Podgrzewacz wody Ariston Fast Evo
Gazowy przepływowy podgrzewacz wody: Fast Evo od marki Ariston
2 listopada 2017
Vents Micra 60
Ekologiczna wentylacja – Vents Micra 60
6 listopada 2017

Czym jest smog ?

Przyczyny powstawania smogu

Zbliżający się okres grzewczy znów napawa ludzi niepokojem. Głównie za sprawą smogu, który ponownie zawiśnie nad największymi polskimi miastami. Naraża na szwank zdrowie mieszkańców. Czy mamy się czego obawiać?

smog w krakowie

Na początek, należy w ogóle wyjaśnić, czym jest smog. Smog powstaje w wyniku wymieszania się powietrza ze spalinami oraz dymem. Źródłem takich zanieczyszczeń jest przede wszystkim węglowe i drzewne ogrzewanie domowe. W wielu domach spalany jest niskiej jakości opał, a w dodatku śmieci. Takie zachowanie powoduje ogromne szkody dla środowiska.

Niekorzystny wpływ smogu nasila się wszędzie tam, gdzie jest specyficzne ukształtowanie terenu, przede wszystkim niecki. Do zanieczyszczeń dochodzi również wtedy, gdy duża ilość związków chemicznych przedostaje się do atmosfery. Wyżowa pogoda sprawia, że dymy i pyły pozostają blisko powierzchni ziemi. Jeżeli jeszcze nie ma wiatru, pyły unoszą się bardzo nisko nad naszymi głowami. Zaczynamy wdychać te wszystkie szkodliwe substancje, dlatego smog ma tak negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Dlaczego powietrze jest zanieczyszczane ?

Zanieczyszczenia powietrza mogą być:

- naturalne,

- wynikające z działalności człowieka.

Są pewne sektory gospodarki, które w znaczny sposób szkodzą naszemu środowisku i pogarszają jakość powietrza. Jest to przede wszystkim sektor przemysłowy, w którym największe zanieczyszczenia generuje przemysł ciężki, spożywczy, farmaceutyczny i metalurgiczny. Huty, koksownie i elektrownie są prawdziwymi trucicielami, a same zakłady produkcyjne emitują bardzo dużo szkodliwych substancji, takich jak tlenek azotu, dwutlenek węgla czy metale ciężkie.

Duże szkody dla środowiska wyrządza również sektor komunikacyjny. Chodzi tu zarówno o transport lądowy, powietrzny, jak i wodny. Pojazdy spalinowe, w tym przede wszystkim te z silnikiem diesla generują bardzo dużo zanieczyszczeń do naszego środowiska. W Polsce nadal nie ma ograniczeń co do wieku, jaki może mieć samochód poruszający się po drogach. Powoduje to, że stare, często bardzo toksyczne samochody wydzielające dużo spalin, zatruwają nasze otoczenie.

Wpływ na zanieczyszczenie powietrza ma także sektor komunalno-bytowy. Chodzi tutaj o gospodarstwa rolne, oczyszczalnie i wysypiska śmieci, a także spalarnie śmieci.

Co najbardziej zanieczyszcza nasze powietrze ?

Największym zagrożeniem dla jakości powietrza jest ogrzewanie domów piecami zasilanymi węglem, drewnem oraz śmieciami. To właśnie gospodarstwa domowe w Polsce generują ponad połowę pyłów zawieszonych, które są jednym ze składników smogu. Większość kotłów w polskich domach, bo ponad 70%, ma bardzo niekorzystne parametry emisyjne. Przy takich wynikach, nie może być mowy o dobrej jakości powietrzu.

Kolejnym trucicielem jest komunikacja samochodowa. Nadal wiele osób w Polsce nie wyobraża sobie dnia bez samochodu. Za nic nie zamieniliby auta na komunikację miejską. Intensywny ruch oraz brak ograniczeń co do górnego wieku samochodów, które mogą poruszać się po drogach sprawia, że ogromne ilości zanieczyszczeń jest generowana do powietrza.

Czym jest smog ?

Przyczyny powstawania smogu

Zbliżający się okres grzewczy znów napawa ludzi niepokojem. Głównie za sprawą smogu, który ponownie zawiśnie nad największymi polskimi miastami. Naraża na szwank zdrowie mieszkańców. Czy mamy się czego obawiać?

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx