Dokumentacja techniczna VTS Wing
Dokumentacja techniczna VTS Wing
6 grudnia 2018
Sikafloor 2540
Sika Sikafloor 2540 W
9 grudnia 2018

Sprawność sezonowa SCOP i SEER – co to takiego ?

Sprawność sezonowa jest nowym sposobem rzeczywistego pomiaru efektywności energetycznej technologii ogrzewania i chłodzenia w okresie całego roku. Pozwala na uzyskanie realistycznych odczytów, a także pokazuje, jak dany system oddziałuje na środowisko naturalne.

Sprawność sezonowa została wprowadzona przez nową dyrektywę Unii Europejskiej. Dotyczy produktów związanych z energią. Określa minimalne wymagania dla ekoprojektu, które producenci muszą zastosować w produktach zużywających energię. Aby przeprowadzenie pomiarów było możliwe, konieczne było wprowadzenie nowego systemu klasyfikacji dla produktów grzewczych i chłodzących.

Parametry obejmujące klasyfikację produktów do ogrzewania i chłodzenia wymaganych w nowym systemie sprawności sezonowej:

Dla trybu chłodzenia konieczne jest określenie wartości sezonowej współczynnika efektywności energetycznej SEER.

Dla trybu grzania określić należy wartość sezonowego współczynnika efektywności SCOP.

Powyższe parametry odzwierciedlają rzeczywiste zużycie energii przez pompę ciepła, w oparciu o efektywność energetyczną w ciągu roku. W dłuższej perspektywie parametry SEER i SCOP uwzględniają także wahania temperatury i zapewniają wskazanie typowej efektywności energetycznej w okresie całego sezonu grzewczego i chłodzenia.

Nowym pojęciem, które muszą wziąć pod uwagę producenci klimatyzacji i systemów grzewczych jest sprawność sezonowa. Podstawowe parametry SEER (dla urządzeń chłodzących) i SCOP (dla urządzeń grzewczych) muszą zostać uwzględnione podczas produkcji systemów grzewczych i chłodzących, aby mogły zostać zatwierdzone do użycia. Zadaniem ekoprojektów jest kontrolowanie produkcji urządzeń, które mogłyby mieć negatywny wpływ na środowisko. Sprawność sezonowa pozwoli na uzyskanie realnych odczytów na temat efektywności energetycznej urządzeń.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx