koszt wykonania podłogi z żywicy - A1
Koszt wykonania podłogi z żywicy
2 czerwca 2018
Koszt przygotowania ciepłej wody użytkowej
4 czerwca 2018
Pokaż wszystkie
Klimatyzacja w domu: jak wybrać klimatyzator, ile kosztuje domowa klimatyzacja ?

Klimatyzacja w domu: jak wybrać klimatyzator, ile kosztuje domowa klimatyzacja ?

Klimatyzacja w domu: jak wybrać klimatyzator, ile kosztuje domowa klimatyzacja ?

Klimatyzacja w domu: jak wybrać klimatyzator, ile kosztuje domowa klimatyzacja? Jeżeli jesteś na etapie podejmowania decyzji o wprowadzeniu tego systemu do domu, przeczytaj ten wpis.

Jeszcze do niedawna klimatyzacja była zarezerwowana dla dużych obiektów przemysłowych, biurowców, jak i centrów handlowych. Prywatni inwestorzy nie decydowali się na jej wprowadzenie do domów, ponieważ system był stosunkowo kosztowny. Jednak w ostatnich latach ceny montażu klimatyzacji, jak i zakupu samych urządzeń mocno poszły w dół i stały się dużo bardziej dostępne dla szerszej grupy osób.

Obecnie działające systemy nie tylko chłodzą pomieszczenia, ale także usuwają z powietrza wilgoć i pozwalają na skuteczne ogrzewanie, dzięki temu wprowadzają korzystny mikroklimat do wszystkich pomieszczeń w domu.

Dobór klimatyzatora ze względu na jego moc

Najważniejszym parametrem każdego klimatyzatora jest jego moc chłodzenia. Aby ją obliczyć, należy wykonać prosty pomiar emisji ciepła z urządzeń elektrycznych i ze ścian, a także należy wykonać pomiary nasłonecznienia. Pozwoli to na skuteczne obliczenie mocy chłodzenia dostosowanej do potrzeb danego budynku.

Każdy dom prywatny wymaga 0,1 kW energii na metr kwadratowy, z prostej arytmetyki wynika, że dysponując pomieszczeniem mającym 25 m2, trzeba będzie zamontować klimatyzator o mocy 2,5 kW. Dzięki temu uda się skutecznie schłodzić pomieszczenie, a także utrzymać w nim optymalną temperaturę podczas największych upałów.

Koszt klimatyzacji w domu

Na rynku dostępne są urządzenia w zróżnicowanych cenach, można nabyć klimatyzator już za 1000 zł. Nie można jednak spodziewać się, że będzie to urządzenie wydajne, ciche i pozwalające na skuteczne chłodzenie wnętrz. Aby nabyć urządzenie typu split mające 3,5 kW mocy trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 1500-2000 zł. Im wyższa moc urządzenia, tym jego cena wzrasta, dlatego za klimatyzatory o mocy 5 kW trzeba zapłacić około 5 tysięcy złotych. Najdroższe są obecnie klimatyzatory typu multisplit, ich cena wynosi minimum 5000 zł.

Jeżeli chodzi o kwestie eksploatacyjne to koszty będą uzależnione od tego, jak często i z jak dużą intensywnością będziemy korzystali z tego rozwiązania. Klimatyzacja o mocy 2,5 kW pracująca przez 6 godzin będzie pobierała 15 kW. Wystarczy zapoznać się z cennikiem energii elektrycznej, aby obliczyć średni koszt użytkowania systemu w danym miesiącu. Koszty eksploatacji klimatyzacji są uzależnione od poboru mocy klimatyzatora, od wielkości pomieszczenia, w którym system będzie się znajdował, a także od aktualnej pogody.

klimatyzacja

Klimatyzacja

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony klimatyzacji i sprawdź dlaczego ten system warto wprowadzić u siebie w domu lub mieszkaniu

Zobacz

Klimatyzacja w domu: jak wybrać klimatyzator, ile kosztuje domowa klimatyzacja? Te pytania bardzo często pojawiają się wśród osób chcących wprowadzić do swojego domu ten nowoczesny system do chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń. Modeli na rynku jest naprawdę bardzo dużo, dlatego decyzja nie jest łatwa do podjęcia. Radą, jakiej można udzielić w takiej sytuacji jest przede wszystkim zgłoszenie się do specjalisty, który doradzi, który system będzie najlepszy i bardziej dostosowany do Twoich potrzeb. Wybierając klimatyzator zwracaj także uwagę na jego parametry techniczne.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx