Porównanie gruntowych powietrznych wymienników ciepła
Porównanie gruntowych powietrznych wymienników ciepła
31 marca 2023
Rekuperator
Rekuperator
4 kwietnia 2023

Co to jest świadectwo energetyczne?

Jeśli nie wiesz, co to jest świadectwo energetyczne to musisz koniecznie się dowiedzieć. Otóż jest to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię dla konkretnego budynku. Dotychczas obowiązywało tylko domów wybudowanych po dwa tysiące dziewiątym roku, niemniej jednak teraz się to zmienia. A, co za tym idzie świadectwo energetyczne będzie konieczne również dla budynków wybudowanych przed dwa tysiące dziewiątym rokiem.

Przykładowe świadectwo energetyczne

Takiego świadectwa nie można, a nawet nie wolno opracować samemu. Bowiem musi się tym zająć osoba, która posiada do tego odpowiednie uprawnienia. Za jego brak grożą wysokie kary, dlatego warto je mieć, aby się na nie nie narażać.

Świadectwo energetyczne jest sporządzane indywidualnie dla każdego budynku, a jego koszt wynosi około kilkaset złotych.

Oczywiście dużo zależy od rodzaju nieruchomości, a także powierzchni, która jest tutaj kluczowa. Warto tutaj podkreślić, że świadectwo energetyczne jest ważne tylko przez dziesięć lat lub krócej (jeżeli dokonamy zmian związanych z budynkiem). Aby je zdobyć, należy zgłosić się do osób, które przeprowadzają audyt. Ważne jest to, aby osoby te były kompetentne i dokładnie sporządziły świadectwo energetyczne.

Od kiedy świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe?

Wiadomo już, co to jest świadectwo energetyczne, dlatego warto teraz dowiedzieć się od kiedy będzie ono obowiązywało. Nowe przepisy wchodzą w życie dwudziestego ósmego kwietnia tego roku. Zatem wszyscy właściciele domów i mieszkań będą musieli je posiadać. Jak już wcześniej wspomniano, świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest ważne tylko przez dziesięć lat. Chyba, że w budynku dokonano termomodernizacji to krócej.

Świadectwo energetyczne budynku jest wymagane między innymi podczas składania wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Jest również konieczne do zawiadomienia o zakończeniu budowy. Jeśli, jednak chodzi o kary za brak świadectwa charakterystyki energetycznej budynku to mogą one wynosić, nawet pięć tysięcy złotych. Jest to spora kwota, dlatego aby nie musieć jej płacić, warto zamówić świadectwo energetyczne.

Kto będzie musiał mieć świadectwo energetyczne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej dotyczy, zarówno domów jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych, a także mieszkań. Każdy właściciel, który będzie chciał sprzedać lub wynająć swoją nieruchomość będzie musiał posiadać taki dokument. W każdym przypadku jest on konieczny, dlatego trzeba go mieć przy sobie.

Warto tutaj podkreślić, że świadectwo energetyczne budynku to obowiązek każdego właściciela nieruchomości. Może je opracować tylko i wyłącznie osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Uwzględnia ono zapotrzebowanie budynku na energię potrzebną do ogrzewania, wentylacji, oświetlenia, a także ogrzania bieżącej wody.

Koszt świadectwa charakterystyki energetycznej budynku zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest wielkość budynku, a także jego powierzchnia, a drugim lokalizacja. Duże znaczenie mają również zastosowane instalacje, dlatego jego koszt jest ustalany indywidualnie.


Bądź na bieżąco – obserwuj Remont.biz.pl na Google News

Artykuł przygotował portal Portal mieszkaniowy - (acbmieszkanie.co.pl)

Co to jest świadectwo energetyczne?

Jeśli nie wiesz, co to jest świadectwo energetyczne to musisz koniecznie się dowiedzieć. Otóż jest to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię dla konkretnego budynku. Dotychczas obowiązywało tylko domów wybudowanych po dwa tysiące dziewiątym roku, niemniej jednak teraz się to zmienia. A, co za tym idzie świadectwo energetyczne będzie konieczne również dla budynków wybudowanych przed dwa tysiące dziewiątym rokiem.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx