Jak rodzaj wentylacji wpływa na koszt ogrzewania domu lub mieszkania
Jak rodzaj wentylacji wpływa na koszt ogrzewania domu lub mieszkania
25 października 2019
Gadżety, które uczynią Twój dom inteligentnym
Gadżety, które uczynią Twój dom inteligentnym
29 października 2019

Czym jest i jak działa wymiennik entalpiczny w rekuperatorze ?

Często pytacie mnie czym jest wymiennik entalpiczny w rekuperatorach oraz czy muszę go koniecznie mieć ?

Jak to działa ?

W zwykłym wymienniku ciepła dochodzi do wykroplenia się wilgoci zawartej w powietrzu która zostaje odprowadzona z rekuperatora w postaci kondensatu, w urządzeniu z wymiennikiem entalpicznym dzięki specjalnej budowie membrany do takiego wykroplenia nie dochodzi więc znaczna ilość wilgoci ( do 70 % ) zostaje przekazana z powrotem do powietrza nawiewanego do pomieszczeń.

Czy stosując wymiennik entalpiczny uzyskam identyczny odzysk energii jak w zwykłym wymienniku ?

Zastosowanie wymiennika entalpicznego powoduje nieznaczny spadek sprawności odzysku ciepła ( w granicach 10 % w porównaniu do zwykłego wymiennika )
rekuperacja-NK

Rekuperacja

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony rekuperacji ( wentylacji mechanicznej ) i sprawdź dlaczego ten system jest montowany praktycznie w każdym nowo budowanym domu.

Zobacz

Czym jest i jak działa wymiennik entalpiczny w rekuperatorze ?

Często pytacie mnie czym jest wymiennik entalpiczny w rekuperatorach oraz czy muszę go koniecznie mieć ? Poznaj moje odpowiedzi.

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Igor
Igor
2 lat temu

Tylko i wyłącznie taki wymiennik, nie będziemy mieli suchego powietrza w dom lub mieszkaniu

Ola
Ola
2 lat temu

Do każdego rekuperatora można założyć wymiennik entalpiczny ?

Romek
Romek
2 lat temu
Reply to  Ola

Nie do każdego

Amanda
Amanda
2 lat temu

Mieliśmy zwykły wymiennik w rekuperatorze Zehnder Q450 powietrze w domu suche, drapało w gardle i ogólnie źle się oddychało. Po wymianie na entalpiczny o niebo lepiej, problemy zdrowotne ustąpiły

Marcelina
Marcelina
2 lat temu
Reply to  Amanda

Też mieliśmy podobny problem, wymiana wymiennika na entalpiczny rozwiązała problem.

Zbysiu
Zbysiu
2 lat temu

Jaki jest koszt takiego wymiennika ?

VentSerwis
VentSerwis
2 lat temu
Reply to  Zbysiu

Około 4 000 zł

Zuzka
Zuzka
2 lat temu
Reply to  Zbysiu

Ja kupiłem za 3800 zl 🙂

Jowita
Jowita
1 rok temu

Jest jakiś inny sposób na to by nie tracić wilgoci mając rekuperację w domu ?

Bogumił
Bogumił
1 rok temu
Reply to  Jowita

Nie ma, pozostałe wymienniki wysuszają powietrze w domu

Karol
Karol
1 rok temu
Reply to  Bogumił

Wymiennik obrotowy nie będzie wysuszał powietrza

11
0
Podziel się swoją opiniąx