Czy ubezpieczenie domu obejmuje również garaż?
8 marca 2023
Nie chcesz stracić pieniędzy? Ubezpiecz swoje mieszkanie!
Nie chcesz stracić pieniędzy? Ubezpiecz swoje mieszkanie!
15 marca 2023
Pokaż wszystkie
Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej budynku

Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej budynku

Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?

W ostatnim czasie coraz więcej właścicieli domów i mieszkań zastanawia się, czym jest i ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej budynku? Odpowiadając na pierwsze pytanie, jest to dokument, który przedstawia wielkość zapotrzebowania na energię potrzebną do użytkowania budynku. Mowa tutaj między innymi o energii potrzebnej na przykład do ogrzania domu, zagrzania ciepłej wody użytkowej oraz wentylacji budynku.

Przykładowe świadectwo energetyczne

Jeśli, jednak chodzi o koszt świadectwa charakterystyki energetycznej wynosi około kilkaset złotych (cena świadectwa charakterystyki energetycznej w przedziale od 500 do 1500 zł). Wszystko zależy od tego, czy jest to dom jednorodzinny, czy też mieszkanie.

Każdy budynek jest wyceniany indywidualnie, dlatego koszt takiego świadectwa może się w niektórych przypadkach nieco różnić. W tym przypadku ważna jest także lokalizacja, która ma na niego bezpośredni wpływ.

Czas wykonania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku wynosi zazwyczaj kilka dni. Wymagają go przede wszystkim nowo wybudowane domy. Warto tutaj podkreślić, że od kwietnia tego roku będzie ono obowiązkowe, dlatego wszyscy właściciele domów i mieszkań powinni o tym wiedzieć. Za jego brak grozi niestety kara, której lepiej uniknąć.

Po co jest potrzebne świadectwo energetyczne budynku?

Zaraz po pytaniu, ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, pojawia się kolejne, czyli po co tak właściwie jest ono potrzebne? Otóż pozwala ono określić orientacyjne zapotrzebowanie na energię. A, co za tym idzie przedstawić koszt utrzymania, który ma bezpośredni związek ze zużyciem energii. Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest ważne tylko przez dziesięć lat. Oczywiście warunkiem tego jest to, że w domu nie dokonano między innymi zmian systemu ogrzewania.

Jak już wcześniej wspomniano, świadectwo energetyczne już niedługo będzie obowiązkowe, dlatego trzeba będzie je dołączyć do zgłoszenia o zakończeniu budowy. Będzie ono także potrzebne do uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Przygotowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku to obowiązek każdego właściciela nieruchomości, dlatego posiadając dom musisz o tym wiedzieć.

Kto musi mieć świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?

Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej dotyczy każdego budynku jednorodzinnego, a także wielorodzinnego. Oczywiście wyjątkiem są domy, których powierzchnia nie przekracza siedemdziesięciu metrów kwadratowych.

W świadectwie energetycznym znajdują się informacje o całkowitym zapotrzebowaniu budynku na energię. Nie może go wystawić osoba bez kompetencji, tylko taka, która posiada odpowiednie uprawnienia. Aby otrzymać takie świadectwo, należy zgłosić się do osób, które się tym zajmują.

Świadectwo energetyczne budynku jest konieczne nie tylko w przypadku domów, ale i również mieszkań. Jego cena waha się między kilkaset złotych (od 500 zł) , a może wynosić nawet ponad tysiąc złotych (1000 zł do 1500 zł) . W poprzednich latach nie było obowiązkowe, jednak w tym roku się to zmieni, dlatego wiele osób będzie musiało je sporządzić.


Bądź na bieżąco - obserwuj Remont.biz.pl na Google News

Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?

W ostatnim czasie coraz więcej właścicieli domów i mieszkań zastanawia się, czym jest i ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej budynku? Odpowiadając na pierwsze pytanie, jest to dokument, który przedstawia wielkość zapotrzebowania na energię potrzebną do użytkowania budynku. Mowa tutaj między innymi o energii potrzebnej na przykład do ogrzania domu, zagrzania ciepłej wody użytkowej oraz wentylacji budynku.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx