Rotenso FURAI
Klimatyzator Rotenso FURAI – głębia komfortu
8 sierpnia 2018
Pompy ciepła powietrze-woda od Daikin
Pompy ciepła powietrze-woda od Daikin
12 sierpnia 2018

Jak zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków ?

Na terenach, gdzie nie ma kanalizacji najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem są małe przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jest to rozwiązanie pod wieloma względami komfortowe, ale jak zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków?

Małe przydomowe oczyszczalnie ścieków są w stanie obsługiwać ścieki pochodzące od 4 do 200 osób. Są świetnym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych, szkół, jak i pensjonatów.

budowa przydomowej oczyszczalni ściekówJak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków ?

Podstawowym procesem zachodzącym w przydomowej oczyszczalni ścieków jest podczyszczanie. Przebiega ono w osadniku gnilnym, czyli zbiorniku z tworzywa sztucznego umieszczonego pod powierzchnią gruntu. Zachodzą tam także procesy sedymentacji, czyli osadzania i flotacji. Zanieczyszczenia flotujące są zbierane na filtrze biologicznym na wylocie ze zbiornika.

Można wyróżnić dwa rodzaje oczyszczania zachodzące w przydomowej oczyszczalni ścieków: tlenowe i gruntowe. Pierwszy rodzaj składa się z procesów fizycznych, chemicznych i biologicznych przy wykorzystaniu tlenu. Zachodzi w gruncie, filtrze doczyszczającym lub w specjalnym zbiorniku. Oczyszczanie w gruncie wymaga natomiast zastosowania studzienki rozdzielczej i ułożenia drenażu rozsączającego. Ten proces może zachodzić jedynie w specjalnych warunkach. Można je wykonać na gruncie piaszczystym oraz przy niskim poziomie wód gruntowych.

Formalności związane z budową przydomowej oczyszczalni ścieków

Aby możliwe było wybudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków, należy postępować zgodnie z wytycznymi podanymi w Prawie budowlanym i Prawie wodnym. Podstawą jest, aby pamiętać, że drenaż rozsączający lub studnia chłonna muszą być oddalone o 3 m od granicy działki i o 30 m od studni wodociągowej. Ponadto, jeżeli wydajność oczyszczalni nie przekracza 7,5 m3/dobę, należy zgłosić do Starosty Powiatowego zgłoszenie budowlane, w którym określi się rodzaj i sposób wykonania wszystkich robót. Zostanie wtedy wydane pozwolenie wodoprawne.

Dlaczego warto zdecydować się na przydomową oczyszczalnię ścieków?

  • Łatwa i niedroga eksploatacja.
  • Wymagane są tylko okresowe prace kontrolne.
  • Raz na 1,5 roku należy usuwać osad z osadnika wstępnego.

Zobacz również nasze pozostałe wpisy :

Budowa – Budowa i Remont

Budowa – Budowa i Remont

Remont Robert Kucharski Drogowców 14 39-200 Dębica

Zobacz: remont.biz.pl/category/budowa/

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx