Podłoga - posadzka poliuretanowa
Podłoga / posadzka poliuretanowa
25 lutego 2020
Ile rury na m2 ogrzewania podłogowego
Ile rury na m2 ogrzewania podłogowego
2 marca 2020

Jak dobrać klimatyzator do mieszkania lub domu

Planując zakup oraz instalację klimatyzacji w mieszkaniu lub domu na pewno zastanawiać się będziesz w jaki sposób prawidłowo dobrać moc klimatyzatora do danego pomieszczenia. Prawidłowy dobór urządzenia pozwoli nam na komfortowe schłodzenie lub ogrzanie ( zobacz tutaj czy opłaca się ogrzewać klimatyzacją ) naszego mieszkania lub domu.

Orientacyjną moc klimatyzacji możemy wybrać na dwa sposoby:

2-niebieski

Dobór do kubatury

Powyższe wyliczenia na podstawie powierzchni mają zastosowanie przy standardowej wysokości pomieszczeń tj. od 2,5 m do 2,8. Jeżeli nasze pomieszczenia mają wyższą wysokość to bardziej miarodajnym sposobem oszacowania zapotrzebowania będzie dobranie według kubatury. W takim przypadku kubaturę wyrażoną w metrach sześciennych mnożymy przez 40 W.

Co może wpłynąć na zmianę zapotrzebowania:

- Instalacja w kuchni ( 20 % więcej mocy urządzenia )

- Poddasze (izolowane 20 %, nie izolowane 40 % więcej szacunkowej mocy)

- Silnie nasłonecznione południowe pomieszczenia posiadające duże okna (z roletami 10 %, bez rolet 30 % )

klimatyzacja 1K

Klimatyzacja

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony klimatyzacji i sprawdź dlaczego ten system do chłodzenia i grzania jest tak popularny.

Zobacz

Jak dobrać klimatyzator do mieszkania lub domu

Planując zakup oraz instalację klimatyzacji w mieszkaniu lub domu na pewno zastanawiać się będziesz w jaki sposób prawidłowo dobrać moc klimatyzatora do danego pomieszczenia. Prawidłowy dobór urządzenia pozwoli nam na komfortowe schłodzenie lub ogrzanie ( zobacz tutaj czy opłaca się ogrzewać klimatyzacją ) naszego mieszkania lub domu.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bolek
Bolek
2 lat temu

Mieszkanie o powierzchni 40 m2, jak duży klimatyzator ?

Gniewosz
Gniewosz
2 lat temu

Można zrobić OZC i na podstawie tego kupić urządzenie o odpowiedniej mocy

Robcio
Robcio
1 rok temu

Nam Blaupunkta dobrał bardzo kompetentny sprzedawca w sklepie internetowym Mateko. Polecam, bo nie wszędzie otrzyma się rzetelną poradę i odpowiedź na tyle pytań

4
0
Podziel się swoją opiniąx