koszt wykonania podłogi z żywicy - A1
Koszt wykonania podłogi z żywicy
2 czerwca 2018
Koszt przygotowania ciepłej wody użytkowej
4 czerwca 2018
Pokaż wszystkie
Klimatyzacja w domu: jak wybrać klimatyzator, ile kosztuje domowa klimatyzacja ?

Klimatyzacja w domu: jak wybrać klimatyzator, ile kosztuje domowa klimatyzacja ?

Klimatyzacja w domu: jak wybrać klimatyzator, ile kosztuje domowa klimatyzacja ?

Klimatyzacja w domu: jak wybrać klimatyzator, ile kosztuje domowa klimatyzacja? Jeżeli jesteś na etapie podejmowania decyzji o wprowadzeniu tego systemu do domu, przeczytaj ten wpis.

Jeszcze do niedawna klimatyzacja była zarezerwowana dla dużych obiektów przemysłowych, biurowców, jak i centrów handlowych. Prywatni inwestorzy nie decydowali się na jej wprowadzenie do domów, ponieważ system był stosunkowo kosztowny. Jednak w ostatnich latach ceny montażu klimatyzacji, jak i zakupu samych urządzeń mocno poszły w dół i stały się dużo bardziej dostępne dla szerszej grupy osób.

Obecnie działające systemy nie tylko chłodzą pomieszczenia, ale także usuwają z powietrza wilgoć i pozwalają na skuteczne ogrzewanie, dzięki temu wprowadzają korzystny mikroklimat do wszystkich pomieszczeń w domu.

Dobór klimatyzatora ze względu na jego moc

Najważniejszym parametrem każdego klimatyzatora jest jego moc chłodzenia. Aby ją obliczyć, należy wykonać prosty pomiar emisji ciepła z urządzeń elektrycznych i ze ścian, a także należy wykonać pomiary nasłonecznienia. Pozwoli to na skuteczne obliczenie mocy chłodzenia dostosowanej do potrzeb danego budynku.

Każdy dom prywatny wymaga 0,1 kW energii na metr kwadratowy, z prostej arytmetyki wynika, że dysponując pomieszczeniem mającym 25 m2, trzeba będzie zamontować klimatyzator o mocy 2,5 kW. Dzięki temu uda się skutecznie schłodzić pomieszczenie, a także utrzymać w nim optymalną temperaturę podczas największych upałów.

Koszt klimatyzacji w domu

Na rynku dostępne są urządzenia w zróżnicowanych cenach, można nabyć klimatyzator już za 1000 zł. Nie można jednak spodziewać się, że będzie to urządzenie wydajne, ciche i pozwalające na skuteczne chłodzenie wnętrz. Aby nabyć urządzenie typu split mające 3,5 kW mocy trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 1500-2000 zł. Im wyższa moc urządzenia, tym jego cena wzrasta, dlatego za klimatyzatory o mocy 5 kW trzeba zapłacić około 5 tysięcy złotych. Najdroższe są obecnie klimatyzatory typu multisplit, ich cena wynosi minimum 5000 zł.

Jeżeli chodzi o kwestie eksploatacyjne to koszty będą uzależnione od tego, jak często i z jak dużą intensywnością będziemy korzystali z tego rozwiązania. Klimatyzacja o mocy 2,5 kW pracująca przez 6 godzin będzie pobierała 15 kW. Wystarczy zapoznać się z cennikiem energii elektrycznej, aby obliczyć średni koszt użytkowania systemu w danym miesiącu. Koszty eksploatacji klimatyzacji są uzależnione od poboru mocy klimatyzatora, od wielkości pomieszczenia, w którym system będzie się znajdował, a także od aktualnej pogody.

klimatyzacja

Klimatyzacja

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony klimatyzacji i sprawdź dlaczego ten system warto wprowadzić u siebie w domu lub mieszkaniu

Zobacz

Klimatyzacja w domu: jak wybrać klimatyzator, ile kosztuje domowa klimatyzacja? Te pytania bardzo często pojawiają się wśród osób chcących wprowadzić do swojego domu ten nowoczesny system do chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń. Modeli na rynku jest naprawdę bardzo dużo, dlatego decyzja nie jest łatwa do podjęcia. Radą, jakiej można udzielić w takiej sytuacji jest przede wszystkim zgłoszenie się do specjalisty, który doradzi, który system będzie najlepszy i bardziej dostosowany do Twoich potrzeb. Wybierając klimatyzator zwracaj także uwagę na jego parametry techniczne.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx