Rekuperacja w domu jednorodzinnym – na co zwrócić uwagę ?
Rekuperacja w domu jednorodzinnym – na co zwrócić uwagę ?
9 maja 2017
Test: AKSILBET POSADZKA farba do posadzek betonowych
Test: Aksilbet posadzka farba do posadzek betonowych
12 maja 2017

Pomysły na efektowne oświetlenie domu

Tradycyjnymi formami oświetlenia są żyrandole, kinkiety i plafony. Można jednak nieco pokombinować i zdecydować się na umieszczenie źródła światła w suficie. Pozwala to uzyskać ciekawe efekty w zależności od wybranego rodzaju światła i wyglądu sufitu.

Każdemu zależy na tym, aby oświetlenie w jego domu było funkcjonalne, a jednocześnie bardzo atrakcyjne. Najczęściej za praktyczne oświetlenie uważamy to umieszczane na suficie. Warto dowiedzieć się, jak ciekawie zaaranżować sufit, aby oświetlenie mogło w prawidłowy sposób spełniać swoją rolę, a jednocześnie aby stało się ozdobą dla wnętrza.

Oświetlenie we wnęce

Ciekawym sposobem na oświetlenie jest umieszczenie źródła światła w specjalnej wnęce, która przechodzi przez salon czy przedpokój. Światło wydobywające się z takiej szczeliny może w efektowny sposób dzielić przestrzeń. Jest to na przykład ciekawy sposób na oddzielenie części jadalnej od salonu i kuchni. Ponadto, taka forma oświetlenia może również podkreślać kształt pomieszczenia, co może być bardzo ciekawym rozwiązaniem.Światło zamknięte w suficie

Kolejnym sposobem na wprowadzenie do wnętrza oświetlenia bez standardowych lamp jest umieszczenie źródła światła w dużej przeszklonej wnęce w suficie. Można także zdecydować się na niby-okna, czyli takie rozwiązanie, które pozwoli na stworzenie efektu naturalnego światła wpadającego do pomieszczenia. Umieszczenie rzędu przeszklonych wnęk w suficie na pewno pozwoli uzyskać taki właśnie efekt. Można w ten sposób bardzo efektownie ożywić korytarz.

Rzeźbo-lampa

Do dużych pomieszczeń bardzo ciężko jest dobrać oświetlenie w odpowiedniej skali. Rozwiązaniem może być stworzenie rzeźbiarsko ukształtowanego sufitu. Taka niby-lampa pozwoli na doskonałe oświetlenie wybranego fragmentu salonu. Ozdoby również wnętrze, które stanie się wtedy jeszcze piękniejsze, i oczywiście jaśniejsze.

Światło zza ramy

Efektownym sposobem oświetlania pomieszczeń jest skierowanie źródła światła na sufit. Dzięki temu, można całe pomieszczenie rozświetlić odbitym i rozproszonym światłem. Najczęściej taki efekt udaje się uzyskać dzięki świetlówkom schowanym za obniżonym sufitem. Powstaje w ten sposób rama, która otacza sufit.

A Ty jakie masz sposoby na nietypowe i efektowne oświetlanie pomieszczeń?Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
bajkowelampy
bajkowelampy
5 lat temu

A ja wolę tradycyjne oświetlenie. Chociaż oświetlenie w wnęce też efektywnie wygląda. Fajny artykuł. Dobrze się go czyta. Pozdrawiam. 🙂

1
0
Podziel się swoją opiniąx