Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które do ogrzewania budynku wykorzystuje energię cieplną z otoczenia, czyli z ziemi, powietrza lub wody. W zależności od tego z jakiego rodzaju pokładów energia będzie pozyskiwana, pompa ciepła będzie się różniła technologią, ceną i sposobem montażu. Jest skonstruowana w taki sposób, że może zapewnić nie tylko ogrzewanie całego budynku, ale również ogrzać wodę oraz służyć jako klimatyzacja. Przyjrzyjmy się jak działają pompy ciepła, ile kosztują i jaką pompę ciepła wybrać?
Jak działają pompy ciepła?
27 lutego 2021
Czym się różnią płyty PUR od PIR
Czym się różnią płyty PUR od PIR ?
3 marca 2021
Pokaż wszystkie
Kocioł retortowy - zasada działania oraz zalety paleniska tego typu

Kocioł retortowy - zasada działania oraz zalety paleniska tego typu

Kocioł retortowy - zasada działania oraz zalety paleniska tego typu.

Obecnie produkowane urządzenia grzewcze charakteryzują się bardzo wysoką sprawnością oraz relatywnie niską emisją zanieczyszczeń czego odzwierciedleniem jest cała gamma kotłów 5 klasy. Na chwilę obecną praktycznie wszystkie piece wyposażone w automatyczny podajnik czyli tzw. kotły retortowe wyczerpują definicję urządzeń ekologicznych piątej klasy.

Kocioł retortowy - zasada działania oraz zalety paleniska tego typu

Palnik retortowy - zasada działania

Kocioł retortowy standardowo wyposażony jest w zasobnik z paliwem oraz sterowany elektronicznie podajnik ślimakowy napędzany motoreduktorem. Paliwo w tym przypadku np. ekogroszek grawitacyjnie opada na sam dół zasobnika gdzie za pomocą przekładni ślimakowej transportowane jest do paleniska. Najważniejszą zaletą kotłów retortowych jest fakt iż paliwo ( np. ekogroszek ) jest dostarczane od spodu a sam proces spalania zachodzi w górnej warstwie paleniska, dzięki temu rozwiązaniu spalone zostaje praktycznie całe paliwo a niewielkie ilości popiołu opadają do popielnika.

W momencie osiągnięcia zadanej temperatury przez termostat kotły te niejako przechodzą w stan uśpienia podtrzymując równocześnie sam proces spalania. Dzieję się to poprzez chwilowe wyłączenie samego podajnika oraz wentylatorów nadmuchowych które dostarczają powietrze potrzebne w procesie spalania. Dla podtrzymania temperatury i aby paliwo nie wygasło co jakiś czas podawane są kolejne nieduże porcje paliwa i włącza się chwilowo wentylator. Przy większym spadku temperatury piec powraca do podstawowego trybu pracy a po osiągnięciu zadanej temperatury proces zostaje powtórzony. Taka zasada działania pozwala na jednym zasypie zasobnika pracować nawet kilka dni bez konieczności pilnowania paleniska.

Zalety kotłów retortowych

- czystość spalania ponieważ wszystkie uwolnione w procesie spalania gazy muszą przepłynąć przez żar dzięki czemu są praktycznie całe spalane

- oszczędności – największe straty energii powstają podczas rozpalania paleniska gdyż paliwo spala się optymalnie w wysokiej temperaturze tj. powyżej 1000 stopni Celsjusza. Kotły retortowe podczytując proces spalania są wstanie dopalać węgiel w optymalnej temperaturze.

- wygoda - dzięki wbudowanym zasobnikom na ekogroszek nie musimy kilka razy dziennie dokładać do pieca.

Cena kotła retortowego

Ceny kotłów wahają się od kwoty 5000 zł do nawet 10000 zł, jest to co prawda wyższa niż tradycyjnego kotła zasypowego, jednak poprzez niższy koszt eksploatacji na przestrzeni kilku lub kilkunastu lat różnice w cenie zakupu się zerują aby później generować prawdziwe oszczędności na ogrzewaniu i przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.
Czy kocioł zgazowujący drewno to dobra inwestycja dla domu

Czy kocioł zgazowujący drewno to dobra inwestycja dla domu?

Obecnie na rynku, można znaleźć mnóstwo źródeł ciepła, jednakże nie wszystkie z nich są tak idealne, jak może się wydawać. Większość z nich nie sprawdza się tak, jak powinni, dlatego też nie są dobrą inwestycją dla każdego budynku. Ostatnio bardzo dużo mówi się o nowoczesnym piecu zgazowującym drewno, który charakteryzuje się przede wszystkim niezawodnością.
Czytaj dalej

Kocioł retortowy – kocioł z podajnikiem na węgiel ekogroszek – zasada działania oraz zalety paleniska tego typu.

Obecnie produkowane urządzenia grzewcze charakteryzują się bardzo wysoką sprawnością oraz relatywnie niską emisją zanieczyszczeń czego odzwierciedleniem jest cała gamma kotłów 5 klasy. Na chwilę obecną praktycznie wszystkie piece wyposażone w automatyczny podajnik czyli tzw. kotły retortowe wyczerpują definicję urządzeń ekologicznych piątej klasy.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz
Janusz
3 lat temu

Mam taki kocioł w domu, dokładam do „pieca” raz na lub trzy dni

Zuzia
Zuzia
3 lat temu

Mamy taki kocioł na pellet, nie zamienilibyśmy na żaden inny

Bogumiła
Bogumiła
3 lat temu
Reply to  Zuzia

Również mamy taki, kalkulowaliśmy również pompę ciepła ale kocioł na pellet wyszedł 4 razy taniej

Iga
Iga
3 lat temu

Gdzie kupujecie ekogroszek ?

Janusz
Janusz
3 lat temu
Reply to  Iga

Ja kupiłem dość tanio na olx

Amanda
Amanda
3 lat temu
Reply to  Iga

Sprawdź na allegro, nam tam udało się ostatnio w dobrej cenie

Bogumiła
Bogumiła
3 lat temu

Kocioł marzenie jak ktoś chce tanio ogrzewać dom, rozpalasz i zapominasz że masz kotłownie w domu

Zysia
Zysia
3 lat temu
Reply to  Bogumiła

Jakiego producenta masz kocioł ?

Marek
Marek
3 lat temu

Najlepszy ekogroszek na jaki trafiłem to Kolombus. Kocioł na ekogroszek używam od 5 lat i nigdy jeszcze nie miałem takiego komfortu z palenia

Bogumiła
Bogumiła
3 lat temu
Reply to  Marek

Potwierdzam my palimy tym ekogroszkiem 2 sezon i jak do tej pory nie mieliśmy lepszego materiału opałowego

10
0
Podziel się swoją opiniąx