Kredyt hipoteczny – czy warto ?
Kredyt hipoteczny – czy warto ?
6 lutego 2016
Jak zbudowany jest kolektor słoneczny ?
Jak zbudowany jest kolektor słoneczny ?
11 lutego 2016
Pokaż wszystkie
Ogrzewanie energooszczędne dzięki kotłom kondensacyjnym

Ogrzewanie energooszczędne dzięki kotłom kondensacyjnym

Ogrzewanie energooszczędne dzięki kotłom kondensacyjnym

Kotły kondensacyjne to energooszczędna alternatywa dla tradycyjnych urządzeń grzewczych na gaz i olej. Możemy dzięki takiemu systemowi grzewczemu zdecydowanie zaoszczędzić. Poza tym, możemy przyczynić się do zachowanie zdrowego środowiska naturalnego. Dzięki temu, możliwe jest uzyskanie wysokich korzyści zarówno dla swojego portfela jak i dla środowiska.

Coraz więcej osób decyduje się na nowoczesne urządzenia grzewcze. Powodem takiego podejścia są stale rosnące ceny paliw, a także zwiększona świadomość troski o środowisko naturalne. Tradycyjne instalacje centralnego ogrzewania odchodzą w takiej sytuacji do lamusa. Oczywiście, nie każdy może pozwolić sobie na taką alternatywną formę ogrzewania domu. Przyczyny są różne. Mogą nimi być uwarunkowania działki, na której znajduje się dom, a także kwestie finansowe. Taka inwestycja, choć w późniejszym czasie oszczędna, początkowo może nas sporo wynieść. Jednak, nawet z takimi sytuacjami można sobie poradzić. W końcu nikomu nie należy odbierać szansy na oszczędzanie na ogrzewaniu. Jeśli mamy problemy z działką, możemy zdecydować się na kotły wykorzystujące technikę kondensacji. Pomimo tego, że zapłacimy za nie nieco więcej niż za konwencjonalne kotły, w przyszłości będziemy mogli oszczędzać znacznie więcej energii. Zdecydowanie nieco wyższy koszt zakupu urządzenia rekompensują więc mniejsze rachunki za ogrzewanie. Inwestycja dzięki temu bardzo szybko się zwróci.



Kocioł idealny dla oszczędzających

Kotły kondensacyjne mają to do siebie, że do wytwarzania takiej samej ilości ciepła, zużywają mniej paliwa niż kotły konwencjonalne. Dlatego, również w tym zakresie zobaczymy wiele oszczędności. W tradycyjnych urządzeniach grzewczych powstająca w wyniku spalania paliwa para wodna ulatuje wraz ze spalinami do komina. Kotły kondensacyjne wychładzają spaliny i skraplają zawartą w nich parę. Pozwala to na odbieranie od niej ciepła, które przekazywane jest wodzie kotłowej. Jest to proces, który nosi nazwę kondensacji pary wodnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, kotły kondensacyjne mogą odznaczać się wyższą sprawnością, która dochodzi nawet do 111%. Mają prawie 17% przewagi nad konwencjonalnymi kotłami.

Jeśli chodzi o samo pojęcie sprawności kotła, to odnosi się ono do stosunku ilości ciepła przekazanego ogrzanej wodzie do ilości energii chemicznej zawartej w paliwie. Największą sprawność wśród kotłów kondensacyjnych posiadają te, które zasilane są gazem ziemnym. Odznaczają się one sprawnością na poziomie 111%. Następnie, również bardzo sprawne są kotły na gaz płynny, które posiadają sprawność na poziomie 109%. Najmniej ciepła uzyskamy korzystając z kotłów zasilanych olejem. To, czy dany kocioł będzie bardzo sprawny zależy od ilości wodoru zawartego w danym paliwie – im jest go więcej, tym więcej powstaje pary wodnej.

W przypadku gazu ziemnego, wykorzystywanych jest 11% wodoru, a w oleju jedynie 6%. Dlatego z prostej kalkulacji wychodzi, że to właśnie kotły kondensacyjne gazowe są znacznie lepsze od tych olejowych. Oczywiście, należy zaznaczyć, że w praktyce sprawność kotłów kondensacyjnych jest jednak nieco mniejsza  – zwykle o 3-5% w stosunku do tej podawanej przez producentów. Wynika to z trudnych do wyeliminowania strat ciepła. Pomimo tego, i tak kotły kondensacyjne są dużo lepsze niż konwencjonalne. Zapewniają znacznie mniejsze zużycie paliwa. Warto również dodać, że jeśli porównamy opłaty za ogrzewanie w sezonie grzewczym, gdy korzystaliśmy z konwencjonalnego kotła do momentu, gdy będziemy korzystali z kotła kondensacyjnego, to wyjdzie nam, że oszczędzamy nawet 20%. W zależności od wielkości domu i rodzaju paliwa można więc zaoszczędzić nawet 1000 zł rocznie. Oczywiści, należy pamiętać, że im dom ma większą powierzchnię użytkową, tym więcej paliwa potrzeba do jego ogrzania. Jednak i w tej sytuacji otrzymujemy znacznie wyższe oszczędności.

673_z_aranzacja_genusPremium_evo_web

 

Non stop ciepło

Warto podkreślić, że kotły pracują z pełną mocą jedynie kilka-kilkanaście dni w roku. Oznacza to, że pracują one jedynie wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest naprawdę niska.

Ich średnie roczne obciążenie wynosi więc około 30%. Jeśli tradycyjne kotły są mniej obciążane, oznacza to jednoznacznie, że ich sprawność sprawa. Dzieje się tak, ponieważ takie urządzenia najlepiej pracują, gdy mają dostęp do pełnej mocy. Jednak, w takiej sytuacji dochodzi również do większego zużycia paliwa, a co za tym idzie do większych kosztów ogrzewania domu. W kotłach kondensacyjnych nie ma takiego problemu. Ich sprawność wzrasta ze spadkiem obciążenia. Uzyskamy tutaj wysoką sprawność przez większość roku. Uzyskujemy również korzyści w przypadku ogrzewania wody użytkowej korzyści są wyraźne. Nie ma znaczenia czy zdecydujemy się na kocioł kondensacyjny jedno-, czy dwufunkcyjny. Nawet latem będzie on pracował na potrzeby przygotowywania c.w.u. z dużo mniejszym obciążeniem niż zimą, a więc o wiele efektywniej.



Korzyści ekonomiczne z instalacji kotła kondensacyjnego

Proces kondensacji pary wodnej, pozwala na wygenerowanie przez kocioł odpowiedniej ilości ciepła. Jest to wszystko możliwe dzięki wychłodzeniu spalin do odpowiednio niskiej temperatury – nieprzekraczającej 57°C. Należy więc zaplanować instalację nieco inaczej niż w przypadku zwykłego kotła. Przy typowej temperaturze wody grzewczej (75/60°C) kocioł kondensacyjny będzie pracował przez większą część roku ze sprawnością wyższą niż 100%, lecz w czasie największego mrozu nie będzie zachodziła w nim kondensacja. Aby jednak uzyskać również wysoką sprawność w obrębie ogrzewania, należy zadbać o to, aby instalacja z grzejnikami powinna być zaprojektowana na niższą temperaturę grzewczą – np. 55/45°C. Jednak, do tego potrzebne są grzejniki o większej powierzchni, co jednocześnie podniosłoby koszt całej inwestycji. Warto więc zastanowić się nad instalacją ogrzewania podłogowego do takiego właśnie systemu. Dzięki temu, czynnik grzewczy ma zawsze temperaturę punktu rosy. Dodatkowo, wodne ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć temperaturę powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu średnio o 2°C, co przekłada się na oszczędności energii rzędu 12%. Można również zastosować ogrzewanie mieszane. Instaluje się wtedy grzejniki oraz ogrzewanie podłogowe. Dzięki temu, możliwe jest zmieszanie części wody z ogrzewania podłogowego z instalacją grzejnikową. Dzięki temu, do kotła dostaje się woda o obniżonej temperaturze, co wpływa na proces kondensacji.

Ariston_30072012

 

W zgodzie ze środowiskiem

Jeśli chcemy faktycznie zadbać o środowisko, powinniśmy wybrać kotły kondensacyjne, które zasilane są gazem. Oczywiście ogrzewanie domu gazem nie jest obojętne dla środowiska. W wyniku korzystania z takiego ogrzewania również generowane są spaliny, ale są one stosunkowo czystsze niż w przypadku korzystania z tradycyjnych paliw takich jak węgiel czy drewno. Dzięki wymianie kotła węglowego na gazowy kondensacyjny, będziemy mogli zmniejszyć produkcję CO2 nawet o 40%. Jeżeli dom o powierzchni około 200 m² będziemy ogrzewać urządzeniem kondensacyjnym, w ciągu roku do atmosfery zostanie odprowadzone 3-4 tony CO2 mniej niż przy opalaniu węglem. Oprócz tego nie powstanie 1,5 t popiołu, blisko 100 kg pyłów i 200 kg związków siarki. Emisja związków azotu zredukowana będzie średnio o 30 kg i spadnie do poziomu niecałych 2 kg na rok.

Bezpieczeństwo i oszczędność

W przypadku tradycyjnych kotłów mamy do czynienia z otwartą komorą spalania. Do wykonania tego procesu jest powietrze, które dostarczane jest do pomieszczenia. W każdym kotle zamontowany jest specjalny system, który pomaga w jego zasysaniu. Aby jednak wszystko poszło zgodnie z planem, świeże powietrze musi zostać ogrzane, co prowadzi do powstania dodatkowych kosztów. Jednak, w przypadku kotłów kondensacyjnych tego problemu nie mamy. Straty ciepła eliminuje zamknięta komora spalania. Powietrze do spalania paliwa pobierane jest z zewnątrz i trafia bezpośrednio do urządzenia grzewczego. Nie dochodzi w takiej sytuacji do wychładzania pomieszczenia. Dzięki temu, że proces spalania paliwa jest odizolowany, korzystanie z takiego urządzenia jest znacznie bardziej bezpieczne. Nie ma w takiej sytuacji ryzyka, że spaliny przedostaną się do pomieszczenia. 

Kotły kondensacyjne

 

Kocioł dostosowany do potrzeb

Kocioł powinien zostać dopasowany do zapotrzebowania zarówno na ciepło jak i na wodę w danym domu. Musi on posiadać odpowiednią moc, aby z tymi zadaniami sobie odpowiednio poradzić. Szczególnie gdy ma jeszcze ogrzewać wodę. Moc kotła musi być wtedy wysoka. Nie należy jednak w tym aspekcie również przesadzać. Gdy zapotrzebowanie na ciepło domu jest niewielkie, zbyt duża moc może być przyczyną nieekonomicznej pracy urządzenia i szybszego zużywania się jego podzespołów. Wybierając kocioł do domu energooszczędnego, powinniśmy zdecydować się przede wszystkim na urządzenia, które zostały skonstruowane z myślą o budynkach charakteryzujących się niskim zapotrzebowaniem na energię. Przyjmuje się, że zapotrzebowanie na ciepło niezaizolowanego termicznie domu o powierzchni około 150 m² zbudowanego w latach 80. lub 90. wynosi 100-150 W/m². Do takiego domu potrzeby będzie wiec kocioł mocy około 19 kW. Dom o tej samej powierzchni wzniesiony w tych samych latach, lecz ocieplony, potrzebuje 80-100 W/m², moc kotła powinna zatem wynosić około 14 kW. Z kolei nowy, dobrze zaizolowany budynek będzie potrzebował 50-80 W/m², dla niego wystarczające będzie więc urządzenie o mocy około 10 kW. Dostępne na rynku kotły mają moc przynajmniej 12-15 kW, więc nie ma większego problemu z dobraniem odpowiedniego urządzenia. Oczywiście, podane wyżej wskaźniki są jedynie przypuszczalnymi kryteriami, ale nie należy traktować ich jak wyroczni. Przede wszystkim dlatego, że nie uwzględniają wielkości ogrzewanych powierzchni, zastosowania nietypowych przekształceń, a także tego, że pomieszczenia o takich samych rozmiarach mogą mieć różne zapotrzebowanie na ciepło. Warto pozostawić precyzyjny dobór kotła projektantowi instalacji grzewczej, który zna się na rzeczy i poleci nam najlepsze rozwiązanie.

Ilość potrzeb zależna od wielkości kotła

Jeśli jesteśmy w posiadaniu niewielkiego domu, którego powierzchnia nie przekracza 150 m2 i na takiej powierzchni mieszkają 2-3 osoby, powinniśmy się zdecydować na wiszący kocioł dwufunkcyjny. Taki kocioł sprawdzi się w miejscach, gdzie jest niewielkie zapotrzebowanie na c.w.u., a także punkty poboru wody zlokalizowane blisko siebie. Nie jest tutaj wymagane zainstalowanie zasobnika, w którym gromadziłaby się woda na później. Wystarczy nam kocioł ogrzewający wodę dopiero po odkręceniu kranu. Nie należy jednak sugerować się wielkością domu i wybierać również niewielką moc kotła. Aby woda zdążyła się nagrzać do temperatury 40°C, gdy przepływa przez kocioł, jego moc powinna być stosunkowo duża. Nawet jeśli do ogrzania pomieszczeń wystarczy 10 kW, to jeżeli kocioł ma również przygotowywać ciepłą wodę, jego moc powinna wynosić 15-20 kW.



Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ignacy
Ignacy
8 lat temu

Polecam tego bloga

jolka66
jolka66
8 lat temu

Super artykuł

ewelina
ewelina
8 lat temu

Bardzo fajny wpis, czytałem z zapartym tchem.

3
0
Podziel się swoją opiniąx