Działka budowlana bez drogi dojazdowej – sposoby uzyskania dojazdu do działki
Działka budowlana bez drogi dojazdowej – sposoby uzyskania dojazdu do działki.
4 lipca 2021
Meble i materace do sypialni - wyjątkowe oferty zakupowe
Meble i materace do sypialni – wyjątkowe oferty zakupowe
12 lipca 2021
Pokaż wszystkie
Inteligentne liczniki do 2028 roku w gospodarstwach domowych

Inteligentne liczniki do 2028 roku w gospodarstwach domowych

Inteligentne liczniki do 2028 roku w gospodarstwach domowych

Nowelizacja tzw. ustawy licznikowej oznacza ogromne zmiany dla polskiej energetyki – szczególnie dla indywidualnych odbiorców prądu. Przede wszystkim wprowadza inteligentne liczniki, co pozwoli na świadome i racjonalne korzystanie z energii elektrycznej. Sprawdźmy, czym są, jak działają i co zmieniają inteligentne urządzenia do pomiaru energii.

Inteligentne liczniki do 2028 roku w gospodarstwach domowych - dom, mieszkanie

Ustawa licznikowa – co warto wiedzieć?

Do 2028 roku inteligentne liczniki zostaną zamontowane u co najmniej 80% odbiorców energii elektrycznej. Wynika to m.in. z przepisów unijnych, do wdrożenia których zobowiązane są kraje członkowskie, a dokładniej państwa z tzw. trzeciego pakietu energetycznego. Reguluje on wspólne zasady rynku wewnętrznego energii elektrycznej i służy zwiększeniu transparentności rynku sprzedaży prądu oraz ochronie praw konsumentów.

Inteligentne opomiarowanie oznacza możliwość zbierania i procesowania informacji, co z kolei posłuży analizie poboru energii elektrycznej w Polsce. Za około trzy lata ma powstać Centralny System Informacji o Rynku Energii przechowujący dane pozyskiwane od odbiorców. Zarządzaniem system zajmą się Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska wydatki związane z wdrożeniem inteligentnych liczników u około 13 milionów gospodarstw domowych wyniosą ponad 7 miliardów złotych. Jak podaje resort koszt wymiany liczników zwróci się z nadwyżką w stosunkowo krótkim czasie - korzyści finansowe szacuje się na 11,3 miliardów złotych w perspektywie 15 lat. Zyski będą wynikały m.in. z optymalizacji zużycia energii przez odbiorców końcowych oraz redukcji kosztów w przedsiębiorstwach energetycznych dotyczących odczytów liczników przez kontrolerów.

Inteligentne liczniki – kiedy?

Docelowo w Polsce ma zostać zainstalowanych około 16,3 milionów nowych urządzeń. Opracowano dokładny harmonogram, według którego Operatorzy Systemów

Dystrybucyjnych są zobligowani do wymiany liczników:

  • - do końca 2023 roku liczniki powinny być wymienione u co najmniej 15% odbiorców danego Operatora,
  • - do końca 2025 roku wymiana liczników obejmie 25% odbiorców,
  • - do końca 2027 roku z nowych liczników będzie korzystało 65% odbiorców,
  • - do końca 2028 roku co najmniej 80% odbiorców zostanie przełączonych na inteligentne liczniki.

Koszt wymiany jednego urządzenia szacuje się na 360 zł. Zgodnie z nowelizacją to operatorzy pokryją wydatki związane z instalacją u odbiorców niskiego napięcia.

Inteligentny licznik – nowe możliwości

Inteligentne liczniki prądu to nowoczesne urządzenia, które pozwalają odbiorcom na bardziej świadome korzystanie i optymalizację poboru energii. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, w jakich godzinach zużywamy najwięcej prądu, a nawet jakie urządzenia są odpowiedzialne za największy pobór energii. Odbiorca będzie miał dostęp do swoich danych za pośrednictwem dedykowanej platformy oraz aplikacji, co pozwoli mu na analizę i reagowanie na zbyt duże zużycie w czasie rzeczywistym.

Pomoże mu to też w wyborze najkorzystniejszej taryfy energetycznej. Co istotne, wkrótce na rynku ma pojawić się więcej opcji taryfowych, dzięki czemu możliwe będzie jeszcze lepsze dopasowanie oferty do naszych przyzwyczajeń czy trybu pracy.

