wykres sprawnosci kolektora
Stagnacja temperatury a działanie kolektorów słonecznych
6 marca 2016
Szkolenie z zakresu rozprowadzania powietrza – system SMART-FLEX
13 marca 2016
Pokaż wszystkie

Rosnąca efektywność pomp powietrze-woda

Pompy powietrze-woda nie zawsze były tak korzystne jak teraz, przez co nie cieszyły się takim uznaniem. Mogły działać tylko we w miarę ciepłych warunkach i nie były odporne na pojawianie się szronu. Aktualnie wykorzystywane są one przede wszystkim wraz z kotłami gazowymi, lecz gdy posiadają odpowiednią grzałkę, mogą też funkcjonować jako jedyne narzędzie ogrzewania wody niezależnie od pory roku. Nie zawsze tak było, zakres temperaturowy i wydajność urządzenia zostały zwiększone w ostatnich latach, widać to dobrze po samym współczynniku.

Przykładowa pompa działająca w temperaturze 20 stopni zyskuje współczynnik COP na poziomie 3,7 – współczynnik ten wskazuje ile energii służącej do podgrzania wody uzyskuje się za sprawą jednego zużytego kilowata. Tu ten współczynnik jest bliski osiąganemu przez urządzenia z rodzaju glikol/woda, ma natomiast dużo korzystniejszą wydajność niż standardowe podgrzewacze elektryczne, ich współczynnik to tylko 1.

Nowoczesne pompy mogą już także działać nawet w temperaturach oscylujących poniżej zera, wykazując wysoką efektywność także w tak trudnych warunkach – mimo nich, podgrzewają wodę aż do ponad 60 stopni Celsjusza. Stojące pompy są zdolne do pracy w temperaturze minus 7 stopni, obecna w nich jest grzałka, która jednak aktywuje się tylko przez kilka najzimniejszych tygodni w ciągu całego roku. Mniejsze zużywanie prądu i większa efektywność jest możliwa dzięki zmian w konstrukcji tych urządzeń, w tym zastosowaniu opływowej formy łopat, wpływającej na zmniejszony opór powietrza i szybsze przekazywanie czynnika grzewczego.

Zobacz w naszym sklepie

Pompy Ciepła – Remont

Pompy Ciepła – Remont

Pompy ciepła zyskują coraz większa popularność wśród klientów chcących zmniejszyć koszty ogrzewania domu, jak i wody użytkowej.

Zobacz: remont.biz.pl/sklep/763-pompy-cieplaRobert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx