do pracy rekuperatora
8 lipca 2019
Pokaż wszystkie
Montaż klimatyzacji - jakie instalacje trzeba doprowadzić

Montaż klimatyzacji - jakie instalacje trzeba doprowadzić

Montaż klimatyzacji - jakie instalacje trzeba doprowadzić ?

Planujesz zakup i montaż klimatyzacji ? Sprawdź jakie instalacje trzeba poprowadzić by urządzenie działało prawidłowo.

Instalacja elektryczna

Do jednostki zewnętrznej musimy doprowadzić zasilanie elektryczne, dla jednostek o mocy do 3,5 KW odpowiedni będzie przewód elektryczny o przekroju 3 x 1,5 mm². Natomiast dla jednostki o większej mocy ( np. 5 KW lub 7 KW ) będziemy musieli poprowadzić mocniejszy kabel elektryczny o przekroju 3 x 2,5 mm².

Pomiędzy jednostka zewnętrzną i wewnętrzną należy poprowadzić przewody sterowania, są to przeważnie kable elektryczne o przekroju 5 x 1,5 mm².

Czynnik chłodniczy

Główna instalację stanowią rury miedziane w otulinie z pianki poliuretanowej. Średnica rur jest uzależniona od mocy klimatyzatora i tak dla urządzeń o mocy 2,5 i 3,5 kW będzie to 1/4" i 3/8" cala. Urządzenia o większej mocy będą wymagały większych średnic i tak dla 5 kW będzie to 1/4" i 1/2" cala. Klimatyzator o mocy 7 kW będzie „potrzebował” rur chłodniczych o następujących przekrojach 3/8" oraz 5/8" cala.

Rurą o mniejszej średnicy z jednostki zewnętrznej do jednostki wewnętrznej doprowadzany jest w stanie płynnym czynnik chłodniczy. Rurą o większej średnicy czynnik chłodniczy w stanie gazowym wraca z jednostki wewnętrznej do jednostki zewnętrznej. Następnie cykl ten powtarza się aż do momentu wyłączenia urządzenia klimatyzacyjnego.

Odprowadzenie skroplin

Pracujące urządzenie wytwarza wodę którą należy odprowadzić za pomocą elastycznego przewodu o niedużej średnicy ( około 10-12 mm ). Należy też pamiętać że w przypadku grawitacyjnego odprowadzenia skroplin musimy zrobić to ze spadkiem który powinien wynosić 2 do 3 cm na każdy metr długości rury ze skroplinami.

Pamiętaj

W myśl obowiązujących przepisów montaż klimatyzacji może przeprowadzić osoba posiadająca uprawnienia F-gaz.

Powyższe dane należy traktować poglądowo i przed przystąpieniu do montażu klimatyzacji należy zawsze zapoznać się z dokumentacją techniczna danego urządzenia.

klimatyzacja 1K

Klimatyzacja

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony klimatyzacji i sprawdź jakie urządzenia warto kupić oraz na co warto zwrócić uwagę podczas montażu

Zobacz

Montaż klimatyzacji – jakie instalacje trzeba doprowadzić ? To pytanie jakie stawia sobie osoba chcąca zakupić i zamontować klimatyzacje u siebie w domu lub mieszkaniu. Do prawidłowego montażu klimatyzacji należy doprowadzić następujące instalacje; elektryczna, chłodnicza oraz odprowadzenie skroplin. Prawidłowo wykonany montaż instalacji klimatyzacyjnej jest gwarancją prawidłowego działania klimatyzatora.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
PawełCH
PawełCH
2 lat temu

Dzięki za wpis, pomógł mi podczas szykowania sie pod instalacje klimatyzacji

1
0
Podziel się swoją opiniąx