Problemy frankowiczów, czyli jak zadziałać, gdy rata idzie w górę.
Problemy frankowiczów, czyli jak zadziałać, gdy rata idzie w górę.
20 marca 2016
Na co trzeba uważać podczas remontu ścian wewnętrznych ?
Na co trzeba uważać podczas remontu ścian wewnętrznych ?
30 marca 2016
Pokaż wszystkie
Wentylacja grawitacyjna – czyli

Wentylacja grawitacyjna – czyli

Wentylacja grawitacyjna – czyli ?

Pojęcie wentylacji grawitacyjnej, znanej również pod nazwą naturalnej, to system wykorzystujący zjawisko efektu kominowego. Efekt kominowy, to naturalne zjawisko, które tworzy ciąg powietrza w kanale, z powodu różnicy w gęstości, (która m.in. wynika z temperatury), pomiędzy powietrzem w domu i na dworze, chyba że jesteś z Krakowa to na polu ;-), efekt ten sprawia, że powietrze cieplejsze kieruje się ku górze. Aby ten rodzaj wentylacji działał prawidłowo, potrzebny są kominy z kanałami wentylacyjnymi ponad dachem, oraz możliwość dopływu powietrza zewnętrznego. Jeżeli chodzi o to drugie, kiedyś nie było to problemem z powodu nieszczelności okien i drzwi. Teraz stolarka okienna jest super szczelna, więc może być konieczny montaż dodatkowych nawiewników.

Wentylacja grawitacyjna – czyli

Posiadanie jakiegokolwiek systemu wentylacyjnego jest po prostu niezbędne. Brak możliwości usunięcia z domu zapachów, dwutlenku węgla, czy wilgoci i zastąpienia ich świeżym powietrzem, sprawia, że domownicy czuja się wyczerpani. Szczególnie należy pamiętać o wentylacji w przypadku pomieszczeń bez okien.

Normy mówią o wymianie powietrza na poziomie minimalnym:

70 m3/h w kuchni z kuchenką gazową;

50 m3/h w kuchni z kuchenką elektryczną;

50 m3/h w łazience;

30 m3/h w toalecie;

15 m3/h w pomieszczeniach bez okien.

Jako, że wentylacja grawitacyjna, to po prostu naturalny fizyczny efekt, jest to najczęstszy rodzaj wentylacji stosowany w budynkach mieszkalnych? Wystarczy uwzględnić ją w planach wybudowania ciągów wentylacyjnych. Ona sama nie wymaga zasilnia, jest, więc bezgłośna i pracuje nieprzerwanie. Koszty wybudowania takiego systemu, są także obecnie niewielkie, ze względu na łatwą dostępność gotowych, lekkich elementów.

Wentylacja grawitacyjna – czyli ?

Pojęcie wentylacji grawitacyjnej, znanej również pod nazwą naturalnej, to system wykorzystujący zjawisko efektu kominowego. Efekt kominowy, to naturalne zjawisko, które tworzy ciąg powietrza w kanale, z powodu różnicy w gęstości, (która m.in. wynika z temperatury), pomiędzy powietrzem w domu i na dworze, chyba że jesteś z Krakowa to na polu ;-), efekt ten sprawia, że powietrze cieplejsze kieruje się ku górze. Aby ten rodzaj wentylacji działał prawidłowo, potrzebny są kominy z kanałami wentylacyjnymi ponad dachem, oraz możliwość dopływu powietrza zewnętrznego. Jeżeli chodzi o to drugie, kiedyś nie było to problemem z powodu nieszczelności okien i drzwi. Teraz stolarka okienna jest super szczelna, więc może być konieczny montaż dodatkowych nawiewników.

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx