Kiedy warto skorzystać z usługi self storage
Kiedy warto skorzystać z usługi self storage?
30 marca 2021
Projekt domu gotowy czy indywidualny czym się różnią i jaki wybrać - K1
Projekt domu gotowy czy indywidualny czym się różnią i jaki wybrać?
2 kwietnia 2021

Klimakonwektor do grzania i chłodzenia w układach z pompą ciepła.

Pompa ciepła jako niskotemperaturowe źródło ciepła idealnie współpracuje z ogrzewaniem podłogowym gdzie temperatura na zasilaniu układu grzewczego oscyluje w okolicach 30 stopni Celsjusza, taka wartość temperatury powoduje iż nasza pompa ciepła pracuje z maksymalną wydajnością ( należy pamiętać iż im większa temperatura to wydajnościowy pompy ciepła będzie mniejsza ). Co zatem zrobić gdy nasz dom został zbudowany kilka lub kilkanaście lat temu a instalacja grzewcza oparta jest na grzejnikach które grzeją w temperaturach rzędu 50 kilku stopni a nie mamy możliwości wykonania wodnego ogrzewania podłogowego ? Z pomocą w takiej sytuacji przychodzą klimakonwektory, czym zatem są tego typu urządzenia jak one działają w połączeniu z pompą ciepła zarówno dla trybu grzania jak i chłodzenia.

Co to jest klimakonwektor ?

Klimakonwektor to nic innego jak zamknięty w estetycznej budowie wymiennik ciepła z wentylatorem, takie połączenie pozwala zarówno na efektywne grzanie niskotemperaturowe jak i chłodzenie tak jak w klimatyzatorach. Urządzenie to w przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego dzięki swojej małej bezwładności cieplnej pozwala na szybkie regulowanie temperatury wewnątrz pomieszczeń w których jest zainstalowany. Należy pamiętać iż klimakonwektor posiada również wbudowany termostat który pozwala osiągnąć i utrzymać zadaną temperaturę nie dopuszczając zarówno do przegrzania jak i wychłodzenia.

Jak działa klimakonwektor ?

Sercem klimakonwektora jest wentylator który wymusza cyrkulacje ciepłego lub zimnego powietrza przechodzącego przez wymiennik. Gdy wentylator jest wyłączony ( np. po osiągnięciu w pomieszczeniu zadanej temperatury ) to nagrzewnica/chłodnica w klimakonwektorze utrzymuje jedynie tzw. temperaturę dyżurną. Po spadku temperatury w trybie grzania lub jej wzroście w trybie chłodzenia, wiatrak zostaje włączony tak by znowu osiągnąć w pomieszczeniu zadaną temperatur. Sterowanie klimakonwektorem może odbywać się również przy pomocy np. czujników ruchu które załączają urządzenie jeżeli wykryją obecność ludzi w danym pomieszczeniu lub za pomocą zwykłych włączników zegarowych które włączają i wyłączają urządzenie zgodnie z podanym harmonogramem czasowym.

Schemat instalacji dla pompy ciepła z konwektorami do ogrzewania i chłodzenia.

Klimakonwektor z pompą ciepła.

Tak jak pisałem na wstępie klimakonwektor będzie idealnym rozwiązaniem w sytuacji gdy modernizujemy naszą kotłownie i zamiast pieca na węgiel instalujemy pompę ciepła nie mamy możliwości instalacji wodnego ogrzewania podłogowego co jest dość często spotykana sytuacją podczas modernizacji kotłowni chociażby z programu „Czyste powietrze”. Oczywiście instalując pompę ciepła można również zamontować niskotemperaturowe grzejniki jednak to klimakonwektor ze względu na możliwość klimatyzacji będzie rozwiązaniem o wiele praktyczniejszym i pozwoli na obniżeni kosztów modernizacji bądź inwestycji gdyż to urządzenie zastępuje w 100 % klasyczny klimatyzator wykorzystywany do chłodzenia naszego domu w upalne dni.

