Katalog - Pompy ciepła LG Therma V
Katalog – Pompy ciepła LG Therma V
9 lipca 2017
Jednostka wentylacyjna Zehnder ComfoAir Q
Nowa generacja jednostek wentylacyjnych Zehnder ComfoAir Q
10 lipca 2017
Pokaż wszystkie
Ogrzewanie podłogowe – jaki styropian wybrać

Ogrzewanie podłogowe – jaki styropian wybrać

Ogrzewanie podłogowe – jaki styropian wybrać ?

Decydując się na ogrzewanie podłogowe trzeba przygotować właściwe podłoże. Istotna jest właściwa warstwa termoizolacyjna, aby system mógł działać prawidłowo. Na jaki rodzaj materiału warto się zdecydować ?

Styropian stanowiący izolację termiczną ma za zadanie minimalizować straty ciepła, które wynikają z różnicy temperatury pomiędzy systemem a gruntem. Duże znaczenie ma tu opór cieplny. Minimalny opór izolacji termicznej ogrzewania podłogowego określa norma europejska PN-EN 1264-4 z 2009 roku. Dokument precyzuje dane dla temperatury zewnętrznej w przedziale od -5 do -15 stopni Celsjusza:

  • 0,75 (m²·K)/W – wykorzystywana jest dla izolacji, która jest ułożona na stropie nad pomieszczeniem ogrzewanym. Materiał izolacyjny powinien mieć grubość około 3 cm i współczynnik przewodzenia ciepła λ wynoszący 0,04 W/(m·K),
  • 2,0 (m²·K)/W – wykorzystywana jest dla izolacji, która jest ułożona nad pomieszczeniem nieogrzewanym. Warstwa materiału izolacyjnego powinna mieć około 8 cm grubości przy współczynniku przewodzenia ciepła λ wynoszący 0,04 W/(m·K),
  • 2,25 (m²·K)/W – wykorzystywana jest dla izolacji wykonanej na gruncie. Należy zastosować materiał izolacyjny o grubości około 9 cm przy współczynniku przewodzenia ciepła λ wynoszący 0,04 W/(m·K).
Powyższe zalecenia niestety nie do końca mają się do sytuacji termicznej panującej w Polsce. Temperatura zewnętrzna jest u nas znacznie niższa i może szacować się w granicach od -16 stopni Celsjusza do -24 stopni Celsjusza. Takich warunków termicznych dokument nie przewiduje, dlatego konieczne było przyjęcie nowych, bardziej dopasowanych norm. Z przygotowanych przez Wydział Inżynierii Środowiskowych  dokumentów wynika, że (m²·K)/W powinno wynosić od 2,0 do 2,45, a średnia grubość izolacji powinna szacować się od 8,2 cm do 9,8 cm.

Styropian – na jaki się zdecydować ?

Wybór styropianów odpowiednich do ogrzewania podłogowego jest bardzo duży. Warto wybierać produkty, na których znajduje się informacja, że spełniają one europejskie normy.

Dostępne są:

- styropiany z folią aluminiową do podłogówki,

- systemowy styropian z wypustkami lub rozwijaną matę styropianową.

Wszystkie te materiały mają za zadanie ułatwić montaż ogrzewania podłogowego, a ich grubość wynosi od około 2 do 5 cm.

ogrzewanie podłogowe NK

Ogrzewanie podłogowe

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony ogrzewaniu podłogowemu i sprawdź dlaczego to właśnie taka forma ogrzewania jest najpopularniejsza

Zobacz

Ogrzewanie podłogowe – jaki styropian wybrać ? To pytanie zadaje sobie wielu inwestorów budujących dom lub remontujących instalacje grzewcze w swoich mieszkaniach. Zapoznaj się z naszym wpisem i zobacz jaki styropian ( jakiej grubości ) należy wybrać by idealnie odizolować podłogówkę tak by nie tracić energii na ogrzewaniu domu.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
firma remontowa szczecin
firma remontowa szczecin
6 lat temu

Przy wyborze styropianu naprawdę warto się skonsultować z fachowcem bo później możemy sporo stracić ciepła

1
0
Podziel się swoją opiniąx