Forum Wentylacja – Salon klimatyzacja 2017. Byliśmy tam !
Forum Wentylacja – Salon klimatyzacja 2017. Byliśmy tam !
14 marca 2017
Daikin Katalog 2016 Systemy Klimatyzacyjne
15 marca 2017
Pokaż wszystkie
Dom z drukarki 3D. Czy to możliwe ?

Dom z drukarki 3D. Czy to możliwe ?

Dom z drukarki 3D. Czy to możliwe ?

O możliwości drukowania domów słyszy się już od kilku lat. Chińczycy zapoczątkowali modę na mini osiedla z takich właśnie domów. Ile to kosztuje, i jak szybko można taki dom stworzyć?

Okazuje się, że wystarczą 24 godziny, aby uzyskać wymarzony dom. Trzeba tylko skorzystać z drukarki 3D. Koszt metra kwadratowego z wykończeniem pod klucz wynosi 900 zł.

Największą zaletą tego rozwiązania jest oczywiści szybkość i relatywnie niski koszt produkcji. Te korzyści przysłaniane były jednak przez jedną dużą wadę – problemy z gabarytami domu. Spora część drukarek 3D do domów ma głowicę osadzoną na suwnicy, przez co musiała być większa, niż obiekt, który dzięki nim powstawał. Rozwiązaniem miało być drukowanie prefabrykatów, które z hal produkcyjnych były transportowane bezpośrednio na plac budowy i tam montowane. Jednak takie rozwiązanie zwiększało koszty całego przedsięwzięcia, a także wydłużało jego czas.

Rosyjska firma Apis Cor postanowiła stworzyć mobilną drukarkę 3D dostosowaną do tworzenia domów. Udało się z jej pomocą wydrukować dom o powierzchni 38 m2 w ciągu 24 godzin. Koszt całego wykonania wyniósł 41 130 zł. Twórcy od razu zaznaczyli, że koszty były tak duże ze względu na chęć stworzenia finezyjnego kształtu domu, a także chęci użycia wysokiej jakości komponentów. Gdyby nie to, udałoby się stworzyć dom tą metodą za 900 zł za m2. Firma zaprezentowała nawet oficjalny cennik budynku, który udało się jej stworzyć:
fundamenty – 277 dolarów,
ściany – 1624 dolary,
podłoga i dach – 2434 dolary,
okablowanie – 242 dolary,
okna i drzwi – 3548 dolarów,
wykończenie zewnętrzne – 831 dolarów,
wykończenie wnętrza (wraz z sufitem podwieszanym) – 1178 dolarów.Jak powstawał dom 3D ?

Dom był drukowany w ujemnych temperaturach. Stwarzało to pewne problemy, ze względu na to, że drukarka była w stanie działać w temperaturze minimum 5 stopni Celsjusza. Dlatego użyto specjalnego ocieplanego namiotu, w którym wykonywano wszystkie prace. Cały proces drukowania jest zautomatyzowany, ale wymaga pomocy człowieka, który jest operatorem. Jego zadaniem jest przede wszystkim montowanie wzmocnień oraz belek nad otworami na drzwi i okna.

Wydrukowany dom ma wytrzymywać temperatury do -40 stopni Celsjusza. Oszacowano, że będzie mógł funkcjonować w nienaruszonym stanie przez 175 lat.

 
Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx