Żywica czyli efektowny sposób na posadzkę
Żywica czyli efektowny sposób na posadzkę
7 kwietnia 2020
zyczenia wielkanoc
Zdrowych wesołych świąt wielkanocnych 2020
11 kwietnia 2020

Jak długo żyje koronawirus COVID19 w systemach instalacji HVAC

Koronawirus 2020

Posiadasz lub planujesz instalację takich systemów jak HVAC ( klimatyzacja, wentylacja, rekuperacja, pompa powietrze – powietrze ) , na pewno na chwilę obecną ze względu na sytuację związana z pandemią koronawirus COVID19 zastanawiał się będziesz ile taki wirus będzie wstanie przeżyć w naszej instalacji.

Z pomocą przychodzą nam badania amerykańskich naukowców którzy sprawdzili szybkość zaniku wirusa w zależności od tego na jakim materiale on się znajdował.

Przeprowadzono badania polegające na nanoszeniu dawki wirusów SARS-CoV-2 oraz SARS-CoV-1, (TCID50, 50 % dawki zakaźnej) na litr powietrza. Nanoszono je temperaturze od 21 do 23°C na miedź, stal nierdzewną i tworzywa przy wilgotności względnej równej 40%. Testy były przeprowadzane przez 7 dni. Wszystkie próbki oceniono ilościowo przez miareczkowanie.

Wykresy przedstawiają czas rozkładu wirusa na podstawie szacowanych wykładniczych szybkości zaniku wirusa. Kropki wskazują mediany, a czarne linie obrazują 95% wiarygodnego przedziału. Wszystkie pomiary eksperymentalne podano jako średnie dla trzech powtórzeń.
Stabilność wirusów SARS-CoV-2 i SARS-CoV-1 na różnych powierzchniach

Stabilność wirusów SARS-CoV-2 i SARS-CoV-1 na różnych powierzchniach

Oceniono stabilność wirusów SARS-CoV-2 i SARS-CoV-1 na różnych powierzchniach i oszacowano ich szybkość rozpadu. Według badań zarazki najdłużej utrzymywały się na materiałach: stali nierdzewnej oraz plastiku. Odpowiednio średni czas półtrwania wirusów dla plastiku 6,8 godzin natomiast dla stali nierdzewnej to 5,6 godzin. Miedź wykazała natomiast najlepszy rezultat ponieważ odnotowano najkrótszy okres żywotności, który wyniósł zaledwie 2-3 godziny.

Jak długo żyje koronawirus COVID19 w systemach instalacji HVAC czyli rozwój bakterii i drobnoustrojów w systemach wentylacji.

Posiadasz lub planujesz instalację takich systemów jak HVAC ( klimatyzacja, wentylacja, rekuperacjapompa powietrze – powietrze ) , na pewno na chwilę obecną ze względu na sytuację związana z pandemią koronawirus COVID19 zastanawiał się będziesz ile taki wirus będzie wstanie przeżyć w naszej instalacji.

Z pomocą przychodzą nam badania amerykańskich naukowców którzy sprawdzili szybkość zaniku wirusa w zależności od tego na jakim materiale on się znajdował.

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx