Wesołych Świąt Wielkanocnych
14 kwietnia 2017
Dobieramy pompę ciepła – jak zrobić to poprawnie ?
Dobieramy pompę ciepła – jak zrobić to poprawnie ?
18 kwietnia 2017
Pokaż wszystkie
Wentylacja w garderobie

Wentylacja w garderobie

Wentylacja w garderobie

Garderoby oraz spiżarnie to miejsca w domu, w których zazwyczaj nie ma okien, trzeba jednak zadbać, aby przechowywane tam ubrania i produkty miały dobre warunki. Ważna jest jakość powietrza, a tej nie da się uzyskać bez skutecznej wentylacji.

Jeżeli w zamkniętych pomieszczeniach bez okien nie będzie skutecznej wymiany powietrza, będzie się tam gromadziła wilgoć. Nie są to dobre warunki ani do przechowywania ubrań ani sprzętów. Zagrożenie rozwoju wilgoci zwiększa się, gdy takie pomieszczenia nie są w dodatku ogrzewane. Może wtedy dojść nie tylko do zawilgocenia ubrań, ale również ścian. W efekcie, pojawi się na nich pleśń oraz grzyb.

Proste sposoby na wentylację

  • Kratki wentylacyjne

Garderobę warto więc podłączyć do kanałów wentylacyjnych. Każdy taki kanał powinien umożliwiać usunięcie 15 m³ powietrza w ciągu godziny. Jeżeli mamy w domu wentylacje grawitacyjną, należy umieścić kratki w takich miejscach, które nie będą ich zasłaniały. Kratkę umieszcza się w górnej części pomieszczenia, nie niżej niż 15 cm od sufitu, jej powierzchnia nie może być mniejsza od przekroju kanału wentylacyjnego.

  • Nieszczelne drzwi

Drzwi do garderoby paradoksalnie nie powinny być zbyt szczelne. Zapewni to odpowiednią cyrkulację powietrza. W tym celu powinny posiadać otwór o powierzchni 200 cm². Powstanie wtedy odpowiedniej szerokości szczelina między drzwiami a podłogą.

  • Wentylacja mechaniczna

Jeżeli w Twoim domu znajduje się wentylacja mechaniczna, zasady wymiany powietrza w garderobie nie zmieniają się. W każdym pomieszczeniu bez okien musi znaleźć się kratka wentylacyjna. Jeżeli jednak w garderobie jest okno, instalując wentylację nawiewno-wywiewną należy zwrócić uwagę na szerokość okien. 


Zobacz również

Wentylacja – Budowa i Remont

Wentylacja – Budowa i Remont

Podstawowym systemem w każdym domu jest wentylacja. Dzięki niej możesz zadbać o dopływ świeżego powietrza do wnętrz, a także o skuteczne usuwanie wszelkich zanieczyszczeń z pomieszczeń. Sprawnie działający system wentylacyjny przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia wilgoci

Zobacz: remont.biz.pl/category/wentylacja/

 

 Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janek
Janek
6 lat temu

W garderobie powinien być nawiew czy wywiew ?

Jolka
Jolka
6 lat temu

Jakiej średnicy ten wywiew ma być ?

Mariusz
Mariusz
8 miesięcy temu

A co w przypadku gdy nie mam możliwości zamontować w garderobie anemostatu a w sąsiednich pomieszczeniach mam nawiew? Czy mogę dać kratkę wentylacyjna do pokoju z nawiewem i w drzwiach do garderoby podcięcie?

Matt
Matt
5 lat temu

Trochę odkopię temat, ale mam pytanie odnośnie jaką kratkę wywiewną automatyczną zastosować w garderobie i skrytce? – Ciśnieniową czy higrosterowaną?

Janusz Joka
Janusz Joka
5 lat temu

Dałbym higrosterowaną

7
0
Podziel się swoją opiniąx