Praca maszyny budowlanej w sezonie letnim. Czy wysoka temperatura ma wpływ na podzespoły koparki
Praca maszyny budowlanej w sezonie letnim. Czy wysoka temperatura ma wpływ na podzespoły koparki?
28 lipca 2021
Na jaki typ odkurzacza warto się zdecydować
Na jaki typ odkurzacza warto się zdecydować?
3 sierpnia 2021

Co to są płytki rektyfikowane ?

Planując remont naszego mieszkania bądź wykończenie nowo budowanego domu jednym z najważniejszych pomieszczeń które przyjdzie nam wyremontować lub urządzić będzie łazienka oraz kuchnia. Planując zakup płytek ceramicznych na podłogę czy też ścianę na pewno spotkamy się z definicją iż płytkirektyfikowane. Sprawdźmy więc czym są płytki rektyfikowane oraz dlaczego to właśnie na nie powinniśmy się zdecydować.

płytki, łazienka

Czym są płytki rektyfikowane ?

Podstawową różnicą w stosunku do zwykłych płytek jest to iż płytka rektyfikowana została poddana dodatkowej obróbce mechanicznej dzięki czemu uzyskują regularne brzegi oraz posiadają w danej partii produkcyjnej niemal identyczne rozmiary ( tolerancja do kliku dziesiątych części milimetra ), dodatkowo taka płytka posiadać będzie kąty równe 90 stopniom.

Na czym dokładnie polega rektyfikacja płytek ?

Na ostatnim procesie produkcji płytki ceramicznej czyli już po naniesieniu wzoru jej wypaleniu i ostudzeniu płytka taka poddawana jest mechanicznej obróbce krawędzi poprzez szlifowanie. Warto nadmienić iż nowoczesne maszyny wykorzystywane w procesie rektyfikacji pozwalają zmniejsz różnice wymiarowe w grubości czy wielkości danej płytki do 0,2 mm.

Jak układa się płytki rektyfikowane?

Dzięki tak dokładnym wymiarom płytki rektyfikowane można układać na bardzo małą fugę ( 1,5 mm lub 2 mm ) co ma kolosalne znaczenie jeżeli nasza podłoga ma zostać ułożona w tzw. systemie bez fugi. Należy jednak pamiętać o tym iż bezfugowe układanie płytek należy jednak powierzyć doświadczonemu wykonawcy który dysponując odpowiednimi narzędziami będzie wstanie ułożyć naszą podłogę w sposób bezfugowy ale jednocześnie ( co jest szczególnie ważne jeżeli posiadamy ogrzewanie podłogowe ) zachowując wymagane dylatacje które będą w stanie skompensować naprężenia powstające podczas nagrzewania i studzenia naszej podłogi jeżeli posiadamy tzw. podłogówkę.

Co to są płytki rektyfikowane ?

Planując remont naszego mieszkania bądź wykończenie nowo budowanego domu jednym z najważniejszych pomieszczeń które przyjdzie nam wyremontować lub urządzić będzie łazienka oraz kuchnia. Planując zakup płytek ceramicznych na podłogę czy też ścianę na pewno spotkamy się z definicją iż płytki są rektyfikowane. Sprawdźmy więc czym są płytki rektyfikowane oraz dlaczego to właśnie na nie powinniśmy się zdecydować.

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dodi
Dodi
2 lat temu

Czy po przecięciu takiej płytki szlifujecie jakoś dodatkowo ranty ?

Sawa
Sawa
2 lat temu
Reply to  Dodi

Tak, padami polerskimi

Jan
Jan
2 lat temu
Reply to  Sawa

Gdzie kupujesz takie pady do szlifowania płytek ?

Zibi
Zibi
2 lat temu
Reply to  Jan

Gdzie te pady można kupić ?

Waldek
Waldek
2 lat temu
Reply to  Zibi

Na allegro są

Zdzisek
Zdzisek
2 lat temu

Jaką najmniejszą fugę można dać przy tych płytkach ?

Iza
Iza
2 lat temu

Czy płytki za 29 zł ( Castorama ) będą rektyfikowane ?

7
0
Podziel się swoją opiniąx