Osoby decydujące się na instalacje solarne mogą liczyć na 45% dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Niektórzy jednak z takich dotacji nie chcą lub nie mogą skorzystać. Za instalacje muszą zapłacić sami. Jak szybko cała inwestycja się im zwróci? Bo zwróci się na pewno! Odpowiadamy na to pytanie w poniższym wpisie.
Wiele decyzji trzeba podjąć podczas decydowania się na instalacje solarne. Przede wszystkim, czy wybrać tańszy czy droższy kolektor. Jeżeli zdecydujesz się na tańszy kolektor zapłacisz mniej, ale podczas eksploatacji będziesz narażony na znacznie większe koszty. Płacąc od razu więcej, zaoszczędzisz na późniejszej eksploatacji. Co bardziej się opłaca? Naszym zdaniem zakup dobrej jakości kolektora, który przez lata dostarczał będzie darmową ciepłą wodę użytkową, a także wspomoże ogrzewanie domu.
Tak naprawdę, to jak szybko inwestycja w instalacje solarne zwróci się, w dużej mierze zależy od ilości zużywanej wody. Nikt nie jest w stanie przewidzieć dokładnej daty, kiedy inwestycja zwróci się, ponieważ nie możemy do końca przewidzieć, jakie będą w przyszłości koszty energii elektrycznej, która w pewnym stopniu potrzebna jest do zasilania systemu.
Najważniejszym jednak czynnikiem, który decyduje o opłacalności takiej inwestycji, jest rodzaj instalacji grzewczej, którą mają zastąpić kolektory słoneczne. Z sugestii Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że inwestycja w instalacje solarną zwróci się najszybciej, jeżeli zastąpi ona ogrzewanie energią elektryczną. Jeżeli taki system znajdował się w domu jednorodzinnym, w którym mieszkały trzy osoby, to zwrot inwestycji nastąpi po 10 latach. Natomiast, jeżeli kolektory słoneczne zastąpią ogrzewanie olejem opałowym, to możemy liczyć na zwrot inwestycji po 18 latach użytkowania. Najdłuższy czas zwrotu nastąpi w przypadku, gdy kolektory zastąpią ogrzewanie gazem i węglem – odpowiednio 26 i 36 lat.
Wszystkie podane wartości dotyczą sytuacji, w której inwestor nie zdecyduje się na pobranie dofinansowania z dotacji unijnych. Biorąc dofinansowanie, można skrócić czas zwrotu inwestycji nawet o połowę. W końcu wydajemy wtedy znacznie mniej.
Każdy sam musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zainwestowanie w kolektory słoneczne opłaca się. My uważamy, że tak. Choć początkowe koszty mogą być wysokie, późniejsza eksploatacja zadowoli każdego.
Czasem zdarzają się okazje, z których aż żal nie skorzystać. Wspaniały prezent dla swoich klientów zrobiła marka Hewalex, która przygotowała promocyjne zestawy solarne