W jakich pomieszczeniach można instalować kocioł lub piec gazowy - 01
W jakich pomieszczeniach można instalować kocioł lub piec gazowy ?
16 maja 2019
Zmiana wydajności cieplnej pompy ciepła EcoHeatComplex - 02
Charakterystyki pracy pomp ciepła EcoHeat Complex
20 maja 2019

W jakim miejscu możesz umieścić rekuperator ?

Jest kilka miejsc w domu, w których można umieścić rekuperator. Są to przede wszystkim piwnica, poddasze i kotłownia. Zobacz wszystkie za i przeciw montażu jednostki wentylacyjnej w każdym z tych pomieszczeń.

1-niebieski

Rekuperator w piwnicy

Jeżeli zdecydujesz się umieścić rekuperator w piwnicy, nie będzie większego problemu z montażem urządzenia, ale pojawią się trudności z rozprowadzaniem instalacji. Bardzo prosto można będzie podłączyć do instalacji gruntowej wymiennik ciepła, ale niestety pojawią się tutaj trudności z doprowadzeniem przewodów czerpni i wyrzutni.
2-niebieski

Rekuperator na poddaszu

Bez większych problemu można będzie prowadzić przewody czerpni i wyrzutni, a odcinki przewodów wentylacyjnych będą krótkie. Występuje tu jednak ryzyko zamarznięcia centrali na nieogrzewanym poddaszu, a także powstawanie dużych strat ciepła przy nieodpowiedniej izolacji przewodów. Może pojawić się także problem z odprowadzeniem kondensatu. Utrudnione może być również podłączenie gruntowego wymiennika ciepła.
3-niebieski

Rekuperator w kotłowni

Rekuperator znajduje się w ciepłym pomieszczeniu i nie powinno być żadnych problemów z odprowadzaniem kondensatu. Jest też łatwy dostęp dla serwisanta, który przychodzi konserwować urządzenie, ale niestety trzeba pogodzić się z tym, że przestrzeń użytkowa zostaje zajęta przez rekuperator. Istnieje także ryzyko przenoszenia hałasów związanych z pracą rekuperatora do pomieszczeń mieszkalnych, jeżeli instalacja nie zostanie we właściwy sposób wytłumiona.
rekuperacja

Rekuperacja

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony rekuperacji i sprawdź dlaczego to właśnie ten system jest już praktycznie instalowany w każdym nowo budowanym domu

Zobacz

W jakim miejscu możesz umieścić rekuperator ? Nie ma idealnego miejsca na montaż rekuperatora, ale w domu mamy trzy miejsca do wyboru. Są to kotłownia, piwnica oraz poddasza. Każde z tych miejsc ma wady i zalety, ale wystarczy tylko skorzystać z porady instalatora, a uda się wybrać optymalne miejsce instalacji rekuperatora, dostosowane do specyfiki budynku. Dzięki temu, że tak będzie, korzystanie z systemu nie będzie utrudnione, a montaż i prowadzenie instalacji przebiegną w odpowiednio dobry sposób. Na pewno więc warto podjąć mądrą decyzję, jeżeli chodzi o wybór miejsca instalacji rekuperatora. 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
Ola
3 lat temu

Ja mam na poddaszu które jest ocieplone za pomocą piany pur

Jowita
Jowita
3 lat temu

My mamy w garażu, łatwy dostęp do urządzenia np. jeżeli trzeba wymienić filtry

Zuzia
Zuzia
3 lat temu

Najlepsze miejsce to nieużytkowe poddasze

Iza
Iza
2 lat temu

Co sądzicie o montażu rekuperacji na nie ocieplonym strychu ?

Bob Budowniczy
Bob Budowniczy
2 lat temu
Reply to  Iza

Nie można, gdyż podczas mrozów może zamarząc wymiennik

Tadeusz
Tadeusz
2 lat temu
Reply to  Bob Budowniczy

Jeżeli rekuperator ma wymiennik entalpiczny to nie zamarznie

Jowita
Jowita
2 lat temu

Nie ocieplone poddasze z tym że sam rekuperator mąż zainstalował w takim jakby „gołębniku” który jest ocieplony styropianem

7
0
Podziel się swoją opiniąx