Inteligentne liczniki do 2028 roku w gospodarstwach domowych - dom, mieszkanie, kuchnia

Inteligentne liczniki pozwolą na ich zdalny odczyt przez sprzedawców energii. Dzięki temu sprzedawca, np. innogy Polska, będzie mógł na bieżąco monitorować zużycie u odbiorców i na jego podstawie wystawiać im rachunki wykorzystany prąd. Poza tym urządzenia dadzą możliwość rozliczania się w systemie pre-paid, czyli nadpłaty z góry za konkretną ilość energii. Oprócz tego system wysyła sprzedawcy automatyczne powiadomienia o awariach i błędach w działaniu licznika. Warto przy tym dodać, że dane te są w pełni bezpieczne. Wykorzystuje się tu te same technologie szyfrowania danych, jak chociażby w bankowości internetowej.

Jak zapowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska, uproszczeniu i przyspieszeniu ma ulec również procedura zmiany sprzedawcy prądu, m.in. z uwagi na szybszą i efektywniejszą wymianę informacji w scentralizowanym, ujednoliconym systemie. Proces ma zostać skrócony z obecnych 30 do zaledwie 1 dnia roboczego, co oznacza, że będzie przebiegał w zasadzie automatycznie.

Co więcej, inteligentne liczniki są też przygotowane do współpracy z instalacjami bazującymi na odnawialnych źródłach. Np. obliczają i informują prosumenta, jak dużą nadwyżkę prądu oddał do sieci elektroenergetycznej z systemu fotowoltaicznego. Dzięki temu można szybko obliczyć np. okres zwrotu z inwestycji.

Inteligentne liczniki do 2028 roku w gospodarstwach domowych.

Nowelizacja tzw. ustawy licznikowej oznacza ogromne zmiany dla polskiej energetyki – szczególnie dla indywidualnych odbiorców prądu. Przede wszystkim wprowadza inteligentne liczniki, co pozwoli na świadome i racjonalne korzystanie z energii elektrycznej. Sprawdźmy, czym są, jak działają i co zmieniają inteligentne urządzenia do pomiaru energii.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pawelka
pawelka
1 rok temu

Smart home coraz śmielej wkracza do polskich domów, więc inteligentne liczniki również się przyjmą. Elektronika tanieje, niewielkim kosztem mam system, który zarządza irobotem, zmywarką, ekspresem do kawy i automatyką bramową, a wszystko z poziomu smartfona.

Zbyszek
Zbyszek
1 rok temu
Reply to  pawelka

Jakiego producenta rozwiązania posiadasz ?

Igor
Igor
1 rok temu

Bardzo dobry pomysł, będzie można precyzyjnie kontrolować koszty zużycia prądu

Janusz
Janusz
1 rok temu
Reply to  Igor

Bardziej chyba o to chodzi by rządzący mieli nad nami coraz większą kontrolę

Izunia
Izunia
11 miesięcy temu
Reply to  Igor

Ile w skali miesiąca zaszczędzisz tego prądu ?

Hieronim
Hieronim
11 miesięcy temu
Reply to  Izunia

Parę złotych pewnie, więc gra nie warta świeczki

Romana
Romana
10 miesięcy temu
Reply to  Hieronim

I tak nie będziesz miał wyjścia, będzie konieczna ta wymiana

Olo
Olo
1 rok temu

Kto pokryje wymianę tych liczników ?

Olo
Olo
1 rok temu
Reply to  Olo

Jak to kto, klient końcowy czyli Ty

Gabi
Gabi
11 miesięcy temu
Reply to  Olo

Suma sumarum pokryje to klient końcowy

Ewelina
Ewelina
10 miesięcy temu

Inteligentne liczniki tylko chyba po to by wiedzieli w jakich godzinach więcej liczyć za prąd

Bochdann
Bochdann
10 miesięcy temu
Reply to  Ewelina

Przecież to oczywiste

Saba
Saba
9 miesięcy temu

Ile tak szczerze można zaoszczędzić na prądzie wymieniająć te liczniki ?

Janina
Janina
9 miesięcy temu

Jest jakieś dofinansowanie do zakupu tych liczników ?

15
0
Podziel się swoją opiniąx
()
x