Dokumentacja techniczna VTS Wing
Dokumentacja techniczna VTS Wing
6 grudnia 2018
Sikafloor 2540
Sika Sikafloor 2540 W
9 grudnia 2018

Sprawność sezonowa SCOP i SEER – co to takiego ?

Sprawność sezonowa jest nowym sposobem rzeczywistego pomiaru efektywności energetycznej technologii ogrzewania i chłodzenia w okresie całego roku. Pozwala na uzyskanie realistycznych odczytów, a także pokazuje, jak dany system oddziałuje na środowisko naturalne.

Sprawność sezonowa została wprowadzona przez nową dyrektywę Unii Europejskiej. Dotyczy produktów związanych z energią. Określa minimalne wymagania dla ekoprojektu, które producenci muszą zastosować w produktach zużywających energię. Aby przeprowadzenie pomiarów było możliwe, konieczne było wprowadzenie nowego systemu klasyfikacji dla produktów grzewczych i chłodzących.

Parametry obejmujące klasyfikację produktów do ogrzewania i chłodzenia wymaganych w nowym systemie sprawności sezonowej:

Dla trybu chłodzenia konieczne jest określenie wartości sezonowej współczynnika efektywności energetycznej SEER.

Dla trybu grzania określić należy wartość sezonowego współczynnika efektywności SCOP.

Powyższe parametry odzwierciedlają rzeczywiste zużycie energii przez pompę ciepła, w oparciu o efektywność energetyczną w ciągu roku. W dłuższej perspektywie parametry SEER i SCOP uwzględniają także wahania temperatury i zapewniają wskazanie typowej efektywności energetycznej w okresie całego sezonu grzewczego i chłodzenia.

Nowym pojęciem, które muszą wziąć pod uwagę producenci klimatyzacji i systemów grzewczych jest sprawność sezonowa. Podstawowe parametry SEER (dla urządzeń chłodzących) i SCOP (dla urządzeń grzewczych) muszą zostać uwzględnione podczas produkcji systemów grzewczych i chłodzących, aby mogły zostać zatwierdzone do użycia. Zadaniem ekoprojektów jest kontrolowanie produkcji urządzeń, które mogłyby mieć negatywny wpływ na środowisko. Sprawność sezonowa pozwoli na uzyskanie realnych odczytów na temat efektywności energetycznej urządzeń.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx