Forum Wentylacja – Salon klimatyzacja 2017. Byliśmy tam !
Forum Wentylacja – Salon klimatyzacja 2017. Byliśmy tam !
14 marca 2017
Daikin Katalog 2016 Systemy Klimatyzacyjne
15 marca 2017
Pokaż wszystkie
Dom z drukarki 3D. Czy to możliwe ?

Dom z drukarki 3D. Czy to możliwe ?

Dom z drukarki 3D. Czy to możliwe ?

O możliwości drukowania domów słyszy się już od kilku lat. Chińczycy zapoczątkowali modę na mini osiedla z takich właśnie domów. Ile to kosztuje, i jak szybko można taki dom stworzyć?

Okazuje się, że wystarczą 24 godziny, aby uzyskać wymarzony dom. Trzeba tylko skorzystać z drukarki 3D. Koszt metra kwadratowego z wykończeniem pod klucz wynosi 900 zł.

Największą zaletą tego rozwiązania jest oczywiści szybkość i relatywnie niski koszt produkcji. Te korzyści przysłaniane były jednak przez jedną dużą wadę – problemy z gabarytami domu. Spora część drukarek 3D do domów ma głowicę osadzoną na suwnicy, przez co musiała być większa, niż obiekt, który dzięki nim powstawał. Rozwiązaniem miało być drukowanie prefabrykatów, które z hal produkcyjnych były transportowane bezpośrednio na plac budowy i tam montowane. Jednak takie rozwiązanie zwiększało koszty całego przedsięwzięcia, a także wydłużało jego czas.

Rosyjska firma Apis Cor postanowiła stworzyć mobilną drukarkę 3D dostosowaną do tworzenia domów. Udało się z jej pomocą wydrukować dom o powierzchni 38 m2 w ciągu 24 godzin. Koszt całego wykonania wyniósł 41 130 zł. Twórcy od razu zaznaczyli, że koszty były tak duże ze względu na chęć stworzenia finezyjnego kształtu domu, a także chęci użycia wysokiej jakości komponentów. Gdyby nie to, udałoby się stworzyć dom tą metodą za 900 zł za m2. Firma zaprezentowała nawet oficjalny cennik budynku, który udało się jej stworzyć:
fundamenty – 277 dolarów,
ściany – 1624 dolary,
podłoga i dach – 2434 dolary,
okablowanie – 242 dolary,
okna i drzwi – 3548 dolarów,
wykończenie zewnętrzne – 831 dolarów,
wykończenie wnętrza (wraz z sufitem podwieszanym) – 1178 dolarów.Jak powstawał dom 3D ?

Dom był drukowany w ujemnych temperaturach. Stwarzało to pewne problemy, ze względu na to, że drukarka była w stanie działać w temperaturze minimum 5 stopni Celsjusza. Dlatego użyto specjalnego ocieplanego namiotu, w którym wykonywano wszystkie prace. Cały proces drukowania jest zautomatyzowany, ale wymaga pomocy człowieka, który jest operatorem. Jego zadaniem jest przede wszystkim montowanie wzmocnień oraz belek nad otworami na drzwi i okna.

Wydrukowany dom ma wytrzymywać temperatury do -40 stopni Celsjusza. Oszacowano, że będzie mógł funkcjonować w nienaruszonym stanie przez 175 lat.

 
Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx