Kierownik budowy – kim jest i czym się zajmuje oraz ile kosztuje zatrudnienie kierownika budowy
Kierownik budowy – kim jest i czym się zajmuje oraz ile kosztuje zatrudnienie kierownika budowy.
20 kwietnia 2021
Grill gazowy, elektryczny, czy węglowy - Jaki wybrać
Grill gazowy, elektryczny, czy węglowy? Jaki wybrać?
22 kwietnia 2021
Pokaż wszystkie
Mała budowa bez pozwolenia

Mała budowa bez pozwolenia

Mała budowa bez pozwolenia.

W zeszłym roku, a dokładniej 19 września 2020 weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego, która dała szerokie pole do popisu dla osób chętnych na rozpoczęcie nowych inwestycji. Dzięki zmianom nie trzeba mieć w określonych przypadkach pozwolenia na budowę, nie ma również obowiązku zgłaszania budowy. Nowe prawo to także nowe i wyższe kary dla osób, które go nie przestrzegają.

1. W jakich przypadkach nie potrzeba pozwolenia na budowę?

2. Co potrzebujemy aby zgłosić budowę?

3. Gdzie szukać informacji o zmianach w prawie budowlanym?

Budowa do 35 m2 bez zezwolenia oraz bez zgłaszania

W jakich przypadkach nie potrzeba pozwolenia na budowę?

Mieszkanie to inwestycja należąca do bardzo drogich. Nie każdego stać na zakup za gotówkę, nie każdy ma też możliwość wspomożenia się kredytem mieszkaniowym. Czasem najlepszym wyjściem jest  skorzystanie z ułatwień, jakie daje nam prawo budowlane, takich jak budowa bez zgłoszenia i pozwolenia.

Na chwilę obecną bez pozwolenia można budować wolnostojące domki rekreacyjne do 35 metrów kwadratowych, które są świetną alternatywą dla drogich mieszkań. Jest jednak dodatkowy warunek zwolnienia, mianowicie na działce nie można postawić więcej, jak jeden obiekt na każde 500 metrów powierzchni działki.

To samo zwolnienie dotyczy również wolnostojących parterowych budynków gospodarczych oraz garaży. Wymienione budynki można budować na podstawie zwykłego zgłoszenia, inaczej bez projektu budowlanego. Jednakże budując dom do 35 metrów kwadratowych trzeba dokładnie wybrać działkę. Zgłoszone na niej roboty budowlane nie mogą być w sprzeczności z przepisami planu miejscowego. Kiedy nie ma planu miejscowego, może być wymagane uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Pewnie 35 metrów nie każdego satysfakcjonuje, niemniej jednak wiele osób decyduje się na takie swoje „m”.

Co potrzebujemy aby zgłosić budowę?

Aby zgłosić dom 35m2 skorzystajmy ze wzoru zgłoszenia dostępnego w starostwie, bądź w urzędzie miasta. W zgłoszeniu budowy musimy zamieścić następujące informacje: określić rodzaj, zakres oraz metodę wykonania robót budowlanych, jak i termin ich rozpoczęcia.

Planowaną inwestycję musimy określić, jako dom rekreacji indywidualnej. Jeżeli wpiszemy budynek mieszkalny, automatycznie liczmy na decyzję o sprzeciwie, jako, że budynki mieszkalne podlegają innym przepisom. Można je budować wyłącznie na podstawie pozwolenia lub zgłoszenia z projektem budowlanym. Do zgłoszenia musimy dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do nieruchomości oraz szkice domku do 35m2.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę

Gdzie szukać informacji o zmianach w prawie budowlanym?

Zmiany pojawiają się na tyle często, że warto wiedzieć, gdzie szukać wszystkich potrzebnych informacji. Zajrzyjmy od czasu do czasu na portal mieszkanie.pl, gdzie znajdziemy wiedzę z tematu budowy, remontów, kredytów, wyposażenia wnętrz, czy jakże potrzebnych wzorów dokumentów.

Jeśli pojawiają się propozycje zmian w prawie budowlanym, należy z nich korzystać, póki na to przepisy pozwalają. Miejmy nadzieję, że w najbliższym czasie znów pojawią się pozytywne dla nas zmiany.

Mała budowa bez pozwolenia.

W zeszłym roku, a dokładniej 19 września 2020 weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego, która dała szerokie pole do popisu dla osób chętnych na rozpoczęcie nowych inwestycji. Dzięki zmianom nie trzeba mieć w określonych przypadkach pozwolenia na budowę, nie ma również obowiązku zgłaszania budowy. Nowe prawo to także nowe i wyższe kary dla osób, które go nie przestrzegają.

1. W jakich przypadkach nie potrzeba pozwolenia na budowę?

2. Co potrzebujemy aby zgłosić budowę?

3. Gdzie szukać informacji o zmianach w prawie budowlanym?

 

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hieronim
Hieronim
2 lat temu

Bardzo dobrze że można postawić w końcu coś bez widzimisię urzędnika

Last edited 2 lat temu by robert10015
Konfucjusz
Konfucjusz
2 lat temu
Reply to  Hieronim

Tak, klatkę dla królika. Przecież ten metraż to jakiś żart …

Krzysztof
Krzysztof
2 lat temu

Można mieszkać w taki domu który nie podlega pod zgłoszenie ?

Samson
Samson
2 lat temu
Reply to  Krzysztof

Można

Jarosław
Jarosław
2 lat temu

Teraz można budować do 70 m2

Karolek
Karolek
2 lat temu
Reply to  Jarosław

Jeszcze nie można to jest dopiero zapowiedź

Tomtom
Tomtom
2 lat temu
Reply to  Jarosław

Jeszcze nie można, jest tylko zapowiedź ale do czasu opubilowania ustawy nic nie wiadomo

Lola
Lola
2 lat temu
Reply to  Jarosław

Ponoć to jeszcze nic pewnego, nie ma tej ustawy

Tamara
Tamara
2 lat temu

Teraz będzie można budować do 70 m2 bez pozwolenia

10
0
Podziel się swoją opiniąx