Rotenso FURAI
Klimatyzator Rotenso FURAI – głębia komfortu
8 sierpnia 2018
Pompy ciepła powietrze-woda od Daikin
Pompy ciepła powietrze-woda od Daikin
12 sierpnia 2018

Jak zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków ?

Na terenach, gdzie nie ma kanalizacji najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem są małe przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jest to rozwiązanie pod wieloma względami komfortowe, ale jak zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków?

Małe przydomowe oczyszczalnie ścieków są w stanie obsługiwać ścieki pochodzące od 4 do 200 osób. Są świetnym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych, szkół, jak i pensjonatów.

budowa przydomowej oczyszczalni ściekówJak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków ?

Podstawowym procesem zachodzącym w przydomowej oczyszczalni ścieków jest podczyszczanie. Przebiega ono w osadniku gnilnym, czyli zbiorniku z tworzywa sztucznego umieszczonego pod powierzchnią gruntu. Zachodzą tam także procesy sedymentacji, czyli osadzania i flotacji. Zanieczyszczenia flotujące są zbierane na filtrze biologicznym na wylocie ze zbiornika.

Można wyróżnić dwa rodzaje oczyszczania zachodzące w przydomowej oczyszczalni ścieków: tlenowe i gruntowe. Pierwszy rodzaj składa się z procesów fizycznych, chemicznych i biologicznych przy wykorzystaniu tlenu. Zachodzi w gruncie, filtrze doczyszczającym lub w specjalnym zbiorniku. Oczyszczanie w gruncie wymaga natomiast zastosowania studzienki rozdzielczej i ułożenia drenażu rozsączającego. Ten proces może zachodzić jedynie w specjalnych warunkach. Można je wykonać na gruncie piaszczystym oraz przy niskim poziomie wód gruntowych.

Formalności związane z budową przydomowej oczyszczalni ścieków

Aby możliwe było wybudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków, należy postępować zgodnie z wytycznymi podanymi w Prawie budowlanym i Prawie wodnym. Podstawą jest, aby pamiętać, że drenaż rozsączający lub studnia chłonna muszą być oddalone o 3 m od granicy działki i o 30 m od studni wodociągowej. Ponadto, jeżeli wydajność oczyszczalni nie przekracza 7,5 m3/dobę, należy zgłosić do Starosty Powiatowego zgłoszenie budowlane, w którym określi się rodzaj i sposób wykonania wszystkich robót. Zostanie wtedy wydane pozwolenie wodoprawne.

Dlaczego warto zdecydować się na przydomową oczyszczalnię ścieków?

  • Łatwa i niedroga eksploatacja.
  • Wymagane są tylko okresowe prace kontrolne.
  • Raz na 1,5 roku należy usuwać osad z osadnika wstępnego.

Zobacz również nasze pozostałe wpisy :

Budowa – Budowa i Remont

Budowa – Budowa i Remont

Remont Robert Kucharski Drogowców 14 39-200 Dębica

Zobacz: remont.biz.pl/category/budowa/

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx