Jak skutecznie odgrzybić klimatyzację - K1
Jak skutecznie odgrzybić klimatyzację?
23 lipca 2020
Armatura łazienkowa – najnowsze trendy K4
Armatura łazienkowa – najnowsze trendy! Czym się kierować przy wyborze?
29 lipca 2020
Pokaż wszystkie
Jak wybrać najlepszy router do Twojego domu - K4

Jak wybrać najlepszy router do Twojego domu - K4

Jak wybrać najlepszy router do Twojego domu?

Bardzo często do wyboru routera nie przywiązujemy większej wagi, mimo że większość z nas korzysta z domowego WiFi na co dzień. Tymczasem to właśnie przez router przechodzą wszystkie dane, filmy, zdjęcia, gry sieciowe i inne informacje multimedialne, dlatego warto poświecić chwilę by wybrać najlepszy sprzęt.

Jak wybrać najlepszy router do Twojego domu - K1

Jaki router jest najlepszy?

Operatorzy udostępniają podstawowe modele, które obejmują określoną w umowie łączność i niewiele więcej, dlatego też warto zadać sobie pytanie, czy nie podjąć decyzji o wymianie używanego routera na bardziej zaawansowany. Może to polepszyć jakość połączenia WiFi, dać możliwości zwiększenia liczby połączeń przewodowych, zamontowania serwera, udostępniania dysków sieciowych.

Warto uzyskać również informację o złączach Ethernet / LAN, które służą do podłączenia kabla sieciowego i złączach USB. Najbardziej popularne routery wyposażone są w gniazdo w standardzie Ethernet RJ45. Aby korzystać z Internetu dostarczonego przez operatora GSM potrzebny jest wbudowany w routerze modem LTE lub możliwość podłączenia modemu USB.

Jeśli prędkość Internetu jest szybsza niż 100 Mb/s, router powinien być wyposażony w przełącznik minimum 1 Gb/s, gdyż wówczas lokalna sieć kablowa nie będzie ograniczała prędkości połączenia. W większym mieście najlepiej posiadać router dwupasmowy, co zapobiegnie nakładaniu się na siebie i wzajemnemu zakłócaniu sieci. Z kolei w dużym domu jednorodzinnym warto posiadać router wyposażony w obsługę sieci Mesh, która rozszerza zasięg domowej sieci.

Bezpieczeństwo domowego routera

Aby połączyć się z domowym WiFi, trzeba wprowadzić hasło na laptopie, telefonie lub innym urządzeniu, dzięki czemu nieupoważnione osoby nie będą mogły połączyć się z daną siecią. Brak odpowiednich środków bezpieczeństwa sprawia, że ​​ dane i informacje przechowywane na jakimkolwiek urządzeniu podatne są na cyberataki.


Jak powiedział wiceprezes ExpressVPN Harold Li, jednym z najłatwiejszych sposobów ochrony sieci domowych jest zabezpieczenie routera. Typowy dom ma wiele urządzeń połączonych z Internetem - komputery osobiste, tablety, smartfony, telewizory Smart TV i nie tylko. Posiadając bezpieczny router, można zapewnić niezbędną ochronę wszystkim urządzeniom podłączonym do Internetu w domu.

Jak wybrać najlepszy router do Twojego domu - K2
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zmiana domyślnego hasła dostępu do WiFi i panelu administracyjnego. Warto też poszukać routera z wbudowanymi funkcjami bezpieczeństwa, takimi jak automatyczne aktualizacje i dodatkowo zabezpieczyć go za pomocą VPN . Wirtualna sieć prywatna pozwala na zmianę adresu IP, dzięki czemu urządzenia podłączone do danego WiFi stają się niewidoczne dla hakerów.
Jak wybrać najlepszy router do Twojego domu - K3

Jaka prędkość routera jest odpowiednia?

Aby router bezprzewodowy mógł połączyć się z siecią, musi działać w określonych częstotliwościach. Routery WiFI działają z częstotliwością 2,4 GHz, a urządzenia nowszej generacji obsługują 5 GHz, pasmo znacznie szybsze i wydajniejsze, choć urządzenie musi być na tyle aktualne, aby było z nim kompatybilne. Najnowsza i najszybsza wersja Wi-Fi to Wifi 6, która zapewnia wyższą prędkość przesyłania danych, dłuższą żywotność baterii i lepszą wydajność. Jest to nowy standard połączeń bezprzewodowych, który obsługuje czterokrotnie większą przepustowość sieci i liczbę jednoczesnych użytkowników. Pozwala również zredukować opóźnienia z 30 ms do 10 ms dzięki antenom i algorytmom opartym na technologii 5G.

Wybierając router przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, jakie możliwości urządzenia są priorytetem. Warto skorzystać z emulatora routera na stronie producenta, dzięki czemu można poznać interfejs urządzenia, sposób zarządzania i oferowane funkcje jeszcze przed zakupem. Najlepiej wybierać jak najnowszą wersję, gdyż urządzenie będzie miało do zaoferowania więcej i będzie pozbawione pierwotnych wad.

Jak wybrać najlepszy router do Twojego domu?

Bardzo często do wyboru routera nie przywiązujemy większej wagi, mimo że większość z nas korzysta z domowego WiFi na co dzień. Tymczasem to właśnie przez router przechodzą wszystkie dane, filmy, zdjęcia, gry sieciowe i inne informacje multimedialne, dlatego warto poświecić chwilę by wybrać najlepszy sprzęt.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Igor Kulesza
Igor Kulesza
2 miesięcy temu

Mam i polecam Router XIAOMI R2350 Mi AIoT AC2350

1
0
Podziel się swoją opiniąx
()
x