Katalog - Pompy ciepła LG Therma V
Katalog – Pompy ciepła LG Therma V
9 lipca 2017
Jednostka wentylacyjna Zehnder ComfoAir Q
Nowa generacja jednostek wentylacyjnych Zehnder ComfoAir Q
10 lipca 2017
Pokaż wszystkie
Ogrzewanie podłogowe – jaki styropian wybrać

Ogrzewanie podłogowe – jaki styropian wybrać

Ogrzewanie podłogowe – jaki styropian wybrać ?

Decydując się na ogrzewanie podłogowe trzeba przygotować właściwe podłoże. Istotna jest właściwa warstwa termoizolacyjna, aby system mógł działać prawidłowo. Na jaki rodzaj materiału warto się zdecydować ?

Styropian stanowiący izolację termiczną ma za zadanie minimalizować straty ciepła, które wynikają z różnicy temperatury pomiędzy systemem a gruntem. Duże znaczenie ma tu opór cieplny. Minimalny opór izolacji termicznej ogrzewania podłogowego określa norma europejska PN-EN 1264-4 z 2009 roku. Dokument precyzuje dane dla temperatury zewnętrznej w przedziale od -5 do -15 stopni Celsjusza:

  • 0,75 (m²·K)/W – wykorzystywana jest dla izolacji, która jest ułożona na stropie nad pomieszczeniem ogrzewanym. Materiał izolacyjny powinien mieć grubość około 3 cm i współczynnik przewodzenia ciepła λ wynoszący 0,04 W/(m·K),
  • 2,0 (m²·K)/W – wykorzystywana jest dla izolacji, która jest ułożona nad pomieszczeniem nieogrzewanym. Warstwa materiału izolacyjnego powinna mieć około 8 cm grubości przy współczynniku przewodzenia ciepła λ wynoszący 0,04 W/(m·K),
  • 2,25 (m²·K)/W – wykorzystywana jest dla izolacji wykonanej na gruncie. Należy zastosować materiał izolacyjny o grubości około 9 cm przy współczynniku przewodzenia ciepła λ wynoszący 0,04 W/(m·K).
Powyższe zalecenia niestety nie do końca mają się do sytuacji termicznej panującej w Polsce. Temperatura zewnętrzna jest u nas znacznie niższa i może szacować się w granicach od -16 stopni Celsjusza do -24 stopni Celsjusza. Takich warunków termicznych dokument nie przewiduje, dlatego konieczne było przyjęcie nowych, bardziej dopasowanych norm. Z przygotowanych przez Wydział Inżynierii Środowiskowych  dokumentów wynika, że (m²·K)/W powinno wynosić od 2,0 do 2,45, a średnia grubość izolacji powinna szacować się od 8,2 cm do 9,8 cm.

Styropian – na jaki się zdecydować ?

Wybór styropianów odpowiednich do ogrzewania podłogowego jest bardzo duży. Warto wybierać produkty, na których znajduje się informacja, że spełniają one europejskie normy.

Dostępne są:

- styropiany z folią aluminiową do podłogówki,

- systemowy styropian z wypustkami lub rozwijaną matę styropianową.

Wszystkie te materiały mają za zadanie ułatwić montaż ogrzewania podłogowego, a ich grubość wynosi od około 2 do 5 cm.

ogrzewanie podłogowe NK

Ogrzewanie podłogowe

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony ogrzewaniu podłogowemu i sprawdź dlaczego to właśnie taka forma ogrzewania jest najpopularniejsza

Zobacz

Ogrzewanie podłogowe – jaki styropian wybrać ? To pytanie zadaje sobie wielu inwestorów budujących dom lub remontujących instalacje grzewcze w swoich mieszkaniach. Zapoznaj się z naszym wpisem i zobacz jaki styropian ( jakiej grubości ) należy wybrać by idealnie odizolować podłogówkę tak by nie tracić energii na ogrzewaniu domu.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
firma remontowa szczecin
firma remontowa szczecin
5 lat temu

Przy wyborze styropianu naprawdę warto się skonsultować z fachowcem bo później możemy sporo stracić ciepła

1
0
Podziel się swoją opiniąx