Zasady poprawnego montażu klimatyzatora
Zasady poprawnego montażu klimatyzatora
2 lipca 2018
Glikolowy gruntowy wymiennik ciepła Zehnder ComfoFond-L Q (1)
Glikolowy gruntowy wymiennik ciepła Zehnder ComfoFond-L Q
3 lipca 2018

Podgrzewanie wody w basenie

Jeżeli masz basen kryty musisz zadbać o właściwe podgrzewanie wody w basenie. Nie stanowi to większego problemu, ponieważ warunki eksploatacji takiej powierzchni są bardzo stabilne. Nie dochodzi tutaj do dużych zmian temperatury czy wilgotności, ponieważ wszystko odbywa się w zamkniętym pomieszczeniu. Trudniejsza sytuacja występuje wtedy, gdy podgrzanie wody ma odbyć się w basenie ogrodowym. Szereg czynników może utrudniać osiągnięcie pożądanej temperatury.

Wody w basenie ogrodowym warto zabezpieczać przed czynnikami zewnętrznymi, gdy z niej nie korzystamy. Warto przykryć powierzchnię basenu folią lub roletą. Trzeba pamiętać, że straty ciepła powstają zazwyczaj od lustra wody, a także pod wpływem oddziaływania ciepła. Jeżeli basen będzie osłoniony, nie będzie działał na niego intensywny ruch powietrza. Podgrzewanie wody w basenie będzie wtedy skuteczniejsze. Czynnikiem poprawiającym parametry będzie również to, gdy basen będzie znajdował się w miejscu nasłonecznionym.

Sposoby na podgrzanie wody w basenie

Podstawowym sposobem na podgrzanie wody w basenie jest wykorzystanie konwencjonalnych rozwiązań, czyli kotła grzewczego, ale będzie się to wiązało z podwyższonymi kosztami eksploatacyjnymi.

W związku z tym, że z basenu ogrodowego korzystamy głównie w sprzyjającym okresie pogodowym, czyli latem, do podgrzewania znajdującej się w nim domu można użyć kolektory słoneczne lub pompy ciepła. Większą stabilność i komfort termiczny zapewni na pewno drugie rozwiązanie. Osiągnięcie wymaganej temperatury wody w basenie nie będzie skomplikowane. To, na jaką pompę ciepła warto się zdecydować, w dużej mierze zależy od powierzchni lustra wody basenowej, a także warunków eksploatacji.

Jeżeli jednak zależy Ci na naprawdę niskich kosztach eksploatacyjnych, kolektory słoneczne będą najlepszym wyborem. Do ich zasilania wystarczy pompa obiegowa.

Innym rozwiązaniem są absorbery basenowe, które są przystosowane do bezpośredniego przepływu wody basenowej. Przeznaczone są do współpracy z basenami sezonowymi. Ich sprawności jest wysoka, ponieważ nie mają obudowy, a są wyposażone w przeszklenia. Trzeba jednak pamiętać, że zakres pracy tego urządzenia jest bardzo wąski, ze względu na duże straty ciepła przy większej różnicy temperatury między absorberem a otoczeniem.


Zobacz polecane przez nas pompy do ogrzewania wody w basenie

Pompy ciepła powietrze/woda – do wody basenowej – Remont

Pompy ciepła powietrze/woda – do wody basenowej – Remont

Hewalex myśli o wszystkich Państwa potrzebach. Dlatego konstruktorzy zdecydowali się na stworzenie pompy ciepła pozwalającej na podgrzewanie lub chłodzenie wody basenowej

Zobacz: remont.biz.pl/sklep/1076-pompy-ciepla-powietrzewoda-do-wody-basenowej

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx