Jak wykonać izolację przeciwwilgociową fundamentów ?
Jak wykonać izolację przeciwwilgociową fundamentów ?
19 maja 2017
Budowa domu w kilka tygodni – czy to możliwe ?
Budowa domu w kilka tygodni – czy to możliwe ?
23 maja 2017

Pompa ciepła a inne systemy grzewcze

Pompy ciepła należą do nowoczesnych systemów grzewczych. Ich działanie jest podobne do domowych chłodziarek. Z tą różnicą, że korzystają one z odnawialnych źródeł energii. A jak wypadają pompy ciepła na tle innych systemów grzewczych?

Głównym zadaniem pomp ciepła jest odbiór ciepła z dolnego źródła o niskiej temperaturze i przekazywaniu tego ciepła do górnego źródła o wysokiej temperaturze. Górnym źródłem jest instalacja c.o. lub c.w.u. Natomiast do niskotemperaturowych źródeł ciepła zalicza się powietrze, wodę oraz grunt.

Najważniejszym elementem pompy ciepła jest sprężarka elektryczna. Umożliwia ona przekazywanie ciepła, które później wykorzystywane jest do ogrzewania domu.

Jeżeli chcemy porównać pompę ciepła do innych systemów grzewczych, to przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na następujące elementy:

 • nakłady inwestycyjne,
 • koszty eksploatacji,
 • czas wykonania systemu,
 • żywotność,
 • komfort użytkowania,
 • bezpieczeństwo,
 • wpływ systemu na środowisko naturalne.

Jeżeli chodzi o średnie koszty inwestycji pomp ciepła oraz innych systemów grzewczych, to sytuacja wygląda następująco:

 • pompa ciepła – 45 tysięcy,
 • kocioł węglowy – 20 tysięcy,
 • kocioł na ekogroszek – 18 tysięcy,
 • kocioł gazowy – 22 tysiące.

Można zauważyć, że pompa ciepła jest tutaj najdroższym rozwiązaniem. Musimy jednak zwrócić uwagę na koszty eksploatacji, które w przypadku tego nowoczesnego systemu grzewczego są praktycznie minimalne. Inwestycja szybko się zwróci. Zwróćmy tu uwagę na koszty eksploatacji wymienionych wyżej systemów (średnie ceny brutto za 1 kWh ciepła):

 • pompa ciepła – 0,12 zł,
 • kocioł węglowy – 0,14 zł,
 • kocioł na ekogroszek – 0,15 zł,
 • kocioł gazowy – 0,42 zł.

Wynika z tego, że najtańszym systemem grzewczym pod względem eksploatacji jest pompa ciepła. Zasługą tego jest przede wszystkim jej wysoka sprawność. W związku z tym łatwo zdać sobie sprawę z tego, że koszty inwestycyjne nie przesądzają o opłacalności inwestycji. Najważniejsza jest tutaj późniejsza eksploatacja. W przypadku pompy ciepła zwrot nakładów inwestycyjnych następuje znacznie szybciej niż w przypadku innych systemów grzewczych.


Zobacz więcej:

Pompa Ciepła – Budowa i Remont

Pompa Ciepła – Budowa i Remont

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się nowoczesne, ekologiczne systemy grzewcze, takie jak pompa ciepła. Coraz więcej osób chce je mieć w swoich domach. Decydują się na nie przede wszystkim osoby będące na etapie budowy domy. Pompy ciepła świetnie sprawdzają się w nowoczesnych, szczelnych domach

Zobacz: remont.biz.pl/category/pompa-ciepla/

Zobacz naszą ofertę pomp ciepła

Pompy Ciepła – Remont

Pompy Ciepła – Remont

Pompy ciepła zyskują coraz większa popularność wśród klientów chcących zmniejszyć koszty ogrzewania domu, jak i wody użytkowej.

Zobacz: remont.biz.pl/sklep/763-pompy-ciepla

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx