Kierownik budowy – kim jest i czym się zajmuje oraz ile kosztuje zatrudnienie kierownika budowy
Kierownik budowy – kim jest i czym się zajmuje oraz ile kosztuje zatrudnienie kierownika budowy.
20 kwietnia 2021
Grill gazowy, elektryczny, czy węglowy - Jaki wybrać
Grill gazowy, elektryczny, czy węglowy? Jaki wybrać?
22 kwietnia 2021
Pokaż wszystkie
Mała budowa bez pozwolenia

Mała budowa bez pozwolenia

Mała budowa bez pozwolenia.

W zeszłym roku, a dokładniej 19 września 2020 weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego, która dała szerokie pole do popisu dla osób chętnych na rozpoczęcie nowych inwestycji. Dzięki zmianom nie trzeba mieć w określonych przypadkach pozwolenia na budowę, nie ma również obowiązku zgłaszania budowy. Nowe prawo to także nowe i wyższe kary dla osób, które go nie przestrzegają.

1. W jakich przypadkach nie potrzeba pozwolenia na budowę?

2. Co potrzebujemy aby zgłosić budowę?

3. Gdzie szukać informacji o zmianach w prawie budowlanym?

Budowa do 35 m2 bez zezwolenia oraz bez zgłaszania

W jakich przypadkach nie potrzeba pozwolenia na budowę?

Mieszkanie to inwestycja należąca do bardzo drogich. Nie każdego stać na zakup za gotówkę, nie każdy ma też możliwość wspomożenia się kredytem mieszkaniowym. Czasem najlepszym wyjściem jest  skorzystanie z ułatwień, jakie daje nam prawo budowlane, takich jak budowa bez zgłoszenia i pozwolenia.

Na chwilę obecną bez pozwolenia można budować wolnostojące domki rekreacyjne do 35 metrów kwadratowych, które są świetną alternatywą dla drogich mieszkań. Jest jednak dodatkowy warunek zwolnienia, mianowicie na działce nie można postawić więcej, jak jeden obiekt na każde 500 metrów powierzchni działki.

To samo zwolnienie dotyczy również wolnostojących parterowych budynków gospodarczych oraz garaży. Wymienione budynki można budować na podstawie zwykłego zgłoszenia, inaczej bez projektu budowlanego. Jednakże budując dom do 35 metrów kwadratowych trzeba dokładnie wybrać działkę. Zgłoszone na niej roboty budowlane nie mogą być w sprzeczności z przepisami planu miejscowego. Kiedy nie ma planu miejscowego, może być wymagane uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Pewnie 35 metrów nie każdego satysfakcjonuje, niemniej jednak wiele osób decyduje się na takie swoje „m”.

Co potrzebujemy aby zgłosić budowę?

Aby zgłosić dom 35m2 skorzystajmy ze wzoru zgłoszenia dostępnego w starostwie, bądź w urzędzie miasta. W zgłoszeniu budowy musimy zamieścić następujące informacje: określić rodzaj, zakres oraz metodę wykonania robót budowlanych, jak i termin ich rozpoczęcia.

Planowaną inwestycję musimy określić, jako dom rekreacji indywidualnej. Jeżeli wpiszemy budynek mieszkalny, automatycznie liczmy na decyzję o sprzeciwie, jako, że budynki mieszkalne podlegają innym przepisom. Można je budować wyłącznie na podstawie pozwolenia lub zgłoszenia z projektem budowlanym. Do zgłoszenia musimy dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do nieruchomości oraz szkice domku do 35m2.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę

Gdzie szukać informacji o zmianach w prawie budowlanym?

Zmiany pojawiają się na tyle często, że warto wiedzieć, gdzie szukać wszystkich potrzebnych informacji. Zajrzyjmy od czasu do czasu na portal mieszkanie.pl, gdzie znajdziemy wiedzę z tematu budowy, remontów, kredytów, wyposażenia wnętrz, czy jakże potrzebnych wzorów dokumentów.

Jeśli pojawiają się propozycje zmian w prawie budowlanym, należy z nich korzystać, póki na to przepisy pozwalają. Miejmy nadzieję, że w najbliższym czasie znów pojawią się pozytywne dla nas zmiany.

Mała budowa bez pozwolenia.

W zeszłym roku, a dokładniej 19 września 2020 weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego, która dała szerokie pole do popisu dla osób chętnych na rozpoczęcie nowych inwestycji. Dzięki zmianom nie trzeba mieć w określonych przypadkach pozwolenia na budowę, nie ma również obowiązku zgłaszania budowy. Nowe prawo to także nowe i wyższe kary dla osób, które go nie przestrzegają.

1. W jakich przypadkach nie potrzeba pozwolenia na budowę?

2. Co potrzebujemy aby zgłosić budowę?

3. Gdzie szukać informacji o zmianach w prawie budowlanym?

 

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hieronim
Hieronim
15 dni temu

Bardzo dobrze że można postawić w końcu coś bez widzimisię urzędnika

Last edited 15 dni temu by robert10015
Krzysztof
Krzysztof
11 dni temu

Można mieszkać w taki domu który nie podlega pod zgłoszenie ?

2
0
Podziel się swoją opiniąx
()
x