Robert Kucharski

Wycena NK

Jaki wybrać klimakonwektor ?

Jeżeli nie wiesz jaki wybrać klimakonwektor, skontaktuj się z nami. Nasi doradcy zaproponują odpowiednie urządzenie które będzie idealnie dopasowane do Twojej inwestycji.

Skontaktuj się z nami

Klimakonwektor do grzania i chłodzenia w układach z pompą ciepła.

Pompa ciepła jako niskotemperaturowe źródło ciepła idealnie współpracuje z ogrzewaniem podłogowym gdzie temperatura na zasilaniu układu grzewczego oscyluje w okolicach 30 stopni Celsjusza, taka wartość temperatury powoduje iż nasza pompa ciepła pracuje z maksymalną wydajnością ( należy pamiętać iż im większa temperatura to wydajnościowy pompy ciepła będzie mniejsza ). Co zatem zrobić gdy nasz dom został zbudowany kilka lub kilkanaście lat temu a instalacja grzewcza oparta jest na grzejnikach które grzeją w temperaturach rzędu 50 kilku stopni a nie mamy możliwości wykonania wodnego ogrzewania podłogowego ? Z pomocą w takiej sytuacji przychodzą klimakonwektory, czym zatem są tego typu urządzenia jak one działają w połączeniu z pompą ciepła zarówno dla trybu grzania jak i chłodzenia.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
3.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksander
Aleksander
3 lat temu

jakiego producenta klimakonwektorów możecie polecić ?

Janusz
Janusz
3 lat temu
Reply to  Aleksander

My mamy hewalexa

Ula
Ula
2 lat temu
Reply to  Janusz

Strasznie głośne są

Tell
Tell
2 lat temu
Reply to  Ula

Też mam urządzenie tego producenta, w nocy czuję się jak na autostradzie 🙂

Irenka
Irenka
2 lat temu
Reply to  Janusz

Nie polecam, mam takie ustrojstwo w biurze. Jak dla mnie strasznie głośne są

Tadeusz
Tadeusz
3 lat temu
Reply to  Aleksander

Vasco robi takie klimakonwektory

Bożenia
Bożenia
3 lat temu
Reply to  Aleksander

Bierz Pan Hewalexa, najlepszy stosunek ceny do jakości

Samson
Samson
2 lat temu
Reply to  Aleksander

Vasco

Franciszek
Franciszek
3 lat temu

Do tych urządzeń koniecznie trzeba doprowadzić wąż na skropliny czy można to jakoś inaczej rozwiązać . Mam już wylane posadzki i nie mam jak doprowadzić rury na skropliny

Hieronim
Hieronim
3 lat temu
Reply to  Franciszek

Można jeszcze instalować tace na skropliny ale trzeba będzie pamiętać o wylewaniu wody

Franciszek
Franciszek
3 lat temu
Reply to  Hieronim

Jak sobie to wyobrażasz? Że ktoś będzie po całym domu latał z wiaderkiem na wodę ?

Bożenia
Bożenia
3 lat temu

Ile klimakonwektorów trzeba zainstalować na dom o powierzchni 150 m2

Karol
Karol
3 lat temu

Można grzać cały 200 metrowy dom tylko i wyłącznie samymi klmakonwektorami ?

Krzysztof
Krzysztof
3 lat temu
Reply to  Karol

Można, tak samo jak można grzać grzejnikami czy podłogówką 🙂

Janek
Janek
3 lat temu
Reply to  Karol

Nie dość że ogrzejesz to jeszcze ochłodzisz w upalny dzień

Jacek
Jacek
1 rok temu

Jeżeli ktoś jest z okolic Wrocławia i poszukuje firmy montującej klimatyzatory to ze swojej strony mogę polecićczystyklimat.pl

16
0
Podziel się swoją opiniąx