Mój prąd 3.0. - ruszył nabór wniosków w programie, będzie niższe dofinansowanie do fotowoltaiki
Mój prąd 3.0. – ruszył nabór wniosków w programie, będzie niższe dofinansowanie do fotowoltaiki
2 lipca 2021
Inteligentne liczniki do 2028 roku w gospodarstwach domowych
Inteligentne liczniki do 2028 roku w gospodarstwach domowych
11 lipca 2021
Pokaż wszystkie
Działka budowlana bez drogi dojazdowej – sposoby uzyskania dojazdu do działki

Działka budowlana bez drogi dojazdowej – sposoby uzyskania dojazdu do działki

Działka budowlana bez drogi dojazdowej – sposoby uzyskania dojazdu do działki.

Planując zakup działki budowlanej pod budowę domu możemy na popularnych platformach takich jak chociażby olx, otodom, gratka czy allegro natknąć się na bardzo atrakcyjne ceny działek budowlanych. Niskie ceny działek budowlanych odbiegające bardzo od średnich cen nieruchomości w naszej okolicy mogą być spowodowane różnymi przyczynami takimi jak chociażby brak uzbrojenia (przyłączy gazu, prądu i wody) bądź brak drogi dojazdowej do działki. W naszym aktualnym wpisie blogowym postaramy się podpowiedzieć jak uzyskać drogę dojazdową do działki.

Działka budowlana bez drogi dojazdowej – sposoby uzyskania dojazdu do działki

Na wstępnie naszego wpisu należy nadmienić iż bez drogi dojazdowej do naszej potencjalnej działki nie uzyskamy pozwolenia na budowę domu. Dlatego też przed podjęciem decyzji o zakupie działki bez drogi dojazdowej musimy o uzyskanie takiego dojazdu zadbać, poniżej przedstawiamy 4 sprawdzone sposoby na uzyskanie drogi do działki budowlanej.

W jaki sposób uzyskać drogę dojazdową do działki ?

W naszym prawie istnieje kilka możliwości uzyskania wymaganego dojazdu do działki, warto jednak przed zakupem samej działki skalkulować koszt uzyskania drogi dojazdowej tak by w ogólnym rozrachunku nie okazało się iż dużo niższa cena działki nie zrekompensuje trudów i kosztów poniesionych na ustawienie drogi dojazdowej.

- Udział w drodze – jeżeli działki są dopiero przewidziane pod budowę to można w porozumieniu z potencjalnym sąsiadami wykupić dodatkową działkę która zapewni wszystkim zainteresowanym dojazd do posesji. Należy pamiętać iż ten sposób ustanowienia drogi dojazdowej będzie najdroższy ze względu na wysokie ceny działek budowlanych.

- Ustanowienie służebności przejazdu – dojazd do naszej działki przebiega wówczas przez sąsiednią działkę, praktyka jest ta dość często stosowana jeżeli sprzedawca działki mieszka obok posesji którą planujemy zakupić oraz dysponuje on drogą która graniczy z działka którą chcemy kupić. Służebność przejazdu jest zawsze wpisywana przez notariusza do ksiąg wieczystych obu nieruchomości.

Wytyczenie służebności osobistej – w opcji tej dostęp do drogi przysługuje wybranej osobie ( której nie dziedziczymy ). Umowa ta zastaje zawarta z właścicielem posesji przez którą owa droga ma przechodzić oraz powinna ona określać formę korzystania z tej drogi oraz ewentualna opłatę jaką poniesiemy w ramach rekompensaty dla właściciela użyczającego swój teren pod drogę dojazdową.

Sądowe ustanowienie drogi publicznej – w przypadku niemożności dogadania się z sąsiadem możemy wystąpić do sądu o ustanowienie drogi koniecznej, tutaj należy pamiętać iż zapewne nasze relacje z sąsiadem się pogorszą oraz o tym iż kosztami budowy takiej drogi zostaniemy obciążeni w 100 % gdyś to przeważnie na wnioskodawcę budowy drogi spada ten obowiązek.

Działka budowlana bez drogi dojazdowej – sposoby uzyskania dojazdu do działki.

Planując zakup działki budowlanej pod budowę domu możemy na popularnych platformach takich jak chociażby olx, otodom, gratka czy allegro natknąć się na bardzo atrakcyjne ceny działek budowlanych. Niskie ceny działek budowlanych odbiegające bardzo od średnich cen nieruchomości w naszej okolicy mogą być spowodowane różnymi przyczynami takimi jak chociażby brak uzbrojenia (przyłączy gazu, prądu i wody) bądź brak drogi dojazdowej do działki. W naszym aktualnym wpisie blogowym postaramy się podpowiedzieć jak uzyskać drogę dojazdową do działki.

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bogmar
Bogmar
2 lat temu

Nie kupiłbym w ogóle działki która nie ma drogi dojazdowej

Izunia
Izunia
2 lat temu
Reply to  Bogmar

Jeżeli cena atrakcyjna to warto, zawsze potem można ten dojazd zrobić

Zibi
Zibi
2 lat temu
Reply to  Bogmar

Zawsze przed zakupem działki można dogadać się sąsiadem

Ewelina
Ewelina
2 lat temu
Reply to  Zibi

Pod warunkiem iż umowa zostanie zawarta u Notariusza

Saba
Saba
2 lat temu
Reply to  Bogmar

Jeżeli cena zakupu dobra to warto 🙂

Zolza
Zolza
2 lat temu
Reply to  Bogmar

Jak atrakcyjna cena zakupu to warto powalczyć

Tamara
Tamara
2 lat temu

Najprościej dogadać się z sąsiadem który posiada dostęp do drogi i po kłopocie

Hieronim
Hieronim
2 lat temu
Reply to  Tamara

Tak, ale należy przy okazji spisać jakąś umowę na korzystanie z tej drogi ( najlepiej u notariusza )

Franel
Franel
2 lat temu
Reply to  Tamara

Nie prościej odkupić kawałek działki pod drogę ?

Emila
Emila
2 lat temu
Reply to  Franel

Co w sytuacji gdy sąsiad nie chce sprzedać ?

Zuzka
Zuzka
2 lat temu
Reply to  Emila

Nic mu nie zrobisz

Paweł
Paweł
2 lat temu

Witam jeśli działka nie ma drogi a obok jest grunt nie posiadający żadnego własciciela. Jak można alatwic później aby była to droga dojazdowa do działki.

12
0
Podziel się swoją opiniąx