Pompy powietrze-woda nie zawsze były tak korzystne jak teraz, przez co nie cieszyły się takim uznaniem. Mogły działać tylko we w miarę ciepłych warunkach i nie były odporne na pojawianie się szronu. Aktualnie wykorzystywane są one przede wszystkim wraz z kotłami gazowymi, lecz gdy posiadają odpowiednią grzałkę, mogą też funkcjonować jako jedyne narzędzie ogrzewania wody niezależnie od pory roku. Nie zawsze tak było, zakres temperaturowy i wydajność urządzenia zostały zwiększone w ostatnich latach, widać to dobrze po samym współczynniku.
Przykładowa pompa działająca w temperaturze 20 stopni zyskuje współczynnik COP na poziomie 3,7 – współczynnik ten wskazuje ile energii służącej do podgrzania wody uzyskuje się za sprawą jednego zużytego kilowata. Tu ten współczynnik jest bliski osiąganemu przez urządzenia z rodzaju glikol/woda, ma natomiast dużo korzystniejszą wydajność niż standardowe podgrzewacze elektryczne, ich współczynnik to tylko 1.
Nowoczesne pompy mogą już także działać nawet w temperaturach oscylujących poniżej zera, wykazując wysoką efektywność także w tak trudnych warunkach – mimo nich, podgrzewają wodę aż do ponad 60 stopni Celsjusza. Stojące pompy są zdolne do pracy w temperaturze minus 7 stopni, obecna w nich jest grzałka, która jednak aktywuje się tylko przez kilka najzimniejszych tygodni w ciągu całego roku. Mniejsze zużywanie prądu i większa efektywność jest możliwa dzięki zmian w konstrukcji tych urządzeń, w tym zastosowaniu opływowej formy łopat, wpływającej na zmniejszony opór powietrza i szybsze przekazywanie czynnika grzewczego.
Zobacz w naszym sklepie
Pompy ciepła zyskują coraz większa popularność wśród klientów chcących zmniejszyć koszty ogrzewania domu, jak i wody użytkowej.
Zobacz: remont.biz.pl/sklep/763-pompy-ciepla