Kiedy warto skorzystać z usługi self storage
Kiedy warto skorzystać z usługi self storage?
30 marca 2021
Projekt domu gotowy czy indywidualny czym się różnią i jaki wybrać - K1
Projekt domu gotowy czy indywidualny czym się różnią i jaki wybrać?
2 kwietnia 2021

Klimakonwektor do grzania i chłodzenia w układach z pompą ciepła.

Pompa ciepła jako niskotemperaturowe źródło ciepła idealnie współpracuje z ogrzewaniem podłogowym gdzie temperatura na zasilaniu układu grzewczego oscyluje w okolicach 30 stopni Celsjusza, taka wartość temperatury powoduje iż nasza pompa ciepła pracuje z maksymalną wydajnością ( należy pamiętać iż im większa temperatura to wydajnościowy pompy ciepła będzie mniejsza ). Co zatem zrobić gdy nasz dom został zbudowany kilka lub kilkanaście lat temu a instalacja grzewcza oparta jest na grzejnikach które grzeją w temperaturach rzędu 50 kilku stopni a nie mamy możliwości wykonania wodnego ogrzewania podłogowego ? Z pomocą w takiej sytuacji przychodzą klimakonwektory, czym zatem są tego typu urządzenia jak one działają w połączeniu z pompą ciepła zarówno dla trybu grzania jak i chłodzenia.

Co to jest klimakonwektor ?

Klimakonwektor to nic innego jak zamknięty w estetycznej budowie wymiennik ciepła z wentylatorem, takie połączenie pozwala zarówno na efektywne grzanie niskotemperaturowe jak i chłodzenie tak jak w klimatyzatorach. Urządzenie to w przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego dzięki swojej małej bezwładności cieplnej pozwala na szybkie regulowanie temperatury wewnątrz pomieszczeń w których jest zainstalowany. Należy pamiętać iż klimakonwektor posiada również wbudowany termostat który pozwala osiągnąć i utrzymać zadaną temperaturę nie dopuszczając zarówno do przegrzania jak i wychłodzenia.

Jak działa klimakonwektor ?

Sercem klimakonwektora jest wentylator który wymusza cyrkulacje ciepłego lub zimnego powietrza przechodzącego przez wymiennik. Gdy wentylator jest wyłączony ( np. po osiągnięciu w pomieszczeniu zadanej temperatury ) to nagrzewnica/chłodnica w klimakonwektorze utrzymuje jedynie tzw. temperaturę dyżurną. Po spadku temperatury w trybie grzania lub jej wzroście w trybie chłodzenia, wiatrak zostaje włączony tak by znowu osiągnąć w pomieszczeniu zadaną temperatur. Sterowanie klimakonwektorem może odbywać się również przy pomocy np. czujników ruchu które załączają urządzenie jeżeli wykryją obecność ludzi w danym pomieszczeniu lub za pomocą zwykłych włączników zegarowych które włączają i wyłączają urządzenie zgodnie z podanym harmonogramem czasowym.

Schemat instalacji dla pompy ciepła z konwektorami do ogrzewania i chłodzenia.

Klimakonwektor z pompą ciepła.

Tak jak pisałem na wstępie klimakonwektor będzie idealnym rozwiązaniem w sytuacji gdy modernizujemy naszą kotłownie i zamiast pieca na węgiel instalujemy pompę ciepła nie mamy możliwości instalacji wodnego ogrzewania podłogowego co jest dość często spotykana sytuacją podczas modernizacji kotłowni chociażby z programu „Czyste powietrze”. Oczywiście instalując pompę ciepła można również zamontować niskotemperaturowe grzejniki jednak to klimakonwektor ze względu na możliwość klimatyzacji będzie rozwiązaniem o wiele praktyczniejszym i pozwoli na obniżeni kosztów modernizacji bądź inwestycji gdyż to urządzenie zastępuje w 100 % klasyczny klimatyzator wykorzystywany do chłodzenia naszego domu w upalne dni.

Robert Kucharski

Wycena NK

Jaki wybrać klimakonwektor ?

Jeżeli nie wiesz jaki wybrać klimakonwektor, skontaktuj się z nami. Nasi doradcy zaproponują odpowiednie urządzenie które będzie idealnie dopasowane do Twojej inwestycji.

Skontaktuj się z nami

Klimakonwektor do grzania i chłodzenia w układach z pompą ciepła.

Pompa ciepła jako niskotemperaturowe źródło ciepła idealnie współpracuje z ogrzewaniem podłogowym gdzie temperatura na zasilaniu układu grzewczego oscyluje w okolicach 30 stopni Celsjusza, taka wartość temperatury powoduje iż nasza pompa ciepła pracuje z maksymalną wydajnością ( należy pamiętać iż im większa temperatura to wydajnościowy pompy ciepła będzie mniejsza ). Co zatem zrobić gdy nasz dom został zbudowany kilka lub kilkanaście lat temu a instalacja grzewcza oparta jest na grzejnikach które grzeją w temperaturach rzędu 50 kilku stopni a nie mamy możliwości wykonania wodnego ogrzewania podłogowego ? Z pomocą w takiej sytuacji przychodzą klimakonwektory, czym zatem są tego typu urządzenia jak one działają w połączeniu z pompą ciepła zarówno dla trybu grzania jak i chłodzenia.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksander
Aleksander
1 rok temu

jakiego producenta klimakonwektorów możecie polecić ?

Janusz
Janusz
1 rok temu
Reply to  Aleksander

My mamy hewalexa

Ula
Ula
1 rok temu
Reply to  Janusz

Strasznie głośne są

Tell
Tell
1 rok temu
Reply to  Ula

Też mam urządzenie tego producenta, w nocy czuję się jak na autostradzie 🙂

Irenka
Irenka
1 rok temu
Reply to  Janusz

Nie polecam, mam takie ustrojstwo w biurze. Jak dla mnie strasznie głośne są

Tadeusz
Tadeusz
1 rok temu
Reply to  Aleksander

Vasco robi takie klimakonwektory

Bożenia
Bożenia
1 rok temu
Reply to  Aleksander

Bierz Pan Hewalexa, najlepszy stosunek ceny do jakości

Samson
Samson
1 rok temu
Reply to  Aleksander

Vasco

Franciszek
Franciszek
1 rok temu

Do tych urządzeń koniecznie trzeba doprowadzić wąż na skropliny czy można to jakoś inaczej rozwiązać . Mam już wylane posadzki i nie mam jak doprowadzić rury na skropliny

Hieronim
Hieronim
1 rok temu
Reply to  Franciszek

Można jeszcze instalować tace na skropliny ale trzeba będzie pamiętać o wylewaniu wody

Franciszek
Franciszek
1 rok temu
Reply to  Hieronim

Jak sobie to wyobrażasz? Że ktoś będzie po całym domu latał z wiaderkiem na wodę ?

Bożenia
Bożenia
1 rok temu

Ile klimakonwektorów trzeba zainstalować na dom o powierzchni 150 m2

Karol
Karol
1 rok temu

Można grzać cały 200 metrowy dom tylko i wyłącznie samymi klmakonwektorami ?

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu
Reply to  Karol

Można, tak samo jak można grzać grzejnikami czy podłogówką 🙂

Janek
Janek
1 rok temu
Reply to  Karol

Nie dość że ogrzejesz to jeszcze ochłodzisz w upalny dzień

Jacek
Jacek
9 miesięcy temu

Jeżeli ktoś jest z okolic Wrocławia i poszukuje firmy montującej klimatyzatory to ze swojej strony mogę polecićczystyklimat.pl

16
0
Podziel się swoją opiniąx