Telewizor i szafka - dobrana para - K4
Telewizor i szafka – dobrana para
25 czerwca 2020
VASCO ONI – grzejnik dekoracyjny - K1
VASCO ONI – idealnie płaski grzejnik dekoracyjny
30 czerwca 2020
Pokaż wszystkie
Czym charakteryzują się blaty bukowe i dlaczego warto je wybrać - K3

Czym charakteryzują się blaty bukowe i dlaczego warto je wybrać - K3

Czym charakteryzują się blaty bukowe i dlaczego warto je wybrać?

Drewno to wszechstronny materiał stosowany powszechnie zarówno w budownictwie, jak i meblarstwie. Naturalny surowiec jest atrakcyjny wizualnie, przyjemny w dotyku i łatwy w obróbce – to zalety, z których warto skorzystać w aranżacji swojego domu bądź biura. Sprawdź, czym wyróżnia się stylowy blat z drewna bukowego!

Czym charakteryzują się blaty bukowe i dlaczego warto je wybrać - K1

Drewno krajowe o egzotycznej urodzie

Drewno z buku już na pierwszy rzut oka wyróżnia się charakterystycznym odcieniem o żółtawym zabarwieniu. Ciepły kolor jasnego brązu kojarzy się ze słonecznym latem i w połączeniu z łagodnie przebiegającym rysunkiem słojów daje wrażenie spokoju oraz harmonii.

Niezwykła uroda drewna bukowego zdecydowanie odznacza się na tle innych gatunków krajowych, których zabarwienie można ocenić jako znacznie jaśniejsze i chłodne. W tym względzie blat bukowy może z powodzeniem imitować drewno egzotyczne w aranżacjach klasycznych, nowoczesnych, kolonialnych czy industrialnych – w podobnej palecie odcieni występuje np. niezwykle popularny teak.

Właściwości drewna bukowego

Pod względem właściwości technicznych buk zestawia się często z dębem oraz jesionem. Tego typu drewno krajowe jest najchętniej wykorzystywane w stolarce ze względu na dosyć dużą twardość i stabilność, a także możliwość stosunkowo łatwej obróbki.

Podobnie jak inne rodzime gatunki surowca, buk wymaga systematycznej impregnacji, której częstotliwość zależna jest od tempa eksploatacji. W przypadku blatów kuchennych prace konserwacyjne powinny być przeprowadzane przynajmniej raz roku, z kolei meble biurowe zwykle wymagają odświeżenia co kilka lat.

Do czego wykorzystasz blat bukowy?

Czym charakteryzują się blaty bukowe i dlaczego warto je wybrać - K2

Blat z drewna bukowego to wszechstronny materiał, który możesz wykorzystać na wiele sposobów. Do najbardziej oczywistych opcji należy konstrukcja i renowacja mebli, takich jak zabudowa kuchenna, biurka czy stoły. Przy pomocy blatu możesz także wykończyć inne powierzchnie – np. barowy kontuar lub ladę w recepcji hotelu. Pamiętaj przy tym, aby dobrać wariant o odpowiedniej wielkości – gładka i jednolita płyta wygląda znacznie lepiej niż połączone ze sobą mniejsze fragmenty, co jest bardzo istotne zwłaszcza w reprezentacyjnych pomieszczeniach.

Blat bukowy to także doskonały element do dalszej obróbki. Możesz wyciąć z niego półki i zmontować się z regałem lub podpórkami. Grubsze modele doskonale sprawdzą się także jako wewnętrzne parapety oraz trepy na schodkach – w ten sposób wprowadzisz do domu jeszcze więcej przytulnych akcentów. Takie rozwiązanie jest odpowiednie zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji. Drewno jest idealnym dodatkiem do stylu rustykalnego, skandynawskiego, kolonialnego, a nawet industrialnego.

eżeli chcesz wykorzystać blaty do renowacji mebli, wykończenia mieszkania lub utworzenia własnej konstrukcji, postaw na produkty ze starannie wyselekcjonowanego drewna o certyfikowanym pochodzeniu. Doskonałej jakości blaty z bukowego drewna znajdziesz np. tutaj: https://dlh.pl/blaty-drewniane/blaty-drewniane-krajowe/buk.html.

Czym charakteryzują się blaty bukowe i dlaczego warto je wybrać?

Drewno to wszechstronny materiał stosowany powszechnie zarówno w budownictwie, jak i meblarstwie. Naturalny surowiec jest atrakcyjny wizualnie, przyjemny w dotyku i łatwy w obróbce – to zalety, z których warto skorzystać w aranżacji swojego domu bądź biura. Sprawdź, czym wyróżnia się stylowy blat z drewna bukowego!

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Aga
Aga
3 lat temu

Jaki jest koszt za jeden metr bieżący takiego blatu ?

1
0
Podziel się swoją opiniąx