Dom drewniany, murowany, czy szkieletowy - Który z nich wybrać
Dom drewniany, murowany, czy szkieletowy? Który z nich wybrać?
15 sierpnia 2022
Ile kosztuje wykończenie domu - Sprawdź przykładowe wyliczenia
Ile kosztuje wykończenie domu? Sprawdź przykładowe wyliczenia!
24 sierpnia 2022
Pokaż wszystkie
Prace w ogrodzie jesienią - jak je rozplanować

Prace w ogrodzie jesienią - jak je rozplanować

Prace w ogrodzie jesienią - jak je rozplanować?

Jesień jest najintensywniejszym okresem w roku, jeżeli chodzi o prace ogrodowe. Trzeba pilnować terminów, zabezpieczyć rośliny przed zimą, a także zadbać o to, aby ogród wiosną wyglądał nadal atrakcyjnie.

Prace w ogrodzie jesienią - jak je rozplanować

Kalendarz prac ogrodniczych - jakie prace koniecznie musisz wykonać?

Jesienią w ogrodzie pracy jest naprawdę bardzo dużo. Przede wszystkim, jeżeli chcesz cieszyć się pięknym trawnikiem na wiosnę, musisz założyć go właśnie w miesiącach jesiennych. Jest to także bardzo dobry czas na zakładanie wrzosowisk, sadów oraz skalniaków.

Jeżeli planujesz zasadzić rośliny z bryłą korzeniową, musisz wyrobić się w terminie od września do połowy listopada. W przypadku roślin z odkrytymi korzeniami idealnym czasem będzie cały październik oraz pierwsze dni listopada. We wrześniu możesz posadzić rośliny cebulowe m.in. narcyzy, przebiśniegi, krokusy czy hiacynty.

Jesienią warto zdecydować się także na użyźnianie gleby. Możesz bez większych problemów zmienić zasobowość gleby lub jej odczyn. Warto najpierw pobrać próbki gleby, aby działać przy użyciu odpowiednio dobranych środków. Znajdziesz je w ofercie sklepdlaogrodu.pl

Opryski drzew owocowych.

Jesienią należy wykonać opryski krzewów owocowych moczniakiem. Najlepszym czasem na to jest druga połowa listopada. Należy wybrać moment po pierwszych przymrozkach, ale jeszcze przed zrzuceniem przez drzewa owocowe liści. Opryskiwać trzeba przede wszystkim jabłonie, grusze, brzoskwinie, wiśnie. Idealnie będzie nadawał się do tego roztwór o stężeniu 5%. Zadaniem mocznika jest przyspieszenie gnicia liści, a to zapobiegnie rozwojowi chorób grzybowych.

Jak zabezpieczyć drzewa owocowe na zimę?

Przed zimą musisz zabezpieczyć przede wszystkim młode krzewy owocowe, które zostały zasadzone jesienią. Mają one zbyt mało czasu, aby zaaklimatyzować się, dlatego potrzebują dodatkowego wsparcia. Newralgicznymi miejscami są przede wszystkim pień oraz miejsce okulizacji. Szczególnego zabezpieczenia potrzebują brzoskwinie, morele oraz czereśnie, ponieważ są najbardziej wrażliwe na przymrozki.

Jakie krzewy ozdobne należy przyciąć?

Przycinanie drzew jesienią należy zaplanować na ciepły, ale nie deszczowy dzień. Najlepiej zrobić to we wrześniu. Gałęzie będą miały czas na zdrewnienie, a także rany powstałe w wyniku cięcia zdążą się zagoić przed trudnym sezonem zimowym. Jeżeli cięcie zaplanujesz zbyt późno, gałęzi drzew nie uda się uratować przed przymrozkami.

Wrażliwe gatunki roślin nie powinny zostać przycinane jesienią. Należą do nich azalie ogrodowe, różaneczniki, wawrzynki wilczełyki. Nie wolno także przycinać forsycji, kaliny czy krzewuszki.

Jak zadbać o rośliny zimozielone jesienią?

Jesienią należy przede wszystkim wstrzymać się od nawożenia roślin zimozielonych. Nie należy w żaden sposób pobudzać ich do rozwoju, aby mogły przetrwać trudny okres zimowy. Przed zimą należy zabezpieczyć je przed zaleganiem śniegu na liściach i łodygach. Warto okryć je szczelnie pojemnikami lub obwiązać workami jutowymi.

Kalendarz ogrodniczy - dobrze zaplanowany w trosce o bezpieczeństwo roślin

Jesienią w ogrodzie masz do wykonania wiele prac, jedne bardziej wymagające zaangażowania, inne mniej. W przypadku krzewów iglastych większych prac zabezpieczających nie trzeba wykonywać, inaczej sprawa wygląda w przypadku krzewów ozdobnych, które są mało odporne na zmienne warunki atmosferyczne, a okres zimowy jest dla nich bardzo wymagający. Warto dokonać przeglądu roślin w swoim ogrodzie, a na pewno uda się wykonać zimowe zabezpieczenia potrafiące uchronić je przed wszelkimi zagrożeniami.

Google news -2

Prace w ogrodzie jesienią – jak je rozplanować?

Jesień jest najintensywniejszym okresem w roku, jeżeli chodzi o prace ogrodowe. Trzeba pilnować terminów, zabezpieczyć rośliny przed zimą, a także zadbać o to, aby ogród wiosną wyglądał nadal atrakcyjnie.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Staszek
Staszek
1 rok temu

Ja zawsze na jesień jak już opadną liście przycinam wszystkie drzewa owocowe

1
0
Podziel się swoją opiniąx