W jakich pomieszczeniach można instalować kocioł lub piec gazowy - 01
W jakich pomieszczeniach można instalować kocioł lub piec gazowy ?
16 maja 2019
Zmiana wydajności cieplnej pompy ciepła EcoHeatComplex - 02
Charakterystyki pracy pomp ciepła EcoHeat Complex
20 maja 2019

W jakim miejscu możesz umieścić rekuperator ?

Jest kilka miejsc w domu, w których można umieścić rekuperator. Są to przede wszystkim piwnica, poddasze i kotłownia. Zobacz wszystkie za i przeciw montażu jednostki wentylacyjnej w każdym z tych pomieszczeń.

1-niebieski

Rekuperator w piwnicy

Jeżeli zdecydujesz się umieścić rekuperator w piwnicy, nie będzie większego problemu z montażem urządzenia, ale pojawią się trudności z rozprowadzaniem instalacji. Bardzo prosto można będzie podłączyć do instalacji gruntowej wymiennik ciepła, ale niestety pojawią się tutaj trudności z doprowadzeniem przewodów czerpni i wyrzutni.
2-niebieski

Rekuperator na poddaszu

Bez większych problemu można będzie prowadzić przewody czerpni i wyrzutni, a odcinki przewodów wentylacyjnych będą krótkie. Występuje tu jednak ryzyko zamarznięcia centrali na nieogrzewanym poddaszu, a także powstawanie dużych strat ciepła przy nieodpowiedniej izolacji przewodów. Może pojawić się także problem z odprowadzeniem kondensatu. Utrudnione może być również podłączenie gruntowego wymiennika ciepła.
3-niebieski

Rekuperator w kotłowni

Rekuperator znajduje się w ciepłym pomieszczeniu i nie powinno być żadnych problemów z odprowadzaniem kondensatu. Jest też łatwy dostęp dla serwisanta, który przychodzi konserwować urządzenie, ale niestety trzeba pogodzić się z tym, że przestrzeń użytkowa zostaje zajęta przez rekuperator. Istnieje także ryzyko przenoszenia hałasów związanych z pracą rekuperatora do pomieszczeń mieszkalnych, jeżeli instalacja nie zostanie we właściwy sposób wytłumiona.
rekuperacja

Rekuperacja

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony rekuperacji i sprawdź dlaczego to właśnie ten system jest już praktycznie instalowany w każdym nowo budowanym domu

Zobacz

W jakim miejscu możesz umieścić rekuperator ? Nie ma idealnego miejsca na montaż rekuperatora, ale w domu mamy trzy miejsca do wyboru. Są to kotłownia, piwnica oraz poddasza. Każde z tych miejsc ma wady i zalety, ale wystarczy tylko skorzystać z porady instalatora, a uda się wybrać optymalne miejsce instalacji rekuperatora, dostosowane do specyfiki budynku. Dzięki temu, że tak będzie, korzystanie z systemu nie będzie utrudnione, a montaż i prowadzenie instalacji przebiegną w odpowiednio dobry sposób. Na pewno więc warto podjąć mądrą decyzję, jeżeli chodzi o wybór miejsca instalacji rekuperatora. 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
Ola
2 lat temu

Ja mam na poddaszu które jest ocieplone za pomocą piany pur

Jowita
Jowita
2 lat temu

My mamy w garażu, łatwy dostęp do urządzenia np. jeżeli trzeba wymienić filtry

Zuzia
Zuzia
2 lat temu

Najlepsze miejsce to nieużytkowe poddasze

Iza
Iza
2 lat temu

Co sądzicie o montażu rekuperacji na nie ocieplonym strychu ?

Bob Budowniczy
Bob Budowniczy
2 lat temu
Reply to  Iza

Nie można, gdyż podczas mrozów może zamarząc wymiennik

Tadeusz
Tadeusz
1 rok temu
Reply to  Bob Budowniczy

Jeżeli rekuperator ma wymiennik entalpiczny to nie zamarznie

Jowita
Jowita
1 rok temu

Nie ocieplone poddasze z tym że sam rekuperator mąż zainstalował w takim jakby „gołębniku” który jest ocieplony styropianem

7
0
Podziel się swoją opiniąx