Podgrzewacz wody Ariston Fast Evo
Gazowy przepływowy podgrzewacz wody: Fast Evo od marki Ariston
2 listopada 2017
Vents Micra 60
Ekologiczna wentylacja – Vents Micra 60
6 listopada 2017
Pokaż wszystkie
Czym jest smog

Czym jest smog

Czym jest smog ?

Przyczyny powstawania smogu

Zbliżający się okres grzewczy znów napawa ludzi niepokojem. Głównie za sprawą smogu, który ponownie zawiśnie nad największymi polskimi miastami. Naraża na szwank zdrowie mieszkańców. Czy mamy się czego obawiać?

smog w krakowie

Na początek, należy w ogóle wyjaśnić, czym jest smog. Smog powstaje w wyniku wymieszania się powietrza ze spalinami oraz dymem. Źródłem takich zanieczyszczeń jest przede wszystkim węglowe i drzewne ogrzewanie domowe. W wielu domach spalany jest niskiej jakości opał, a w dodatku śmieci. Takie zachowanie powoduje ogromne szkody dla środowiska.

Niekorzystny wpływ smogu nasila się wszędzie tam, gdzie jest specyficzne ukształtowanie terenu, przede wszystkim niecki. Do zanieczyszczeń dochodzi również wtedy, gdy duża ilość związków chemicznych przedostaje się do atmosfery. Wyżowa pogoda sprawia, że dymy i pyły pozostają blisko powierzchni ziemi. Jeżeli jeszcze nie ma wiatru, pyły unoszą się bardzo nisko nad naszymi głowami. Zaczynamy wdychać te wszystkie szkodliwe substancje, dlatego smog ma tak negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Dlaczego powietrze jest zanieczyszczane ?

Zanieczyszczenia powietrza mogą być:

- naturalne,

- wynikające z działalności człowieka.

Są pewne sektory gospodarki, które w znaczny sposób szkodzą naszemu środowisku i pogarszają jakość powietrza. Jest to przede wszystkim sektor przemysłowy, w którym największe zanieczyszczenia generuje przemysł ciężki, spożywczy, farmaceutyczny i metalurgiczny. Huty, koksownie i elektrownie są prawdziwymi trucicielami, a same zakłady produkcyjne emitują bardzo dużo szkodliwych substancji, takich jak tlenek azotu, dwutlenek węgla czy metale ciężkie.

Duże szkody dla środowiska wyrządza również sektor komunikacyjny. Chodzi tu zarówno o transport lądowy, powietrzny, jak i wodny. Pojazdy spalinowe, w tym przede wszystkim te z silnikiem diesla generują bardzo dużo zanieczyszczeń do naszego środowiska. W Polsce nadal nie ma ograniczeń co do wieku, jaki może mieć samochód poruszający się po drogach. Powoduje to, że stare, często bardzo toksyczne samochody wydzielające dużo spalin, zatruwają nasze otoczenie.

Wpływ na zanieczyszczenie powietrza ma także sektor komunalno-bytowy. Chodzi tutaj o gospodarstwa rolne, oczyszczalnie i wysypiska śmieci, a także spalarnie śmieci.

Co najbardziej zanieczyszcza nasze powietrze ?

Największym zagrożeniem dla jakości powietrza jest ogrzewanie domów piecami zasilanymi węglem, drewnem oraz śmieciami. To właśnie gospodarstwa domowe w Polsce generują ponad połowę pyłów zawieszonych, które są jednym ze składników smogu. Większość kotłów w polskich domach, bo ponad 70%, ma bardzo niekorzystne parametry emisyjne. Przy takich wynikach, nie może być mowy o dobrej jakości powietrzu.

Kolejnym trucicielem jest komunikacja samochodowa. Nadal wiele osób w Polsce nie wyobraża sobie dnia bez samochodu. Za nic nie zamieniliby auta na komunikację miejską. Intensywny ruch oraz brak ograniczeń co do górnego wieku samochodów, które mogą poruszać się po drogach sprawia, że ogromne ilości zanieczyszczeń jest generowana do powietrza.

Czym jest smog ?

Przyczyny powstawania smogu

Zbliżający się okres grzewczy znów napawa ludzi niepokojem. Głównie za sprawą smogu, który ponownie zawiśnie nad największymi polskimi miastami. Naraża na szwank zdrowie mieszkańców. Czy mamy się czego obawiać?

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Secured By miniOrange