Jak skutecznie odgrzybić klimatyzację - K1
Jak skutecznie odgrzybić klimatyzację?
23 lipca 2020
Armatura łazienkowa – najnowsze trendy K4
Armatura łazienkowa – najnowsze trendy! Czym się kierować przy wyborze?
29 lipca 2020
Pokaż wszystkie
Jak wybrać najlepszy router do Twojego domu - K4

Jak wybrać najlepszy router do Twojego domu - K4

Jak wybrać najlepszy router do Twojego domu?

Bardzo często do wyboru routera nie przywiązujemy większej wagi, mimo że większość z nas korzysta z domowego WiFi na co dzień. Tymczasem to właśnie przez router przechodzą wszystkie dane, filmy, zdjęcia, gry sieciowe i inne informacje multimedialne, dlatego warto poświecić chwilę by wybrać najlepszy sprzęt.

Jak wybrać najlepszy router do Twojego domu - K1

Jaki router jest najlepszy?

Operatorzy udostępniają podstawowe modele, które obejmują określoną w umowie łączność i niewiele więcej, dlatego też warto zadać sobie pytanie, czy nie podjąć decyzji o wymianie używanego routera na bardziej zaawansowany. Może to polepszyć jakość połączenia WiFi, dać możliwości zwiększenia liczby połączeń przewodowych, zamontowania serwera, udostępniania dysków sieciowych.

Warto uzyskać również informację o złączach Ethernet / LAN, które służą do podłączenia kabla sieciowego i złączach USB. Najbardziej popularne routery wyposażone są w gniazdo w standardzie Ethernet RJ45. Aby korzystać z Internetu dostarczonego przez operatora GSM potrzebny jest wbudowany w routerze modem LTE lub możliwość podłączenia modemu USB.

Jeśli prędkość Internetu jest szybsza niż 100 Mb/s, router powinien być wyposażony w przełącznik minimum 1 Gb/s, gdyż wówczas lokalna sieć kablowa nie będzie ograniczała prędkości połączenia. W większym mieście najlepiej posiadać router dwupasmowy, co zapobiegnie nakładaniu się na siebie i wzajemnemu zakłócaniu sieci. Z kolei w dużym domu jednorodzinnym warto posiadać router wyposażony w obsługę sieci Mesh, która rozszerza zasięg domowej sieci.

Bezpieczeństwo domowego routera

Aby połączyć się z domowym WiFi, trzeba wprowadzić hasło na laptopie, telefonie lub innym urządzeniu, dzięki czemu nieupoważnione osoby nie będą mogły połączyć się z daną siecią. Brak odpowiednich środków bezpieczeństwa sprawia, że ​​ dane i informacje przechowywane na jakimkolwiek urządzeniu podatne są na cyberataki.


Jak powiedział wiceprezes ExpressVPN Harold Li, jednym z najłatwiejszych sposobów ochrony sieci domowych jest zabezpieczenie routera. Typowy dom ma wiele urządzeń połączonych z Internetem - komputery osobiste, tablety, smartfony, telewizory Smart TV i nie tylko. Posiadając bezpieczny router, można zapewnić niezbędną ochronę wszystkim urządzeniom podłączonym do Internetu w domu.

Jak wybrać najlepszy router do Twojego domu - K2
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zmiana domyślnego hasła dostępu do WiFi i panelu administracyjnego. Warto też poszukać routera z wbudowanymi funkcjami bezpieczeństwa, takimi jak automatyczne aktualizacje i dodatkowo zabezpieczyć go za pomocą VPN . Wirtualna sieć prywatna pozwala na zmianę adresu IP, dzięki czemu urządzenia podłączone do danego WiFi stają się niewidoczne dla hakerów.
Jak wybrać najlepszy router do Twojego domu - K3

Jaka prędkość routera jest odpowiednia?

Aby router bezprzewodowy mógł połączyć się z siecią, musi działać w określonych częstotliwościach. Routery WiFI działają z częstotliwością 2,4 GHz, a urządzenia nowszej generacji obsługują 5 GHz, pasmo znacznie szybsze i wydajniejsze, choć urządzenie musi być na tyle aktualne, aby było z nim kompatybilne. Najnowsza i najszybsza wersja Wi-Fi to Wifi 6, która zapewnia wyższą prędkość przesyłania danych, dłuższą żywotność baterii i lepszą wydajność. Jest to nowy standard połączeń bezprzewodowych, który obsługuje czterokrotnie większą przepustowość sieci i liczbę jednoczesnych użytkowników. Pozwala również zredukować opóźnienia z 30 ms do 10 ms dzięki antenom i algorytmom opartym na technologii 5G.

Wybierając router przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, jakie możliwości urządzenia są priorytetem. Warto skorzystać z emulatora routera na stronie producenta, dzięki czemu można poznać interfejs urządzenia, sposób zarządzania i oferowane funkcje jeszcze przed zakupem. Najlepiej wybierać jak najnowszą wersję, gdyż urządzenie będzie miało do zaoferowania więcej i będzie pozbawione pierwotnych wad.

Jak wybrać najlepszy router do Twojego domu?

Bardzo często do wyboru routera nie przywiązujemy większej wagi, mimo że większość z nas korzysta z domowego WiFi na co dzień. Tymczasem to właśnie przez router przechodzą wszystkie dane, filmy, zdjęcia, gry sieciowe i inne informacje multimedialne, dlatego warto poświecić chwilę by wybrać najlepszy sprzęt.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Igor Kulesza
Igor Kulesza
3 lat temu

Mam i polecam Router XIAOMI R2350 Mi AIoT AC2350

Viki
Viki
2 lat temu
Reply to  Igor Kulesza

Potwierdzam, bardzo dobry wybór 🙂

2
0
Podziel się swoją opiniąx