Wełna czy styropian na docieplenie i ocieplenie, który materiał wybrać
Wełna czy styropian na docieplenie i ocieplenie, który materiał wybrać?
11 grudnia 2020
Jakie narzędzia ręczne przydadzą się w czasie remontu
Jakie narzędzia ręczne przydadzą się w czasie remontu?
16 grudnia 2020

Przepisanie liczników po zakupie mieszkania

Przeprowadzka do nowego mieszkania wymaga podpisania umowy na prąd oraz przepisania licznika na aktualnego właściciela. Jest to niezbędne by móc korzystać w domu z energii elektrycznej. Czy załatwienie formalności jest skomplikowane? Na szczęście już nie. Powstało nawet specjalne internetowe narzędzie, które umożliwia przepisanie licznika w zaledwie 15 minut. Sprawdź, jak to działa!

Przepisanie liczników po zakupie mieszkania - licznik prąd

Przepisanie prądu – różne sposoby, jeden szczególny

Sprzedawcy prądu oferują najczęściej kilka metod, dzięki którym można dopełnić formalności przepisania umowy i przejęcia licznika. Jedną z nich jest dokonanie wymienionych rzeczy po udaniu się do salonu stacjonarnego i spotkaniu z konsultantem. Plusy? Możliwość uzyskania natychmiastowej odpowiedzi na pojawiające się pytania oraz skonsultowania się w kwestii wyboru oferty prądu. Minusy? Konieczność oczekiwania w kolejce lub umawiania się na wizytę w salonie sprzedawcy.

Są też sposoby na zdalne przepisanie licznika. W niektórych przypadkach można przesłać protokół zdawczo-odbiorczy drogą mailową do firmy energetycznej.

Dzięki temu unika się wychodzenia z domu w celu załatwienia sprawy, jednak cała procedura wcale nie musi trwać krócej, ponieważ i tak wymusza oczekiwanie na odpowiedź konsultanta. Przez internet można jednak przepisać licznik także za pośrednictwem dedykowanego portalu. To opcja pozbawiona wcześniej wymienionych wad, za to szybka, prosta i bardzo wygodna. Swój portal udostępnia już m.in. innogy Polskaserwis „Przejmij licznik” jest bardzo intuicyjny w obsłudze. Jak działa?

Jak wygląda przepisanie prądu na nowego właściciela?

Procedurę przejęcia licznika energii elektrycznej rozpoczyna wybór jednej z trzech ścieżek. Pierwsza skierowana jest do tych odbiorców energii, którzy kupili mieszkanie na rynku pierwotnym i chcą przejąć licznik od dewelopera. Druga jest przeznaczona dla właścicieli mieszkań kupionych na rynku wtórnym. Trzecia zaś dedykowana jest tym, którzy lokal odziedziczyli. W zależności od tego, którą z dróg się wybierze, nieco inne będą formalności związane z przepisaniem.

Większa część procedury przebiega jednak według podobnego trybu. Najpierw konieczne jest podanie informacji na temat zainstalowanego licznika prądu, następnie wpisanie danych osoby zdającej i przejmującej rozliczenia. W poszczególnych ścieżkach należy załączyć różne dokumenty. W przypadku przejęcia od poprzedniego właściciela będzie to protokół zdawczo-odbiorczy, przy przepisaniu po śmierci – akt poświadczenia dziedziczenia. Ostatnim elementem jest wybór oferty energii, która będzie stanowić o zapisach nowej umowy. Po podjęciu decyzji wystarczy zaakceptować zgłoszenie, a gotowe do wirtualnego podpisania dokumenty zostaną przesłane drogą mailową. Aby sfinalizować proces i przejąć licznik, podpisując jednocześnie nową umowę, trzeba jedynie kliknąć w link dostarczony przez sprzedawcę energii. I gotowe – kilka kroków, intuicyjny serwis i załatwienie sprawy nie zajmuje więcej niż kwadrans!

Wybór oferty energii – jaka jest najlepsza?

Cofnijmy się jednak do ostatniego kroku w procesie przejęcia licznika online. Wybór oferty prądu – czy to jest proste? Po pierwsze, portal dzięki zadaniu kilku precyzyjnych pytań jest w stanie pomóc wybrać najlepiej dopasowaną ofertę. Po drugie jednak warto wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę. Jest tych kwestii kilka.

Istotne, właściwie dla każdego odbiorcy, są oszczędności. Płaceniu mniejszych rachunków sprzyja odpowiedni dobór taryfy prądu do modelu korzystania z energii. Co to oznacza? Taryfy dzielą się na jednostrefowe i dwustrefowe. Jeśli odbiorca energii korzysta z prądu w ciągu dnia i tygodnia w miarę równomiernie, właściwym wyborem będzie raczej najprostsza opcja jednostrefowa.

oferta, wycena, prezentacja

Jeśli jednak np. zużywa energię elektryczną głównie nocą lub w weekendy, to warto, aby rozważył dedykowane takim okolicznościom taryfy dwustrefowe, w których dostępna jest niższa stawka za kilowatogodzinę w godzinach pozaszczytowych. Jeśli to właśnie w nich zużycie energii jest nasilone, to oszczędności mogą okazać się znaczne.

Oprócz taryfy, w kwestiach finansowych warto zwrócić uwagę również na wszelkie rabaty i upusty, czasami są one dostępne w ramach konkretnych ofert, a czasami np. w związku z wyborem e-faktury zamiast formy tradycyjnych, papierowych rozliczeń. Oferty prądu to dzisiaj dużo więcej niż tylko energia. Wielu sprzedawców dołącza do swoich propozycji również dodatkowe usługi. Dobrze jest zastanowić się np. czy przydatna nie okazałaby się pomoc fachowców, którzy w razie domowej awarii szybko rozwiążą problem z cieknącym kranem, zbitą szybą czy zepsutym zamkiem.

Przepisanie licznika online – załatw sprawę szybko i sprawnie

Możliwość przejęcia licznika i zawarcia nowej umowy na prąd całkowicie online to duże ułatwienie dla przeprowadzającej się osoby. Nie dość, że wygodne i intuicyjne, to jeszcze daje szansę na załatwienie formalności w zaledwie 15 minut. I to w dowolnym momencie, nawet w środku nocy. Warto z takich ułatwień korzystać, bo dzięki temu więcej czasu pozostaje na rzeczy, które sprawiają przyjemność. Takie jak np. urządzanie mieszkania!

Przepisanie liczników – licznika po zakupie mieszkania

Przeprowadzka do nowego mieszkania wymaga podpisania umowy na prąd oraz przepisania licznika na aktualnego właściciela. Jest to niezbędne by móc korzystać w domu z energii elektrycznej. Czy załatwienie formalności jest skomplikowane? Na szczęście już nie. Powstało nawet specjalne internetowe narzędzie, które umożliwia przepisanie licznika w zaledwie 15 minut. Sprawdź, jak to działa!

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Roman Kluska
Roman Kluska
3 lat temu

Ja przepisałem w stacjonarnym biurze taurona

Dodi
Dodi
2 lat temu
Reply to  Roman Kluska

Można to było zrobić online 🙂

Romuś
Romuś
3 lat temu

My przepisaliśmy liczniki zdalnie przez internet

Wesoły Romek
Wesoły Romek
2 lat temu

Jak się ma konto na platformie Taurona to można tam przenieść licznik

Lukasz
Lukasz
2 lat temu
Reply to  Wesoły Romek

Tak

5
0
Podziel się swoją opiniąx